P I Zweetklieren 9 Gewicht Maat 66 Lopen Op stap r- Groeien- Tenen Wij mensen zijn het enige gewervelde dier dat he lemaal rechtop kan lopen. Met dank aan ons ske let dat van top tot teen uniek in elkaar steekt. Goed staan en lopen begint met goed voeten werk. We merken pas hoe belangrijk onze voeten zijn als er wat met ze aan de hand is. Maar geluk kig is er voor veel problemen wel een remedie of verlichting. Tijd voor een gepaste dosis aandacht voor De Voet. Tekst Paula Koster Illustratie Bianca Beekers «PU ZATERDAG 8 NOVEMBER 2014 De voet: basis van alles De voet bestaat uit de achtervoet, de voorvoet en de tenen. De voet heeft normaal drie steunpunten die het hele lichaamsgewicht dragen: de hiel en de kopjes van het eerste en het vijfde mid denvoetsbeentje. Door verschillende oorzaken kan het gebeuren dat het lichaamsgewicht op an dere plaatsen wordt overgebracht. Dan kunnen er platvoeten ontstaan, of hielspoor. Daar krijg je ver moeide en pijnlijke voeten van waardoor lange af standen lopen moeilijk wordt. De grootste voeten ter wereld zijn die van een 17-jarige Venezolaanse jongen. Hij heeft maat 66, zijn voeten zijn bijna een hal ve meter lang. De oorzaak is een groeistoor nis als gevolg van een hersentumor. Twee jaar geleden had hij nog schoenmaat 46. Telkens als wij onze voeten op de grond neer zetten en zeker als we rennen of springen, krijgen onze voeten een enorme druk te verduren. Een volwassene oe fent bij iedere stap 1.600 kilo gram gewicht per vierkante cen timeter op de botjes van elke voet uit. Die druk kunnen onze voe ten aan omdat ze gewelfd zijn. Hoe hoger de welving, hoe meer druk onze voeten kunnen opvangen. Hoe lager de welving, hoe groter het steunoppervlak en dat is weer gunstig voor het loopcomfort. Lopen op keitjes en zand is dus minder lastig met voeten die platter zijn. Ook apen hebben voeten maar die lijken meer op handen; handig om takken mee vast te grijpen, maar niet om op te lopen. In elke voet zitten zo'n 250.000 zweetklier- tjes. Die producerene dagelijks een kwart li ter vocht. Onfrisse geurtjes die voeten af geven worden vooral veroorzaakt door de combinatie van warmte, vocht, bacteriën en huidschil fers. Dagelijks zetten we gemiddeld tussen de 8.000 en 10.000 stappen. Dat wil zeggen 185.000 kilometer in een mensenle ven, ofwel vier rondjes om de aarde. Meisjesvoeten stoppen met groeien rond het twaalfde en jongensvoeten rond het vijftien de levensjaar. Mensenvoeten hebben enorm sterke gro te tenen. Ze houden het lichaam bij het lo pen onder controle. De grote tenen liggen evenwijdig aan de overige tenen. Bij elke stap geeft de grote teen de laatste zet. Maar alle tenen spelen een rol bij het in balans houden van ons lijf, ook de kleine teen. Bij zestig proecent van al le mensen is de grote teen de langste. Dat wordt ook wel een Egyptische voet genoemd. Tien procent heeft Griekse voeten: de tweede teen is de langste teen. Zijn de grote en de tweede even lang, dan spreekt men van een vierkante voet. Net als links- en rechtshandigen zijn er ook links- en rechtsvoetigen. (Test: welke voet zet u als eerste op de trap?) Onze voeten tellen elk 26 voetbeentjes. Dat is een vierde van alle botten in ons lichaam. De botjes vormen 33 gewrichten. Ze worden bij elkaar gehouden door 107 stevige bindweefselstructuren, de ligamenten. Zij ge ven de voet zijn vorm. De voeten worden bewogen met behulp van 19 spieren en pezen, die aan de been tjes vastzitten. De samenstelling van de botten en bind weefsels is zo stevig, dat de spieren niet hoeven te wer ken wanneer we staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 101