Leghennen scharrelen parmantig door het gras Driekwart eeuw Stad 30 SCHOUWEN-DUIVELAND 66 We moeten nu constateren dat er alleen maar regels zijn bijgekomen. treinverkeer - op Zeeuwse lijn 611 LdlldG 111 fÖtO S weekenddiensten De gemeenteraad weigert de nieuwe algemene plaatselijke verordening vast te stellen. De oude apv blijft van kracht. De WD was vooral getergd om dat van alle afspraken in het verle den over het verminderen van re gels helemaal niets terecht is geko men. „De fractie vraagt zich af waarom het college de wens van de gemeenteraad om regels te schrappen in de apv op geen enke le manier in dit voorstel heeft meegenomen terwijl dit als door lopende activiteit in de begroting staat." Van den Berg wees er op dat hierover afspraken zijn ge maakt in het collegeprogramma. Hij kreeg veel bijval voor zijn kri tiek. Robbert Lievense (LSD): „Wij hebben vier jaar geleden het initiatief genomen om het aantal regels te verminderen en we moe ten nu constateren dat er alleen maar regels zijn bijgekomen. La ten we dit niet rijp voor behande ling in de raad verklaren." En er was niet alleen kritiek op het feit dat er veel extra regels zijn opgenomen, maar ook omdat goede argumentatie ontbrak. Het simpele feit dat er een incident is, is voor de raad geen reden om een regel in de apv op te nemen. „Wij willen weten als er inciden ten zijn, hoeveel dat dat zijn", zei Lievense. „Wij willen argumen ten." De gemeenteraad heeft de burge meester nu terug naar de tekenta fel gestuurd. Hij moet met een compleet nieuw voorstel komen. De apv moet regel voor regel door gevlooid worden en vervolgens moet onderbouwd waarom een re gel opgenomen moet worden of niet. De discussie ging niet alleen over de overbodige regels. Ook een paar nieuwe regels konden op wei nig steun rekenen. De honden- poepregels kon op weinig waarde- ring rekenen. Hoe de burgemees ter dit denkt te handhaven, de huidige regels worden ook al niet gehandhaafd, vroegen partijen zich af. Ook het uitjouwverbod (opgenomen op verzoek van de politie) kon niet op brede steun rekenen. Voor de insprekers die pleitten voor carbidschieten betekende de afloop van deze discussie goed nieuws. Zij kunnen met oud en nieuw gewoon hun gang gaan. Een verzoek van Rabelink om hierover wel afspraken te maken werd door de raad ook van tafel geveegd. De insprekers, Marijn Kaashoek en Dave Hendriks, kwamen overi gens wel met een compromisvoor stel. Zij willen in samenspraak met de raad afspraken maken over carbidschieten. „Een bewuste keuze. Ten eerste omdat we qua akkerbouw te wei nig grond hebben om van te le ven en ik vind het ook wel mooi om de kippen buiten te zien lo pen", zegt Brouwer. De kippen hebben heel wat vier kante meters tot hun beschik king, toch lopen ze zelden over het hele terrein. Ze blijven vlak bij de stal en bij elkaar. Op het ter rein staan verschillende struiken en bomen. Prettig voor de scha duw en af en toe vliegt een kip in een boom. De kippen zijn echte ei-fabriek- jes. Ze leveren in feite topsport want ze leggen iedere dag een ei. Week in- week uit. Dat is tegenna tuurlijk. Normaal legt een kip rond deze tijd geen eieren. Door de stal te verlichten blijft de kip echter doorleggen en dat gebeurt ze nog jong zijn - bevattelijk voor ziekten. Medicijnen geven kan niet. „Als ik antibiotica zou moe ten geven, moet dat door het wa ter. Dan krijgen alle kippen dat en dan mag ik drie weken geen ei eren leveren. Dat doet niemand. Daarom lossen we het op met mi neralen en vitaminen." De kippen blijven ongeveer 90 weken bij Brouwer. Daarna gaan ze naar de slacht en gaan vervol gens diepgevroren naar Congo. Daar is voldoende vraag naar het vlees van leghennen. Op de akker met een grote mate van voorspel baarheid. „Als 's ochtends het licht aan gaat, gaan ze drinken en eten en daarna leggen", legt Brou wer uit. De eieren worden in nest kastjes gelegd en rollen via een lo pende band naar de inpakruimte. Om tien uur mogen de hennen naar buiten, dat is zo vastgelegd in het certificaat met de afnemer. De eieren gaan naar Duitsland, daar houden ze van witte eieren. „Die zijn zuiverder. In bruine eie ren zit nog wel eens een bloed- spatje, in witte eieren niet. In Duitsland willen ze graag witte ei eren maar in Nederland nog niet. Hier worden witte eieren nog steeds in verband gebracht met legbatterijen maar die zijn in Eu ropa verboden." Leghennen houden is niet gemak kelijk. De dieren zijn - zeker als VLISSINGEN - Door een seinstoring hebben gisteren er bijna de hele dag geen treinen gereden tussen Vlissingen en Roosendaal. De storing deed zich in de och tend voor. De Nederlandse Spoor wegen zetten stopbussen in tus sen de twee steden. Volgens de website van de ver voerder waren de reizigers hier door dertig tot zestig minuten lan ger onderweg. Rond 17.00 uur was de treinen loop weer normaal. Het zit de Zeeuwse treinreizigers niet mee. Tijdens de herfstvakan tie moesten zij wegens werkzaam heden aan het spoor met de bus. De fotogroep heeft deze uitdaging aangenomen en de resultaten wor den getoond met een expositie in de hal van het gemeentehuis in Zierikzee van 17 november tot eind december. De tentoonstel ling wordt officieel geopend op vrijdag 14 november om 16.00 uur door Joop van Loo, erelid van Stad en Lande. Belangstellenden zijn daarbij van harte welkom. Aan deze expositie is een wed strijd verbonden. Bezoekers kun nen een cijfer toekennen aan wat zij de mooiste, spannendste, of meest originele foto vinden. De scores worden bij elkaar opge teld en de foto met de hoogste sco re wordt tot winnaar uitgeroepen. Onder de bezoekers die voor deze winnende foto hebben gekozen wordt een prijswinnaar getrok ken. De prijs is een ingelijste af druk van de betreffende foto. De maker van de winnende foto wordt door Stad en Lande be loond met een VW-bon van 50 euro. prullenbak geveegd APV in door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeenteraad heeft de nieuwe algemene plaatselijke verordening van tafel geveegd, het voorstel ligt in de prullenbak. Bur gemeester Gerard Rabelink kreeg zeer forse kritiek te verwerken. Dit betekent dat hondenbezitters nog niet verplicht zijn met poepzakjes te lopen en ook het carbidschieten met oud en nieuw kan gewoon doorgaan. Robbert Lievense, LSD door Melita Lanting NIEUWERKERK - Parmantig lopen de kippen door het gras om even later weer naar de stal te stuiven. Wie bij Marco Brouwer uit Nieuwerkerk is hoeft zich niet te vervelen. Brou wer heeft 32.000 leghennen. Vrije uitloop kippen die overdag naar hartelust naar binnen en naar bui ten kunnen lopen. Marco Brouwer te midden van zijn vrije uitloop kippen, foto Dirk-Jan Gjeltema We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van het 75 jarig jubileum van de Vereni ging Stad en Lande van Schou- wen-Duiveland is de Fotogroep Schouwen-Duiveland gevraagd een tentoonstelling in te richten met als thema "Monumentaal". Zaterdag 8 en zondag 9 november Huisartsen HAP Zierikzee, Borrendamme, (Schelde- straat 2) Zierikzee, tel: 0900- 1585. Be reikbaar op werkdagen van 18.00-8.00 uur. Tijdens weekend en feestdagen 24 uur bereikbaar. Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111-412906, za. 9.00-17.00 uur. Apotheek Borrendamme Zierikzee, Bor rendamme 11, 0111-870037, dagelijks 8.00-23.00 uur. Van 23.00-8.00 uur via dienstdoende apotheker. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Gezelschapsdieren: weekenddienstartsen Schouwen-Duiveland. Voor spoedgeval len 0111-412180. Spreekuur uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingen- straat 17 te Zierikzee. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0111-412180. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56