ZEEUWS-VLAANDEREN Tekening Akkerrand in bloei Hennepplantage in natuurgebied bij Rilland 32 en 33 Nucleus Zorg, de koepel van huisartsen, wil via cliëntenraad patiënten laten meedenken over het beleid. Twee broers bouwen rijksmonument weer op Met twee leraren passen alle kinderen in de klas TERNEUZEN - Nucleus Zorg, de koe pel van huisartsen en eigenaar van de twee Zeeuws-Vlaamse huisartsenposten, zoekt naar kan didaten voor een eigen cliënten raad. Streekbewoners krijgen daar door meer invloed op het beleid van huisartsen. Nucleus Zorg ontstond twaalf jaar geleden toen huisartsen zich verenigden om nacht- en week enddiensten onderling te verde len. Daaruit kwamen de huisart senposten in Terneuzen en Oost burg voort. Die zijn best bijzon der, licht Nucleus-directeur Jeroen Frequin toe. „Met name in de grote steden stappen mensen gemakkelijk naar de spoeddienst van het ziekenhuis. Hier zitten wij er nog tussen. Wij filteren er dus een heleboel uit voor het zie kenhuis. Al werken we wel nauw samen met de afdeling spoedei sende hulp." Nucleus heeft ook nog een 'zorg groep chronische zorg'. Daarin werken huisartsen en specialisten samen om chronisch zieken beter te ondersteunen. Als patiënt merk je daar weinig van, geeft Fre quin aan. „Je gaat immers gewoon naar je eigen huisarts." Nucleus is dus relatief onbekend onder Zeeuws-Vlamingen. Op zich geen probleem, maar het be tekent wel dat patiënten zich niet druk maken over het beleid dat huisartsen voeren. En dat mag wél veranderen, vindt de organisa tie. „De zorg verandert momen teel erg snel", verklaart Frequin. „Er komt heel veel op huisartsen af. Gemeenten en verzekeraars leggen taken op ons bordje, de GGZ en jeugdgezondheidszorg veranderen van vorm. Huisartsen moeten een manier vinden daar mee om te gaan. En daar kunnen cliënten prima bij helpen." De tijd dat de dokter alles voor de volgzame patiënt bepaalde, is toch echt voorbij, geeft Frequin aan. „Bovendien is Zeeuws-Vlaan- deren, door de uitgestrektheid en vergrijzing, een bijzonder gebied. We kunnen niet automatisch al les van anderen overnemen. Deze streek vraagt soms om een speci fieke aanpak." Nucleus zet daarom, samen met patiëntenorganisatie Klaverblad, een cliëntenraad op. De organisa tie zoekt naar mensen die kritisch zijn, goed kunnen samenwerken, vanuit het perspectief van de pa tiënt kunnen denken en genoeg tijd hebben. Nucleus denkt in eer ste instantie aan een groep van zo'n zes mensen. Binnen een paar maanden moet daaromheen een groter internetpanel worden ge vormd. Leden daarvan worden via internet geraadpleegd over specifieke zaken. Wie interesse heeft, kan zich tot december melden via klankbordgroep® klaverblad - zeeland.nl. Meer informatie is te vinden op de websites www.nu- cleuszorg.nl en www.klaverblad- zeeland.nl. RILLAND - In een natuurgebied bij Rilland is woensdagmiddag een hennepplantage gevonden. Twee personen zijn aangehouden. Twee bijzondere opsporingsamb tenaren stuitten rond vier uur op een hennepkwekerij met circa 90 hennepplanten in het natuurge bied aan de Markiezaatsweg nabij de Kreekraksluizen. Tussen de hennepplanten troffen zij meerde re personen aan. Die gingen er vandoor toen ze de opsporings ambtenaren zagen. Tom uit Goes, vijf jaar oud, hield als peuter helemaal niet van tekenen. Pas sinds hij op de basisschool zit, mag hij de kleurpotloden graag ter hand nemen. Ook toen pas geleden zijn opa en oma op bezoek kwamen, haalde hij papier en potloden uit de kast. „Ik maak een tekening voor boven jullie bed", riep de jonge Goesenaar en thousiast. Maar hoe graag hij tegenwoordig ook mag tekenen, hij verliest daar bij de efficiëntie niet uit het oog. „Jullie slapen toch op één kamer hè?", vroeg hij aan zijn grootouders. Het antwoord was bevestigend. „Oké, dan hoef ik maar één teke ning te maken!" PZC 7 november 2014 Meer inspraak huisartspatiënt door Martijn de Koning Tip? redactie@pzc.nl SLUISKIL - Een stuk berm van de Koegorsstraat in Sluis kil-oost staat in volle bloei. Over een lengte van pakweg honderd meter lijkt het er wel lente. Het zijn overigens na- jaarsbloemen in het wild, ingezaaid in opdracht van kunst- mestproducent Yara. Die ontwikkelde in samenspraak met de Zeeuwse Milieu Federatie en de Stichting Land schapsbeheer Zeeland een natuurproject voor braaklig gende terreinen op en om het bedrijfsterrein. Er werd een schapenwei aangelegd, een pachter zaaide oude graanras- sen in op een akker en oude bunkers huisvesten nu vleer muizen. Maar het meest in het oog springt op dit mo ment de bloeiende akkerrand, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65