Bestuurders in Italië doen boel op slot uit angst voor noodweer 'Paus mag spreken, maar Protest in Brussel loopt volledig uit de hand 8 BUITENLAND FF In bijna heel het land gold giste ren 'alarmcode rood'. Rome werd uit voorzorg zelfs stilgelegd. Een agressieve storing boven de Middellandse Zee houdt Italië sinds dinsdag in zijn greep. Se rieuze problemen zijn er aan de Italiaanse Rivièra en Toscane, waar de straten van 'marmerstad' Carrara blank kwamen te staan door een groot gat in een oever van de rivier Carrione. Zo'n 450 personen raakten dakloos. Genua, een maand geleden zwaar getroffen door een overstroming, bleef gisteren gespaard, maar de publieke discussie erover, is geble ven. Steeds opnieuw blijken de op hellingen gelegen steden niet bestand tegen regen. Er is te dicht bij rivieren gebouwd. Geld voor onderhoud ontbreekt of blijft lig gen door bureaucratische obsta kels en politiek onvermogen. Het alternatief was gisteren te zien. Uit angst voor 'de grote klap' werd van Venetië tot Catania op Sicilië een soort preventieve nood toestand afgekondigd. Lokale be stuurders zijn wijs geworden en zo bang voor de overal sluimeren de volkswoede, dat ze liever de boel op slot gooien dan de schuld te krijgen van dood en verderf. In Rome bleven scholen, universi teiten en archeologische attracties gesloten. Bewoners kregen het ad vies thuis te blijven en de auto te laten staan. Rome kreeg de volle laag, maar de grote klap bleef uit. Met bijna op elk kruispunt een postende hulpverlener in een stad zonder noemenswaardig ver keer, was de situatie er surrealis tisch. Het bezoek van paus Franciscus op 25 november valt bij een grote groep parlementariërs verkeerd. „De plenaire vergadering is niet de juiste plek voor speeches van religieuze leiders", zegt D66-frac- tieleider Sophie in 't Veld. „In een parlement horen gekozen volks vertegenwoordigers met elkaar een politiek debat te voeren, en niet te moeten luisteren naar een religieuze monoloog." Ze bereidt met medestanders uit andere par tijen een brief voor om parle mentsvoorzitter Martin Schulz op de vingers te tikken. Een groot deel van de linkse Euro pese delegaties blijft uit protest weg. „Iedereen is vrij te geloven wat hij wil, of niet te geloven, maar de paus heeft niets te zoe ken in het parlement", aldus de communistische Franse presi dentskandidaat van 2012, lean-Luc Mélenchon. Het was Schulz die Franciscus tijdens een audiëntie in het Vaticaan persoonlijk uitno digde. „Het is een eer om de woor den van rede, solidariteit en hoop van de Heilige Vader te mogen ho ren", meent de Duitse sociaal-de- In totaal raakten meer dan zestig mensen gewond, zowel demon stranten en omstanders als politie mensen. Niemand raakte zwaarge wond. Meer dan 100.000 demonstranten trokken van noord naar zuid door Brussel. Al bij het begin van de mars, in de ochtend, brak er chaos uit. Er werd met vuurpijlen ge schoten. Werknemers in gebou wen in de omgeving kregen het advies bij de ramen weg te blij ven. Het Brusselse metrostation Beurs aan de Anspachlaan, op de route van de betoging, werd afge sloten. Ook andere stations gin gen dicht. Op last van de politie werd later het treinverkeer op de hele route van de Brusselse Noord-Zuidver binding stil gelegd. Een politiehe- likopter hield de demonstranten in de gaten. Bij het eindpunt van de mars koelde een deel van de be togers zijn woede op auto's en ver keerslichten. Later volgde een charge op de Zuidlaan en de Hallepoortlaan. Bij het ontruimen van die omge ving werd veel vandalisme ge pleegd. De ordediensten maakten stevig gebruik van knuppels. Ook onder agenten vielen daarbij toen gewonden. De betoging in de hoofdstad was door de vakbonden georganiseerd als protest tegen de regering van Charles Michel. „Dit is het start schot", zo klonk het bij de vakbon den. „De mensen zijn niet zot, ze zijn het zat!" Met name de verho ging van de pensioenleeftijd naar 67 jaar zit veel betogers dwars. Er zijn al meerdere stakingsdagen gepland en op 15 december willen de vakbonden heel België platleg gen. De betoging leidde niet al leen in Brussel tot overlast. Ook in andere grote steden was het openbaar vervoer ontregeld. Be drijven in de haven van Antwer pen en de Volvofabriek in Gent draaiden wel, maar niet op volle kracht, omdat werknemers naar Brussel waren voor de manifesta tie. Onder de betogers was ook oud-premier Elio Di Rupo. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Hagelstenen zo groot als ei eren, 'waterbommen', windhozen, rivieren die buiten hun oevers tre den. Italië ontdekt opnieuw kwets baar te zijn voor heftig herfstweer. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Een kwart eeuw nadat Jo hannes Paulus II in het Europees Parlement door de protestantse po liticus Ian Paisley minutenlang het spreken werd belemmerd en voor 'antichrist' uitgemaakt, waagt een tweede paus zich in Straatsburg. Gevechten op straat tussen demonstranten en politie tijdens de protestmars tegen de bezuinigingsvoorstellen van de nieuwe federale regering dwars door Brussel. Vooral bij het eindstation van de demonstratie escaleerde het geweld, foto Christophe Licoppe/HH door onze redactie buitenland BRUSSEL - Traangas, waterkanno nen en gevechten in Brussel lever den gistermiddag minstens 24 ge wonden op die naar het ziekenhuis moesten. Een nationale betoging tegen het bezuinigingsbeleid van de nieuwe federale regering van België eindigde grimmig. Ook in an dere delen van het land was de ma nifestatie voelbaar. Bij het eindpunt van de mars koelde een deel van de betogers zijn woede op auto's en verkeerslichten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8