Zeeuwland en Allévo doen samen in zorg Gerestaureerde films van Hitchcock in Fizi Water Ouwerkerkse kreek weer veilig I Wie de techniek in wil of nog twijfelt kan deze week 'Met de monteur op stap'. 44 Het is moeilijk om aan jong en goed geschoold personeel te komen 44 Ik heb al gemerkt dat het er in de praktijk anders aan toegaat dan op school 28 SCHOUWEN-DUIVELAND TECHNIEKSECTOR Parkeren in Goes wordt duurder Hennep in natuurgebied EP Vanuit dat besef tekenden Ineke Dekker van zorgaanbieder Allévo en Antoine de Ceuster van wo ningbouwvereniging Zeeuwland gistermiddag een samenwerkings overeenkomst. Beide partijen gaan intensiever samenwerken om het voor ouderen mogelijk te maken zo lang mogelijk zelfstan dig te blijven wonen. De ondertekening vond plaats in Podium De Weverij in Zierikzee tijdens de jaarlijkse dag voor de bewonerscommissies van Zeeuw land. 's Morgens had Ingrid Hille- brand van de gemeente daar al weer eens uitgelegd dat mensen met ingang van 2015 veel meer een beroep op elkaar zullen moe ten gaan doen als gevolg van het veranderende zorgbeleid. De Ceuster benadrukt dat bewo ners in de seniorenwooncom plexen van Zeeuwland daar niet alleen zelf graag zo lang mogelijk blijven wonen maar dat dit ook noodzaak wordt wegens het weg vallen van traditionele zorgcen tra. Ook binnen de Zeeuwland-ap- partementen is het dus van be lang dat mensen omzien naar el kaar. Appartementencomplex De Veste in de Manhuisstraat in Zie rikzee geldt als voorbeeld voor het project 'Omzien naar elkaar'. „Wij deden dat allang voordat dit project er kwam, alleen heeft het daarmee dus een officiële naam gekregen", zegt bewoner Joop van Loo. Voorafgaand werd begin dit jaar in De Veste door SMWO Wel zijn Schouwen-Duiveland een en quête gehouden. Welzijnswerker Mels Hoogenboom gaf gistermid dag een toelichting op de resulta ten. Daaruit blijkt dat het overgro te deel van de bewoners in de Ves te zich meestal niet eenzaam voelt, zeer tevreden is met de acti viteiten in het complex en met grote regelmaat contact heeft met medebewoners. Door dit project is er volgens Hoogenboom nu ook wel nauwere betrokkenheid van de bewoners gekomen bij de renovatie van de gemeenschaps ruimte, de zogeheten garnizoen zaal die de komende maand wordt uitgevoerd. Het Veste-project geldt voor Dek ker en De Ceuster als een van de voorbeelden van samenwerking. Voor de verdere invulling gaan zij uit van de praktijk. Bijvoorbeeld service-medewerkers van Zeeuw land die bij bewoners zorgbehoef ten signaleren en die doorgeven aan Allévo. „Ook bewoners zelf moeten ons zaken gaan aange ven", vinden beiden. Zowel de film Psycho als het ande re meesterwerk van Hitchcock, The Birds, zijn uitgebracht in geres taureerde, gedigitaliseerde versies in het kader van het EY Hitch cock retrospectief. Het Zierikzee- se filmtheater maakt gebruik van dit aanbod als eerbetoon aan de 'Master of Suspence'. Het houdt in dat liefhebbers vanaf morgen tot en met dinsdag de mogelijk heid hebben in Fizi deze bekende films van Hitchcock te gaan zien. Zaterdag 8 en maandag 10 novem ber staat The Birds op het program ma. Het is een spannende horror klassieker waarin een grote zwerm agressieve vogels het kust plaats je Bodega Bay mensen aan valt. Op zondagavond 9 en dins dagmiddag 11 november wordt Psycho vertoond. Anthony Perkins zet daarin met zijn rol van moor denaar Norman Bates een de meest opzienbarerende psychopa ten uit de filmgeschiedenis neer. ZIERIKZEE - Normaal gesproken zit Arij Koppert (14) uit Oosterland in de schoolbanken op het Cal- vijn College in Goes. Gisteren mocht hij zijn handen vuil ma ken in de praktijk. Hij liep een dagje mee met de monteurs van Ooms installatie uit Bruinisse in het kader van het project 'Met de monteur op stap'. Tot zijn vreug de mocht hij meteen mee het dak op. Een kleine negentig middelbare scholieren op Schouwen-Duive land, de Bevelanden en Walche ren doen mee aan het project van het Opleidings- en ontwikkelings fonds voor het Technisch Installa tie Bedrijf (OTIB). Doel is om extra aandacht te vestigen op tech niek als vakgebied en studierich ting omdat er dringend behoefte is aan leerlingen die voor de tech niek kiezen. Voor Arij was die keuze vanzelf sprekend. „Ik wist al dat ik iets in de techniek wilde gaan doen. Ik hou van sleutelen en help mijn va der ook weieens met klusjes in zijn bedrijf. Daardoor ben ik er wel achter gekomen dat het er in de praktijk vaak anders aan toe gaat dan je op school te horen krijgt. Zo wordt bijvoorbeeld heel makkelijk gezegd dat je sleuven moet graven voor het aanleggen van een waterleiding, maar ze zeg gen er niet bij dat je ook nog reke ning moet houden met de kabels die er liggen." Voor Ronald Ooms, mede-eige naar van Ooms Installatie, is het inmiddels vanzelfsprekend gewor den dat zijn bedrijf meedoet aan het project dat voor de derde keer plaatsvindt. Gisteren had hij Arij een dagje te gast, volgende week komt er nog een keer een scholier op bezoek. „De jeugd is de toe komst. Ik vind het belangrijk dat we ze blijven interesseren voor de techniek, want ik heb het idee dat steeds meer jongeren voor een theorieopleiding kiezen omdat ze misschien liever op kantoor zit ten. En dat is zonde, want dit vak zal altijd bestaan." Ooms merkt in zijn bedrijf ook dat het de laatste jaren steeds moeilijker is geworden om aan jong en goed geschoold personeel te komen. „De spoeling is dun. Mensen die ik in de afgelopen ja ren heb aangenomen, heb ik veel al in eigen huis opgeleid. Dat kost tijd en energie." Wat Ooms de twee leerlingen op de bouwplaats laat doen is afhan kelijk van hun niveau. „Als ze geen ervaring hebben in de tech niek dan is het vooral een kwestie van meekijken en kleine klusjes uitvoeren, maar we hebben ook al eens iemand gehad die heel veel ervaring had. Zo iemand kun je bijna volledig mee laten draaien in de ploeg. Hoe.dan ook, de jon gens nemen in ieder geval de tijd om de leerlingen wat bij te breng- en."Arij valt vanwege'zijn jonge leeftijd op tussen de overige bouwlieden, maar bouwen kan hij wel. Ooms: „Hij had aangege ven iets te willen doen in de elek trotechniek, maar op dat vlak is momenteel weinig te doen. Daar om mag hij nu aan de slag in de installatietechniek. Dat bevalt zo goed dat hij het nu al leuker zegt te vinden." Arij: „Ik weet nog niet precies wat ik later wil doen, maar het zal in ieder geval binnen de techniek zijn. Het is mooi dat je door dit project de mogelijkheid hebt om eens te kijken naar wat je nu ei genlijk echt leuk vindt om te doen. Dat het er in de praktijk an ders aan toegaat dan op school heb ik al gemerkt. Zo blijkt bij voorbeeld dat je de zinken platen die we nu aanbrengen op het dak niet zomaar op elkaar kunt laten aansluiten, maar dat je ze alle maal passend moet maken." Volgens het OTIB tonen de laatste jaren ook steeds meer meisjes in teresse in een loopbaan in de tech niek. Arij kent ze zelf niet, maar hij heeft wel eens gehoord van meiden die ook voor techniek ko zen. Ook Ooms ziet de techniek sector nog vooral als mannenbol- werk. Maar mocht een meisje wil len meekijken, dan is ze net zo welkom. In juni van dit jaar werd de giftige algensoort in een hoge concentra tie aangetroffen in de oostelijke kreek. Omdat de alg voor zowel mensen als dieren gevaarlijk is, werden overal borden neergezet die waarschuwden contact met het water te vermijden. Daarna is het water van de kreek wekelijks gecontroleerd. In 2012 kwam de giftige alg voor het eerst in enor me hoeveelheden voor in de Ou werkerkse kreek. Dat kwam aan het licht nadat een hond die in het water had gezwommen, over leed. Daarna heeft het waterschap verschillende maatregelen geno men om de doorstroming te ver beteren. Desondanks blijft de gif tige alg jaarlijks terugkeren. De dinoflagellaat alexandrium ostenfeldii komt van nature voor in kreken en kustwateren. Ook el ders in Zeeland is de alg aangetrof fen, maar nergens in hoeveelhe den zoals in Ouwerkerk. De alg gedijt in een warme omgeving. GOES - Goed en slecht nieuws voor automobilisten die in Goes parkeren. Parkeergarage Centrum en de Marconistraat worden op be paalde tijdstippen aantrekkelijker, maar sommige plekken, dagkaar ten en vergunningen worden duurder. Het staat in het meerja renplan parkeren 2014-2018. Op de Dam, Koepoort en Dam plein kost parkeren straks 2 euro per uur in plaats van 1,70. Een dag kaart wordt 6 euro in plaats van 3,20 euro. Naast de lasten zijn er ook lusten: in de parkeergarage Centrum kan op donderdagavond na 18.00 uur voor één euro worden geparkeerd. Op de Woonboulevard wordt par keren na 15.00 uur gratis. Installatie Techniek Niewenhuijse Totaal installateur voor alle installaties in uw woning RILLAND - In een natuurgebied bij Rilland is woensdagmiddag een hennepplantage gevonden. Twee personen zijn aangehouden. Twee bijzondere opsporingsamb tenaren stuitten rond vier uur op een hennepkwekerij met circa 90 hennepplanten in het natuurge bied aan de Markiezaatsweg nabij de Kreekraksluizen. Thssen de hennepplanten troffen zij meerdere personen. Die vlucht ten toen ze de opsporingsambte naren aan zagen komen. door Ali Pankow Z1ERIKZEE - Het is van groot belang krachten te bundelen en samen te werken om te kunnen voldoen aan de toenemende behoeften aan zorg in de buurt en thuis. ZIERIKZEE - De spraakmakende douchescène uit de bekende film Psycho van Alfred Hitchcock zal veel thrillerliefhebbers voor altijd zijn bijgebleven. Onder meer die scène is komende week weer eens te zien in Fizi in Zierikzee. 'Technische jeugd is nodig' door Wendy de Jong Ronald Ooms Arij Koppert a OUWERKERK - De waarschuwing voor de giftige algen in de oostelij ke kreek van Ouwerkerk is inge trokken. De concentratie van de al- gensoort dinoflagellaat alex- andrium ostenfeldii is nu zo laag dat er geen gevaar meer is voor de volksgezondheid en voor dieren. Havenweg 48b 4455 TG Nieuwdorp www.itn-nieuwdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54