'Verbied verbranden giftig hout huttendorp' I I I Het goede doel 26 ZEELAND SPOEDEISENDE HULP Bespottelijk, belachelijk, verschrikkelijk. Walchenaren hebben weinig begrip voor de sluiting van de SEH bij het ADRZ. vrijdag Ik heb besloten dat ik geld wil geven aan een goed doel. Al vijfjaar ben ik stu dent-af en nu ik elke maand een degelijk salaris ont vang, kan ik er eigenlijk niet meer onderuit Probleem is al leen dat ik niet precies weet aan welk goed doel ik mij moet verbinden. Ik geloof dat de keuze van een goed doel essentiële informatie geeft over een persoon. Toon mij uw goede doel en ik zeg u wie u bent. Ten eerste is er de categorie Zie lige Kinderen. Die is voor men sen die wegsmelten bij het zien van een baby, liefst met schrale armpjes en een snotneusje. De ze mensen geven aan Unicef en Save the Children. Voor de die hards is er het Lilianefonds: dat is voor gehandicapte kindjes in arme landen. Een baby roept bij mij vooral aversie op, snot neusje of niet, dus dit is niet mijn club. Dan is er de categorie Wee de Wereld: het WNF en de Dieren bescherming. Ook ik vind be dreigde dieren en afkalvende ijskappen beklagenswaardig, ze ker op tv met een melodrama tisch muziekje eronder. Toch merk ik dat ik het moeilijk vind te geven aan zielige zee honden in Nieuw-Zeeland als er in Nederland ook nog kinde ren zijn met honger. Het Kankerfonds dan? Net als iedere westerse mens ken ook ik veel mensen met deze ziek te. Toch twijfel ik of ik aan dit goede doel moet schenken. Voor mijn gevoel zijn er al ge noeg mensen die fietsen, collec teren en lelijke roze of gele arm bandjes kopen tegen kanker. Misschien moet ik het dichter bij huis zoeken. De Friends of UCR geven arme buitenlandse studenten de kans aan de Roo sevelt te studeren. Een mooi streven, maar het voelt toch of ik dan mijn eigen werkgever spek. Zelfs de grote religies geven geen uitsluitsel. Ze schrijven voor dat je moet schenken, maar niet precies waaraan. Daar ligt waarschijnlijk de sleu tel tot mijn dilemma: het maakt niet uit waar je aan geeft, als je maar geeft. Niet de om hulp smekende wereld, maar je eigen zielenrust is het goede doel. De kwestie werd afgelopen zomer aangekaart door Henk Niggebrug- ge. Volgens de Oostburger duikt geïmpregneerd hout regelmatig op bij de bouw van huttendorpen in de kindervakantieweken. Wan neer de hutten na afloop worden afgebroken en verbrand, lopen kinderen het risico schadelijke stoffen in te ademen. Dat geldt ook voor brandweerpersoneel dat het vreugdevuur begeleidt, wijst Niggebrugge op het gevaar. Veel tuinschuttingen zijn ge maakt van geïmpregneerd hout. Daarin is chroomtrioxide (chroom-6) verwerkt. Die zelfde stof zat in de verf die Defensie ja renlang heeft gebruikt voor onder houd van het materieel, kanker verwekkend blijkt te zijn en tot gezondheidsklachten heeft geleid bij (oud-)personeel. Ook bij het zagen en schuren van het hout ko men mensen met de gevaarlijke Wij hebben het belang van die regel nog eens onder de aandacht gebracht stof in aanraking, voert Nigge brugge aan. „Hij heeft op zich een punt", zegt VRZ-woordvoerder Mirja Vis. In de vergunning die gemeenten ver strekken voor dergelijke evene menten staat expliciet opgeno men dat er 'schoon hout' moet worden gebruikt. Of dat in de praktijk ook altijd het geval is, weet Vis niet. „Wij hebben het be lang van die regel nog eens onder de aandacht gebracht van de ge meenten. Daarnaast hebben we de brandweer op het hart gedrukt dat zij zelf en anderen niet in de rook moeten gaan staan." Vis be nadrukt dat het een gemeentelij ke taak is toezicht te houden op handhaving van de vergunning. In een antwoordbrief aan Nigge brugge schrijft VRZ-directeur Gerrie Ruijs dat intern wordt be keken of de brandweer nog wel een rol moet spelen bij vreugde vuren. „En zo ja, wat die rol dan zou moeten zijn, bezien in het licht van de door u verstrekte ge zondheidsrisico's, die zijn verbon den aan het verbranden van geïm pregneerd hout." Ruijs onder schrijft het belang dat de Zeeuw se brandweer 'zich nog meer be wust wordt' van deze risico's. Ze ziet geen taak weggelegd voor de veiligheidsregio om ook de bur gers te informeren. Die verant woordelijkheid ligt bij de gemeen ten, aldus de directeur. De VRZ adviseert het verbranden van geïmpregneerd hout bij vreugde vuren te verbieden. Dat advies is al eerder die kant uitgegaan, merkt Ruijs op. VLISSINGEN - „Dat kan toch niet waar zijn!" Muriël van Hagen uit Vlissingen slaat haar hand voor de mond van schrik. „Gaat de eer ste hulppost dicht? Verschrikke lijk! Ik heb vijf kleinkinderen. Dan gebeurt er wel eens wat. Moet ik dan voortaan helemaal naar Goes?" De reactie van de Vlissingse is te kenend. Er is weing begrip voor het besluit om de Spoedeisende Eerste Hulp bij het ADRZ in Vlis singen te sluiten. De Vlissingse Demi Muller (16): „Ik vind het belachelijk. Een tijd geleden heb ik mijn arm gebro ken. Stel dat dat een keer gebeurt als mijn moeder me niet naar Goes kan brengen, wat dan? Ik vind het te ver weg." „Bespottelijk", zegt de vrouw die ACUTE ZORG aan komt lopen met haar hondje. En daarmee is alles gezegd, vindt ze. Jos Ventevogel uit Arnemui- den, die met zijn zus Tanja op zie kenbezoek gaat, is minder zorge lijk. „Voor de Walchenaren is het een aderlating, absoluut. Maar wij zitten gunstig ten opzichte van Middelburg en Goes." Ook hij heeft wel eens een beroep moeten doen op de SEH. „Mijn zoon was van de trap gevallen. Dan maakt het vanuit Arnemui- den niet uit of je naar Vlissingen moet of Goes, dat is even ver. Maar als een jongen van ons voet balelftal in Middelburg een been breekt, ga je toch liever naar Vlis singen." Rinus Nijssen (66) en zijn zoon Jacco (36) hebben het nieuws net gehoord. „Dus dan moeten we voortaan naar de Huisartsenpost", zegt Rinus. „Waarom een goed functionerend bedrijf gewoon de nek omgedraaid wordt, beetje bij beetje afgebroken - ik snap het niet. Daar gaat weèr een steentje." Het zal voor de Nijssens even wennen zijn dat de SEH in Goes zit. Rinus: „Ik woon vijftig meter van het ADRZ Mijn zoon kreeg een keer een dakpan op z'n hoofd. Dan ben je snel bij de SEH, wel zo makkelijk. Met de buurjongens hebben we ook wel eens wat aan de hand, dat er een zijn arm door het raam geduwd heeft of zo. We zijn er een beetje aan gewend dat de SEH om de hoek is." Zoon Jacco krijgt er een beetje een onrustig gevoel van dat dat vangnet straks weg is. „Weet je wat ik er zo vreemd aan vind? Walcheren is het dichtstbe volkte deel van Zeeland en juist hier wordt de zorg helemaal uitge kleed. Dat is toch zo onlogisch als het maar kan? Aan de andere kant, Goes ligt centraler in Zee land. En om de concentratie van ziekenhuiszorg schijnen we niet heen te kunnen. Maar dan zou ik zeggen: een dependance in Goes, en de hoofdvestiging op Walche ren." Ambassadeur komt Traditioneel handwerk N Jeugdzorg op orde De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Timothy Broas, houdt woensdag 19 november (16.30 uur) een lezing in Mid delburg. Hij doet dat op uitno diging van het Roosevelt Study Center in het stadhuis van Mid delburg. Het is de veertiende le zing in het kader van de trans atlantische relaties tussen Ne derland en de Verenigde Sta ten. De titel van de lezing is 'Shared priorities for a chan ging world'. Broas heeft op 19 maart zijn geloofsbrieven aan koning Willem-Alexander aan geboden. Belangstellenden die de lezing van de ambassadeur bij willen wonen kunnen zich melden bij rsc@zeeland.nl Om te voorkomen dat oude tradi tionele handwerken, zoals die bij voorbeeld werden gebruikt voor streekdrachten, uitsterven, begint het Zeeuws Museum het project handwerk. De Middelburgse me vrouw Vos verstaat als een van de laatsten de kunst van het stijven en plooien van mutsen en jakken. Die techniek heeft ze overgedra gen aan mutsenmaker Jankees Goud uit Yerseke, modeontwer per Antoine Peters en studenten van de Meesteropleiding Cou peur. Die geven er een eigentijdse invulling aan. In juni 2015 wordt een nieuw product gepresen teerd. Dit proces is te volgen op de website www.zeeuwsmu- seum.nl en in het museum zelf. Gedeputeerde Staten van Zee land verwachten niet dat Zee land een van de regio's is die de deadline voor het inkopen van jeugdhulp niet halen. De staatssecretarissen Teeven en Van Rijn hebben gezegd dat er vier regio's in Nederland zijn die hun zaken op dat terrein nog niet op orde hebben. Vol gens GS zit Zeeland daar niet bij, gelet op de afspraken die de gemeenten en de zorgverle ners met elkaar hebben ge maakt. Met een aantal zorgaan bieders zijn de Zeeuwse ge meenten nog in overleg. De verwachting is dat daar voor 15 november duidelijkheid over is. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) scherpt de interne richtlijnen voor de aanwezigheid van brandweermensen bij vreugde vuren en kerstboomverbrandingen aan. Aanleiding is het gezondheids risico door het verbranden van geïmpregneerd hout. Mirja Vis, Veiligheidsregio Zeeland 'De SEH weg? Dat kan toch niet!' door Ondine van der Vleuten Rijksoverheid en verzekeraars wil len dat huisartsen minder doorver wijzen naar ziekenhuizen en min der urgente eerste hulp zo veel mogelijk zelf verlenen. Op termijn moet het aantal spoed eisende hulp-locaties in Nederland zijn gehalveerd. Nu zijn er nog on geveer honderd. Sinds vorig jaar is voor spoedeisen de hulp een verwijsbrief van de huisarts verplicht Het bezoek aan de Vlissingse spoedeisende hulp is de afgelopen jaren sterk afgenomen: van 13.500 in 2010 naar 4900 in 2013. De bezetting was daarom al terug gebracht naar één poortarts en één verpleegkundige. gel». 3 miljoen on£ MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66