bij Nationale Politie UMC's en Calamiteitenhospitaal zijn voorbereid op ebolapatiënten BINNENLAND 5 interview Zijn partij had hem liever niet meer teruggezien in de Tweede Kamer. Maar 'pitbull' Pieter Omtzigt is nu de smaakmaker van het CDA. „Ik bereik wat ik wil." - Als op vrijdagavond tegen el ven, als normale mensen al lang onderuitgezakt voor de- tv hangen, een brief van het kabinet in zijn digitale post vak belandt, weet Pieter Omt zigt (40): dit is opletten gebla zen. Want dat is hét moment voor de regering om informatie naar de Kamer te sturen waar van zij vermoedt dat het politiek gedonder kan opleveren - in de hoop dat de kranten het nieuws niet meer meenemen en het stormpje maandag weer is gaan liggen. „Natuurlijk ga ik dan aan de slag", zegt de eco nometrist handenwrijvend. „Veel te leuk om te laten liggen." Dus stuurt hij zijn 21.000 vol gers op Twitter een bericht, met een link naar de gewraakte kabinetsbrief, meestal vergezeld van snijdend commentaar. Goeie kans dat het alsnog gaat rondzingen. En dan is de tactiek: niet loslaten. Doorvragen tot iedereen er gek van wordt. „Als oppositie kamerlid is je grootste wapen publiciteit. Wan neer heb ik effect? Als ik tien keer achter el kaar keihard iets roep. Je ziet het bij de proble men die zijn ontstaan met de afkoop van pen sioenen. Mensen kregen torenhoge belasting aanslagen. Ik ben daar heel lang mee bezig ge weest, en nu komt de coalitie met een voor stel dat op twee letters na hetzelfde is als dat van mij. Dan denk ik, doe maar, ik vind het top. Want ik bereik wat ik wil." Sinds het CDA in de oppositie zit, is de En- schedeër in zijn element. Er zijn weinig onder werpen waar hij zich niet mee bemoeit, of het nu gaat over MH17, de Koerden in Kobani, de accijnsverhoging, geëmmer met pensioenen of de nahefïïngen van de Belastingdienst. De cijferfreak is de smaakmaker van de CDA-fractie. Dat is opvallend: de partijtop wil de hem in 2012 niet terug in het parlement. Omtzigt wist zichzelf na een regionale lobby alsnog op de lijst te krijgen en belandde dank zij voorkeurstemmen in de fractie. „Ik heb toen bij mijn gesprek bij de partijvoorzitter ge zegd: weet je, ik ben heel geschikt voor de op positie." Met een grijns: „Dat geloofde ze niet. Ondertussen hebben ze daar wel toegegeven dat dat wel een foute inschatting was." In vorige periodes hoorden we amper van back bencher Omtzigt. „Oppositie voeren is bevrijdend. Toen ik lid was van een coalitiepartij moest ik me altijd inhouden. Dan moet je de onderlinge verhou dingen goed houden. Toen hoorden jullie een stuk minder van Kamerlid Omtzigt, dat klopt. Om wat te bereiken moest je achter de scher men verschrikkelijk hard tekeergaan." Deed u dat toen wel dan? Weer die grijns: „Weet je wat? Bel Piet Hein Donner even (toenmalig minister van Justitie, red.). Die kreeg een punthoofd van mij. Ik weet heel goed wat er pijn doet en dat is de verbouwing van een wet, en dat deed ik als ik dat nodig vond. Hij kon er diep ongelukkig van worden als er weer twee amendementen CDA KLIMT UIT HET DAL lagen. Toen kon ik als lid van de grootste rege ringspartij wijzigingen doordrukken die pre cies dat stukje bijstuurden dat ik anders wilde hebben." Van waar die bijna maniakale werklust? „Ik zit hier omdat ik ten diepste vind dat een aantal problemen opgelost moet worden. Ne derland is veel te complex. En wie draait er voor op: de gewone burger. Bij wetgeving gaat het ook of alle komma's en punten goed staan, anders komt er onmiddellijk een groep in de problemen. Wetgeving is een heel se cuur vak, daar moet je tijd voor nemen. Dat zie ik niet iedereen altijd even goed met de zelfde zorgvuldigheid doen. Als de regering fouten maakt, moet je zo'n proces bijsturen." 'Bijsturen' is uw handelsmerk. Uprobeerde dat bij de huishoudtoeslag, accijnsverhoging op benzi ne, de verhuurdersheffing, naheffing. Zijn ande ren bereid om naar u te luisteren? „Er wordt wel meer geluisterd. Soms komt een staatssecretaris of minister bij mij met een plan en dan zeg ik: hiermee ben ik het po litiek niet eens, maar als je het dan toch zo no dig wil uitvoeren, zitten hier en hier de fou ten. De verhuurdersheffing bijvoorbeeld. Wij waren daar fel tegen, maar er zat wel een gat in de wet. Als je dat niet repareert, kan de helft onder die verhuurdersheffing uitkomen. Dan zeg ik: doe met deze informatie wat jullie willen. De meeste bewindslieden willen je dan ieder geval wel aanhoren." En als het mis gaat, klinkt het: I told you so? „Ia natuurlijk." Je hoort wel eens: moet die man zich echt overal mee bemoeien? U zult in de fractie wel een robber tje moeten vechten over wie het woord voert. „Eigenlijk niet. Ik probeer altijd in overleg met de vaste woordvoerder op te trekken. Veel meer dan in het begin. Bovendien, ik doe be lasting en Europa. Dat is zo mooi: die porte feuilles raken aan alles. Elk beleidsterrein heeft te maken met belastingen, en heel veel richtlijnen over onderwerpen lopen via Brus sel. Dan zeg ik tegen een collega: hier heb je een stuk, wil je het? En dan denkt die: hé, ik had helemaal niet bedacht dat ze daar in Euro pa mee bezig waren!" Hij lacht veelbetekenend. perd zijn. De bezuiniging die de vorming van de Nationale Politie moest opleveren, wordt niet ge haald. Opstelten houdt ondanks alles toch vast aan de planning. In een brief aan de Tweede Kamer trekt hij uit de kritische rapporten de conclusie dat 1 januari haalbaar blijft voor de volgende stap. Hij presenteerde de Nationale Politie jarenlang als oplossing voor zo'n beetje alle problemen waar de korpsen mee kampten. Bijna elk debat verwees Opstelten naar de heilzame werking van de korpsfu sie. De belofte is echter nog niet waargemaakt, blijkt nu. Na de har de conclusies van gisteren stelt het ministerie dat het hier gaat om een mega-operatie waar 65.000 mensen bij betrokken zijn. En: de prestaties van de politie zijn goed, 'Nederland wordt veili ger', stelt Opstelten. In de Tweede Kamer bestaan intussen twijfels over het nationale korps en de macht van het ministerie van Vei ligheid en Justitie. D66, Christen- Unie en GroenLinks pleiten er voor dat de politie weer onder Binnenlandse Zaken valt. Dat was eerder ook zo tot in 2010 Justitie plots de politie er bij kreeg. Minister Edith Schippers (Volksge zondheid, WD) is tevreden, liet ze gisteravond weten. „Om dit voor elkaar te krijgen, is er hard gewerkt, geïnvesteerd en getraind door de mensen van de UMC's. Ik complimenteer ze dan ook met hun enorme inzet en waardeer hun betrokkenheid. Het sterkt mij in het vertrouwen dat Neder land zich goed voorbereidt." Acht ziekenhuizen zijn geschikt om mensen met ebola-klachten op te vangen. Drie ziekenhuizen zijn ge schikt gemaakt voor de behande ling van mensen, als blijkt dat die inderdaad de zeer besmettelijke ziekte hebben: de universitaire ziekenhuizen in Leiden, Rotter dam en Groningen. Het Calamitei tenhospitaal blijft beschikbaar voor defensiepersoneel en terug gekeerde hulpverleners. Schippers zei in EenVandaag dat ook de ggd's en de huisartsen goed zijn voorbereid. Huisartsen weten welke vragen ze moeten stellen bij 'verdachte' patiënten. Ze hebben aparte kamertjes, waar iemand met ebola-achtige klach ten kan wachten op de ambulan ces voor vervoer naar een van de gespecialiseerde ziekenhuizen. De inspectie doet over drie maan den een vervolgonderzoek bij de UMC's en het Calamiteitenhospi taal om te beoordelen of de voor bereidingen en vaardigheden op peil blijven. 'Wanneer heb ik effect? Als ik tien keer keihard iets roep' door Sandra Donker en Niels Klaassen Morgen is het CDA-congres in Alk maar. De partij lijkt de weg om hoog weer gevonden te hebben. In de peilingen schommelt het CDA, nu goed voor dertien zetels, rond de twintig zetels. Bij de vorige verkiezingen (lokaal en Europees) wisten de christende mocraten de schade beperkt te houden. Commissie: vorming Nationale Politie lijkt op vervangen motor en banden van rijdende auto DEN HAAG - Universitaire Medische Centra (UMC's) en het Utrechtse Caiamiteitenhospitaal zijn klaar voor de opvang en verzorging van mogelijke ebolapatiënten, vindt de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De universitaire ziekenhui zen in Leiden, Rotterdam en Groningen kunnen ebolapatiënten behandelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5