Geliquideerde Nijman 'was goede vechtsportleraar' 6 BINNENLAND PASSAGEPROCES Terwijl het Passageproces doorgaat, blijft er bloed vloeien in de Amsterdamse onderwereld. - SCHIPHOL - In de rechtszaal zelf viel de naam Hans Nijman giste ren niet één keer. De echo van de schoten die hem woensdag in Be verwijk doodden, klinkt wel door in de wandelgangen van de recht bank, bij de voortzetting gisteren van het liquidatieproces Passage. Het megaproces gaat over zeven li quidaties in de Amsterdamse on derwereld tussen 1993 en 2006. Kroongetuige Fred Ros (45) zit momenteel een celstraf van der tig jaar uit voor betrokkenheid bij twee moorden. In ruil voor halve ring van zijn straf heeft hij verkla ringen afgelegd over de rol van on der anderen Willem Holleeder bij de reeks liquidaties. Justitie hoopt met hulp van Ros veronderstelde opdrachtgevers van de moorden als Dino Soerel en Ali Akgün ver oordeeld te krijgen. De rechtbank sprak hen namelijk eerder bij ge brek aan bewijs vrij. Een schat aan moordkennis zit hier bij elkaar, in het extra bevei ligde justitiecomplex Schiphol: ad vocaten, verdachten, media. Over het verband tussen de moord op Nijman en Passage gonst het van de speculaties. 15 dit de eerste uit een serie nieuwe moorden? Is Hol leeder de volgende? Ros is vermomd en spreekt via een videoverbinding uit een cabi ne. Toch moet hij nóg drastischer worden afgeschermd, bepaalt de rechter deze zittingsdag. In de zaal, waar Ros' gezicht op een scherm is te zien, mag nie mand meer komen die geen 'pro cesdeelnemer' is. Het risico is te groot dat journalisten stiekem fo to's maken. Een van de verdach ten, de tot levenslang veroordeel de moordenaar Jesse Remmers, protesteert: media moeten de li chaamstaal van Ros kunnen lezen in het belang van de waarheids vinding. Remmers hoopt dat Ros zo op leugens wordt betrapt. De kroongetuige wordt stevig aan de tand gevoeld over zijn eigen da den. De ondervraging spitst zich toe op twee moordopdrachten die hij zou hebben verstrekt. Het eer ste slachtoffer is Atilla Önder uit Aerdenhout, de tweede de Hilver- sumse crimineel George van Dijk. Beide mannen leven overigens nog, maar zowel over Önder als Van Dijk had Ros gezegd: „Die kan doodvallen." Ros houdt vol dat hij dat figuurlijk bedoelde, maar anderen vatten het letterlijk op. De rechter: „Is het niet gek dat u blijkbaar steeds verkeerd wordt begrepen? Dat zijn toch vrij ernsti ge misverstanden?" Ros: „Ik vind het vervelend dat het verhaal in de wereld is geko men dat ik George van Dijk en zijn hele familie zou hebben wil len uitmoorden." De rechter en de advocaten slaan Ros om de oren met verklaringen van anderen, die zeggen dat Ros wel degelijk de opdrachten had ge geven. Hij deed dat namens de 'ba zen' Dino Soerel en Ali Akgün. Als er grote verschillen ontstaan tussen wat Ros zegt en wat eer der Peter La Serpe beweerde, heeft justitie een probleem. De verklaringen van de twee kroonge tuigen mogen immers niet te ver uiteen lopen. Ros, de hele dag rustig en be- schaafd gebleven, begint tegen 17.00 uur geïrriteerd te raken. Jes se Remmers slaat zijn map met dossierstukken alvast dicht. Als hem wordt gevraagd wat hij van Ros' verklaringen vond, ant woordt hij met een typische Rem mers-formule: „Wat Ros zegt, dat gaat werkelijk gepaard met een groot gebrek aan plausibiliteit." Dino Soerel is directer. „Hij is een smerige leugenaar. Als ik hem er nu zo bij zie zitten. Met gladge streken kop zit hij keihard te lie gen. Ik ben echt woest. Ik zou hem... maar dat kan ik beter niet zeggen in een rechtszaal." De zaak gaat 15 december verder. de gala een jong binkie zijn eerste partij verloor, sloeg Nijman een arm om hem en verzekerde dat het wel goed zou komen. Ook dat was Nijman. De op 23 september 1959 in Alk maar .geboren Nijman groeide op in Beverwijk in een gezin van ze ven kinderen. Hij stapte over van judo naar karate, toen de films van Bruce Lee in Nederland door braken. Als karateka behaalde hij vijftien Nederlandse titels. Vervolgens maakte hij kennis met freefight-topper Chris Dolman en stapte hij over naar deze extreme vechtsport. Op 7 december 1991 maakte hij zijn debuut in Japan. Zijn vechtsportloopbaan eindigde op 8 juni 2003 met een nederlaag in de Amsterdam Arena. Met boezemvriend Dick Vrij be gon Nijman vervolgens de sport school Top Team Beverwijk. Bij dat sportcentrum werd hij woens dagavond geliquideerd. In de sportschool overheerst deze donderdag, de dag na de moord, de stilte. „We zijn er kapot van", zegt een omstander. „Dit hebben we nooit zien aankomen. Hij had net lesgegeven en stapte via de achteruitgang, zoals altijd, naar buiten om naar huis te gaan. We herinneren ons Hans allemaal als een goede sensei (leraar, red.), een vriendelijke vent, absoluut niet zoals hij nu wordt afgeschilderd." Vijftien jaar lang stond Nijman als uitsmijter aan de deur van cof feeshop The Bulldog in Amster dam. Hij trok veel op met onder- wereldfiguren, onder wie Dick Vrij en Danny K., maar nam ook afstand van hen. „Met Holleeder praat ik niet meer", zei hij vorig jaar. „Die zegt dingen over mij die niet kloppen." Advocaat Hein Dudink zegt ver rast te zijn door de liquidatie. „Hij stond niet op een dodenlijst. We hebben ook geen waarschuwing van politie of justitie gehad. Ik heb vanmorgen nog contact ge had met een officier van justitie in een oude zaak die nog steeds loopt en waarin Nijman zat. Er was geen dreiging bekend." In huiselijke sfeer was de woens dagavond doodgeschoten oud-vechtsporter Nijman, die vier kinderen en een vrouw na laat, de vriendelijkheid zelve. Maar in de sportschool telde al leen het resultaat. Toen een van zijn betere vechters tijdens een gala in Beverwijk een partij verpestte, liet hij dat in woord en gebaar duidelijk aan hem weten. Maar toen op hetzelf- 'Ros is smerige leugenaar* door Silvan Schoonhoven Aanvang van het liquidatieproces gisteren in het justitieel complex Schiphol. Advocaten maken zich klaar vlak voor het begin van de zitting. Vooraan Ro bert Malewicz, daarachter Max den Blanken en Bénédicte Ficq. foto Klaas Fopma/HH Kroongetuige Fred Ros (45) zit momenteel een celstraf van 30 jaar uit voor betrok kenheid bij twee moorden Nijman trok veel op met on derwereldfiguren als Dick Vrij en Danny K., maar nam ook afstand van hen BEVERWIJK - „Schoenen uit", bul derde een stem vanuit de woonka mer. Zo begon de eerste kennisma king met de woensdag geliquideer de sportschoolhouder Hans Nij man. De Heemskerker wilde geen vieze schoenen in zijn woning. Het was duidelijk dat hij van regels hield. Bloemen in Beverwijk ter nage dachtenis aan de woensdag geliqui deerde oud-vechtsporter Hans Nij man. Als karateka behaalde hij vijf tien Nederlandse titels, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6