Catfish laat eindelijk weer van zich horen Hotel Veerse Gatdam even hoog als dam zelf SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Zorgen over uitblijven extra dividend Delta Dat klonk goed en het heeft gere sulteerd in een reünieconcert zon dagmiddag 16 november in eetca fé De Barbier in Ouwerkerk. „Iedereen was toe aan een nieuwe uitdaging. Dat zie je vaak hoor als mensen jarenlang met elkaar in een band spelen. Dan kan ineens de rek eruit zijn, zonder dat er on derling iets mis is. Dan kun je be ter even iets anders gaan doen", zegt Wolfert Jumelet, accordeo nist en in 2003 initiatiefnemer van Catfish. Die naam staat voor 'meerval' en verwijst naar de Mississippi Delta waar die vis veelvuldig gevangen wordt. In dat gebied vindt deze Zeeuwse band zijn inspiratie. Het repertoire is gebaseerd op de roots van cajun en zydeco. In de Cajunmuziek spelen accordeon, viool en triangel een hoofdrol en de liedjes worden vaak in Fransta lig dialect gezongen. Zydeco geldt als 'het zwarte broertje' van de ca jun en verwijst naar de meer rit mische rhythm blues- en soul-invloeden. „We gaan iets heel anders doen", hield Jumelet zijn muziekcompa- nen destijds voor. Met sommigen van hen speelde hij toen in het destijds bekende Delta Combo, maar hij wilde meer en anders. Zijn muzikale vrienden hadden daar wel oren naar: Marien Hoger- heijde (zang/gitaar), André van der Schelde (bas, achtergrond zang), John Muis (drums, percus sie), David Egter van Wissekerke (viool, mandoline, gitaar, blues harp, achtergrondzang) en Gerrit Rentier (gitaar, achtergrondzang). Catfish boekte snel succes met muziek die zowel bij folk- en blues- als jazzliefhebbers aan sprak. De band kreeg een volle agenda met optredens in zalen en tijdens festivals in Middelburg, Kwadendamme, Domburg, Delft, Brielle en Raamsdonkveer. „We zijn zelfs bij het Festival Poppen- wier in Friesland geweest", vult Van der Schelde (68) het lijstje nog aan. Hij is de oudste van het stel en maakt al vanaf zijn 13e jaar muziek. Hij bespeelt de basgitaar, maar heeft een ook grote fascina- tie voor de pedal steel gitaar. „Ik oefen al jaren op een zogeheten single-neck met één rij snaren en begin dat eindelijk een beetje on der de knie te krijgen." Achter het Catfish repertoire gaan intense volksverhalen schuil. Cajun geldt als de vrolijke kant van de blues. Daar hadden mensen behoefte aan „Niet dat die teksten zo diep gaand zijn hoor. Als je ze vertaalt gaan ze meestal niet verder dan 'ik houd van jou en blijf je trouw'. Het wordt beschouwd als de vro lijke kant van de blues. Daar had den die mensen daar behoefte aan", zegt Hogerheijde, die zelf eens in het gebied van de 'swamps' rond Louisiana is gaan kijken. Dat deed gitarist Rentier ook. Hij maakt zelfs een hele stu die naar de bevolkingsgroep Aca- diens, Zij waren de oorspronkelij ke bewoners van het Canadese Nova Scotia, maar zijn daar van wege hun geloof door de Britten verdreven naar de Mississippi Del ta. Zij hadden in het zuiden een hard bestaan, maar op zaterdaga vond kwamen ze bijeen om met elkaar rond het haardvuur te ge nieten van muziek. Catfish laat dat repertoire herleven met een ei gen signatuur. De band speelt be staande nummers in eigen arran gementen, maar ook zelf geschre- ven en gecomponeerde liedjes. In het instrumentarium spelen ook de zogeheten single roa, ofwel de trekzak en het wasbord, te bespe len met metalen lepels, een be langrijke rol. CATFISH GEEFT REUNIECONCERT Hetzij via een onbebouwde corri dor van veertig meter breed dwars over de bouwplaats; hetzij via twee parallelle vrije banen van twintig meter breed. Dat staat in het nieuwe toetsingska der dat de goedkeuring heeft van het College van Rijksadviseurs, en dat de gemeenteraad van Noord-Beveland donderdag 13 no vember krijgt voorgelegd. Het programma van eisen grijpt voor de landschappelijke beleving terug op het landschap van vóór de aanleg van de dam zelf: de Plaat van Onrust die er toen lag. Die plaat is deels opgegaan in de Schotsman en deels onder water verdwenen, waar het de onder grond vormt voor het toekomsti ge hotel. Het nieuwe hotelplan dat projectontwikkelaar Zeeuwse Lagune met dit eisenprogramma kan voorleggen, wordt begeleid door een Kwaliteitsteam met een landschapsarchitect, een steden bouwkundige, een architect en een planeconoom. Want een ho telplan moet landschappelijk lij ken op de Schotsman, het moet ook zakelijk haalbaar en duur zaam zijn. Bovendien moet het de loswal, tussen de twee voetgan gersbruggen over de N57 op de dam, ongemoeid laten. De be roepsvaart en beroepsvisserij mo gen niet gehinderd worden door een hotel. De surfschool die 's zo mers gedreven wordt vanuit con tainers bij de Schotsman moet ook blijven, maar mogelijk gesto ken in een nieuw jasje. De kernwoorden die het toetsings kader geeft, zijn 'kleinschalig, in- tiem, besloten, groen en laag-dy- namisch'. De term 'iconisch', die tot nu toe de discussie over hotel- bouw op de bijzondere plek in het Veerse Meer heeft gedomi neerd, is op advies van het Colle ge van Rijksadviseurs verdwenen, want geen garantie voor succes. De gemeente Noord-Beveland be sloot tot het opstellen van een pro gramma van eisen nadat Zeeuwse Lagune vorig jaar hun zevende voorstel deed in tien jaar tijd voor een hotel op die plek: een 165 me ter hoge hoteltoren, analoog aan de radartoren die Rijkswaterstaat nu bouwt op Neeltje Jans. ZIERIKZEE - Wethouder Ad Verse- put komt zo snel mogelijk met duidelijkheid naar de gemeente raad nu Delta heeft besloten geen extra dividend uit te keren aan de gemeenten en provincie. „We heb ben dat vanmiddag te horen ge kregen. Dat betekent nogal wat zegt Verseput. De gemeente loopt volgens Verseput hierdoor 625.000 euro mis. Dat heeft gevol gen voor de gemeentebegroting. Hij hoopt nog voor volgende week donderdag, als de begroting 2015-2018 wordt behandeld, de raad te informeren over de finan ciële gevolgen voor de gemeente Schouwen-Duiveland. VRIJDAG 7 NOVEMBER 2014 door Ali Pankow OUWERKERK - Drie jaar is het stil geweest rond de band Catfish. Kort geleden besloten de zes muzi kanten hun instrumenten weer op te pakken en in de oude, vertrouw de formatie te gaan repeteren. Gerrit Rentier, André van der Schelde, Marien Hogerheijde, David Egter van Wissekerke, Wolfert Jumelet en John Muis vormen samen Catfish, foto Dirk-Jan Gjeltema Marien Hogerheijde, muzikant De band Catfish geeft zondagl 6 november een reünieconcert in eetcafé De Barbier in Ouwerkerk. Het optreden begint om 15.00 uur en duurt tot circa 17.30 uur. Het repertoire bestaat uit een mix van cajun, zydeco met invloeden van country en blues. Catfish bracht in 2004 een eerste cd uit met vijf nummers onder de titel 'Tous les jours c'est fais do-do', ofwel 'het is alle dagen feest' Een volwaardig album met vijftien nummers volgde in 2007 met als titel 'Allée de la Barbue' dat in de vertaling neerkomt op 'straat van de meerval'. Catfish kenmerkt zich door een verrassend instrumentarium. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Een hotel aan de Veerse Gatdam mag niet hoger zijn dan zestien meter, zo hoog als de bosjes op de damkruin. Het ge bouw moet gefaseerd neergezet worden en de bebouwing moet het zicht vanaf de dam op de Schots man vrij laten. De hotelbouw moet vanaf de dam zicht geven op de Schotsman door een 40 me ter brede, vrije corridor. Het toetsingskader is te lezen bij de raadsstukken op de site: www.noord-beveland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57