I t I I I 1" 4 WONEN rond de 200.000 euro DE VERBOUWiNG Antoni Gaudipark 7, Vlissingen €199.000 Het zal je maar gebeuren. Je koopt een opknapwo- ning en gaat vol goede moed aan de slag. Je stript de boel en ontdekt dat de achtergevel gebroken is en de woning op instorten staat. Wat een domper. Het overkwam de broers Erwin en Sander Lengton. Steen voor steen bouwden ze de muur weer op. Mooier en steviger dan ooit. door Elian van 't Westeinde En daar zijn we heel trots op", zegt Erwin Lengton. „In die muur zit veel zorg en tijd. Dat zal je straks wel zien. Het is een plaatje geworden." Acht jaar geleden kochten Er win (44) en Sander Lengton (41) het rijksmonument op de hoek van het Hofplein en de Korte Noordstraat in Middelburg. Het voorste deel van het woonhuis is 350 jaar oud. De voordeur zit aan de Korte Noordstraat. Dit deel heeft een winkelbestemming. Het achterste deel is voor de Eerste Wereldoorlog aange bouwd en heeft een ingang aan het Hof plein. Pal achter het huis liggen de funda menten van de Noordmonsterkerk die in 1834 werd afgebroken. De broers verhuisden vanuit Rotterdam naar Middelburg. „Onze ouders woonden hier al. Wij voeren allebei op de binnen vaart. Dan maakt het niet uit waar je woont. Aangezien we in onze vrije tijd graag met onze handen bezig zijn, kochten we samen deze opknapwoning. Het plan was om de woning in twee delen te split sen. Daar zijn we inmiddels van afgestapt. We maken het nu casco klaar voor de ver koop en gaan dan wat anders doen. Sander is inmiddels een schildersbedrijf begon nen. Ik vaar nog steeds, maar als we hier klaar zijn, wil ik een bedrijf opstarten in de duurzame bouw. Dan wil ik mijn eigen huis gaan bouwen met muren van stro en leem en zo veel mogelijk zelfvoorzienend zijn." Na de aankoop keerden de broers het pand binnenstebuiten. Omdat het een rijksmo nument is, moest de indeling van het huis blijven zoals die was. Eerst kreeg de boven verdieping een grote beurt. De twee slaap kamers in de nok van het dak zijn behoor lijk opgeknapt. Alles zit dik in de verf. De oude steunbalken zijn in het zicht geble ven en geven karakter aan de kamers. Op de middelste verdieping zijn aan de ach terkant de keuken en de douche. Voorin is de woonkamer. Hier staan geen boekenkas ten tegen de muur, maar stellingkasten waarin een hoop geréedschap ligt opgetast. „We gebruiken deze kamer als opslag. Ons assortiment is intussen vrij uitgebreid. El ke keer vinden we wel een speciaal stukje gereedschap dat we goed kunnen gebrui ken." De woning in Middelburg is het eerste huis dat de broers samen aanpakken. „Erva ring met dit soort werk hebben we niet. Omdat we alles op de oorspronkelijke ma nier willen doen, is het soms best moeilijk. We moeten vooraf goed nadenken hoe we een karwei gaan uitvoeren. Steeds weer moeten we het wiel opnieuw uitvinden. Daarnaast krijgen we tips van Jaap de Bree, aannemer in Grijpskerke. Maar verder is YouTube onze instructeur." Zo bouwde Sander een schoorsteen op de ouderwetse manier. Eerst heeft hij een bak gemaakt. In die bak heeft hij de steentjes opgemetseld. Zo ontstaan mooie haakse hoeken." Vol goede moed zakten de broers naar de begane grond om ook die in orde te breng en. Daar wachtte hen een onaangename verrassing. „De achtergevel was gebroken. We vonden altijd al dat de vloer op de eer ste verdieping zo danste. Toen we de ach terkamer op de begane grond gingen strip pen, zagen we dat die gevel maar op ander halve baksteen rustte. De raamkozijnen wa ren verrot. De koppen van de balken die op de kozijnen rustten waren er ook beroerd aan toe. Een fundering was er niet. Alles was gebouwd op drie rijen bakstenen en stond eigenlijk wankel." Haast was geboden, vond Erwin, en hij reed meteen naar een bouwbedrijf om stempels te huren. „Dertig stuks. Van on der tot boven door het huis gezet om het te stutten. Daarna hebben we de achtergevel eruit gesloopt. Alles weg. De oude steen tjes die uit de gevel kwamen hebben we stuk voor stuk afgebikt. Toen hebben we al les opnieuw opgemetseld. Daarna is de muur gezandstraald om het rood nog mooier te maken. En op het laatst is alles weer gevoegd. De kozijnen hebben we op de traditionele, oude manier gemaakt met pen-en-gatverbindingen. Een hoop werk. We hebben zelf alles uitgefreesd. Nu is de gevel zoals die vroeger was, maar wel een stuk steviger. Er zit een funderingsplaat on der van vijfenveertig centimeter. Daar fop je niemand meer mee." 0101 0 Een eigentijdse eenge zinswoning, met een tuin op het westen, een berging, carport en een vrije achterom. Deze jonge woning (2009) is instapklaar en volledig up-to-date. Onder meer de tweede verdieping maakt deze woning bij zonder, door het specia le dak is er een fraaie ruimte gecreëerd. HN Twee broers bouwen De broers Sander (I) en Erwin Lengton, foto's Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48