niet in Straatsburg' 'Shooter* Bin Laden hekelt verlies zorg en uitkering Radicale Servische militieleider Seselj komt op vrije voeten BUITENLAND 9 66 ledereen is vrij te geloven, maar paus heeft niets te zoeken in parlement Duitse spoorstaking levert problemen en ergernis op. Rechter roept spoorwegen en vakbonden op tot compromis. BERLIJN - Lange files op de wegen, rijen bij metro- en tramstations: op de eerste dag van de landelijke spoorwegstaking, gisteren, in Duitsland waren de gevolgen dui delijk zichtbaar. Kort voordat dit weekeinde in Berlijn wordt ge vierd dat 25 jaar geleden de Muur viel - een evenement waarbij hon derdduizenden mensen worden verwacht - houdt de machinisten vakbond Gewerkschaft Deutscher Lokomotivfïihrer (GDL) voet bij stuk. Twee derde van de treinen viel gisteren uit. De GDL eist van Deutsche Bahn (DB), de spoorwegen, 5 procent meer loon en een kortere werk week. Bovendien wil de GDL niet alleen voor machinisten onder handelen, maar ook voor ander spoorwegpersoneel, zoals conduc- mocraat. Dat vindt Bas Beider (SGP) ook. „Ik zie uit naar een bij belse boodschap. De toespraak van de paus valt binnen het EU-kader van dialoog met reli gieuze leiders. De grootmoefti van Syrië ging hem al voor." De PvdA-fractie in het EP ziet geen probleem. „De standpunten van de katholieke kerk wijken op een aantal punten af van de onze, zoals dat over het homohuwelijk. Het is prima als je met geestelijke leiders in gesprek kunt gaan", zegt de woordvoerder in Brussel. Alleen: er is geen debat. De paus wordt welkom geheten en houdt zijn speech. „Het is een plechtige zitting met een bevriend staats hoofd", aldus een EP-woordvoer- der. „Onzin", zegt In 't Veld. „Dit is de Heilige Stoel. Ik ben voor het gesprek met leiders en organisa ties over allerlei ethische en reli gieuze kwesties; op een conferen tie bijvoorbeeld." Het bezoek van Franciscus is zwaar beveiligd, maar een inci dent als met Paisley is nooit uit te sluiten, geeft het EP toe. Paisley gunde Johannes Paulus exact zes woorden voor hij zijn tirade be gon en enkele minuten later hard handig de zaal werd uitgezet. teurs en treinkelners. Die worden nu door de grotere vakbond voor spoorwegpersoneel, de Eisen- bahn- und Verkehrsgewerkschaft (EVH), vertegenwoordigd. DB wil concurrerende tariefaf spraken voor verschillende be roepsgroepen voorkomen en eist dat GDL en EVH het eerst eens worden. Als het de twee vakbon den niet lukt tot een compromis te komen, wil DB de afspraken met de EVH, de grootste bond, la ten gelden. Claus Weselsky (55), de veel bekritiseerde chef van de GDL, is hier woedend over. DB probeerde gisteren in kort ge ding ook de staking, die tot maan dag moet duren, te laten verbie den. De rechter legde tijdens het geding een schikkingsvoorstel op tafel, maar daar kwamen beide partijen gisteravond niet uit. De rechter wees daarop het verzoek van DB af. De staking mag door gaan. Reizigers stappen intussen mas saal over op alternatief vervoer. Vooral lange-afstandbuslijnen pro fiteren van de uitval van de trei nen. De staking begon woensdag in het goederenverkeer en breid de zich gisteren uit naar het passa giersvervoer. De gevolgen waren vooral ingrijpend bij het regiona le verkeer. Ook het vervoer per S-Bahn in de steden lijdt onder de machinisten-staking. Claus Weselsky is inmiddels in korte tijd uitgegroeid tot een van de meest gehate Duitsers. De GDL-chef, die woensdag het voor stel van DB om onderhandelaars aan te wijzen van de hand wees als een 'schijnaanbod', voelt zich bedreigd door scheldkannonades aan zijn adres en doordat beelden van zijn huis en telefoon-num mer in de media verschenen. Hij lichtte de politie hierover in. Het conflict op het spoor duurt al maanden. Dit leidde al vaker tot stakingen, maar niet eerder wa ren die van zo lange duur. De 38-jarige Robert O'Neill gaf een interview aan de Amerikaan se tv-zender Fox News, dat vol gende week zal worden uitgezon den. Zijn naam werd gisteren ech ter al onthuld door zijn vader, Tom O'Neill, in een interview met de Britse krant The Daily Mail. Tijdens de geheime operatie in Pakistan, waarbij Bin Laden om het leven werd gebracht, zou O'Neill zes schoten op de terroris tenleider hebben gelost, waarvan drie in het voorhoofd. Robert O'Neill maakte zestien jaar deel uit van een speciale een heid van het Amerikaanse leger. Hij was betrokken bij 400 gehei me missies over heel de wereld en zou daarbij dertig vermeende terroristen om het leven hebben gebracht. Het maakt van O'Neill een van de meest gedecoreerde Amerikaanse veteranen. Zijn diensten leverden hem 52 mi litaire onderscheidingen op, maar geen uitkering en zorgverzeke ring. O'Neill verliet het leger na zestien jaar, vier jaar eerder dan de twintig jaar die leden van de speciale eenheid normaal in dienst zijn. Met zijn voortijdige vertrek verspeelde de ex- commando zijn rechten. De beslissing van O'Neill om zich zelf bekend te maken als de shoo ter die Osama bin Laden om het leven bracht, leidde tot veel ophef en boosheid binnen de speciale eenheden van het Amerikaanse le ger. Commando's hebben een zwijgplicht. Ze worden geacht nooit te spreken over hun werk zaamheden en geen erkenning te zoeken voor hun acties. Gedetailleerde informatie over de missie tegen Osama bin Laden is beschermd door de wet, liet het Pentagon gisteren weten. Mocht O'Neill dit tijdens het interview naar buiten brengen, dan zullen juridische stappen tegen hem worden ondernomen. Robert O'Neill, afkomstig uit het mijnwerkersstadje Butte in de West-Amerikaanse staat Monta na, meldde zich op 19-jarige leef tijd bij het leger, nadat hij ge dumpt was door zijn jeugdvrien din. Hij hoopte zo zijn liefdesver driet te kunnen vergeten. „Robert was daarnaast zeer gefas cineerd door de speciale eenhe den", vertelt zijn vader Tom aan The Daily Mail. „We gingen met een groepje mannen jagen en daar was ook een commando bij; een normale jongen. Robert zei dat hij dan ook wel commando kon worden." Vader O'Neill bena drukte in het interview niet bang te zijn voor represailles van bij voorbeeld Islamitische Staat. „Ik zal een grote schietschijf op mijn voordeur schilderen en zeggen: kom maar op." Seselj leidde tijdens de oorlogen in voormalig Joegoslavië de Servi sche Radicale Partij. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan haatzaaien en opdracht hebben ge geven niet-Serviërs te verdrijven. De aanklacht detailleert een reeks moorden en martelingen die op zijn bevel zouden zijn uitgevoerd. De afgelopen jaren werd al vaker gespeculeerd over zijn vrijlating. Seselj noemt zijn proces een farce en voert aan dat hij veel te lang wacht op zijn vonnis. Vorig jaar werd - op Seseljs verzoek - op het laatste moment een rechter ver vangen omdat die partijdig zou Seselj heeft kanker en zijn toestand zou de afgelopen weken aanmerkelijk verslechterd zijn zijn. Diens opvolger leest zich nu al maandenlang in in het 10.000 pagina's tellende dossier. De gezondheidstoestand van de verdachte gaf de doorslag bij het besluit hem vrij te laten. Seselj heeft kanker en zijn toestand zou de afgelopen weken aanmerkelijk verslechterd zijn. Ondanks de voorlopige vrijlating gaat het proces wel door. Het tri bunaal wil dat Seselj zich te zijner tijd meldt om zijn vonnis aan te horen. Wanneer de gevangenis poorten open gaan was gisteren niet duidelijk. Waarschijnlijk wordt hij vandaag op een vlieg tuig naar Servië gezet. VRIJDAG 7 NOVEMBER 2014 Chaos in Duitsland door staking door onze correspondent Wierd Duk 5 Machinistenvakbond GDL eist van Deutsche Bahn 5 procent meer loon en een kortere werkweek. GDL-leider Claus Weselsky is inmiddels een van de meest gehate Duitsers. Jean-Luc Mélenchon, Europarlementariër door Lotte Martini WASHINGTON - Hij maakte zijn iden titeit bekend uit protest tegen het verlies van zijn uitkering en zorg verzekering. Robert O'Neill, de ex- commando die op 2 mei 2011 de dodelijke schoten op terroristenlei der Osama bin Laden loste, is uit de anonimiteit gestapt. 5 De Amerikaanse commando Robert O'Neill tijdens een operatie met zijn eenheid. door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - De beruchte Servische militieleider en politicus Voljislav Seselj komt voorlopig vrij. Seselj staat terecht wegens oorlogsmisda den voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Zijn proces sleept al elf jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9