66 Ik wil werken aan een maatschappij, waarin niemand buitengesloten wordt 64 Het onderwijsgeld zou echt besteed moeten worden in de klas, aan de leerlingen ZEELAND 33 school kunnen. Zij hebben óók recht op onderwijs." Juist nu het passend onderwijs - de wet die ervoor zorgt dat steeds meer leerlingen naar gewone scholen gaan - ingevoerd is, denkt Fluijt dat er kansen zijn om co-teaching echt te gaan toepas sen in het Nederlandse onder wijs. „Er gaat nog steeds heel veel geld naar leerlingen in het spe ciaal onderwijs. Van dat geld kan je iemand extra in de klas zetten op een gewone basisschool. Oos tenrijk heeft even veel geld be schikbaar voor het onderwijs als Nederland. Daar zitten maximaal 25 kinderen in de klas. Als er vier kinderen met een beperking in zitten, dan staan er twee leraren voor de klas. Zijn er meer kinde ren; dan wordt de klas gesplitst." „In het Nederlandse onderwijs gaat zo veel geld naar andere za ken dan naar waar het om draait. Het geld zou echt besteed moeten worden in de klas, aan de leerlin gen. En daar zijn nu juist kansen voor met de wet passend onder wijs. Natuurlijk is er altijd een vorm van speciaal onderwijs no dig. Maar ik zou graag zien dat er op gewone scholen leerlingen van allerlei pluimages mogen zijn. En dat kinderen niet een uur hoeven te reizen naar een speciale school, maar iedereen in zijn eigen omge ving naar school kan gaan." WAT fS PASSEND ONDERWIJS OOK ALWEER? VRIJDAG 7 NOVEMBER 2014 Dian Fluijt uit Bruinisse doet on derzoek naar co-teaching en schreef er een boek over. Ze werkt voor het Seminarium voor Orthopedagogiek van de Hoge school Utrecht, foto Dirk-Jan Gjeltema Passend onderwijs is op 1 augus tus ingevoerd Basisscholen en middelbare scho len zijn sindsdien verplicht om er voor te zorgen dat iedere leerling die aangemeld wordt, passend on derwijs krijgt. Leerlingen blijven zo veel mogelijk op gewone basisscholen of middel bare scholen, waar ze extra bege leiding kunnen krijgen, als dat no dig is. Alleen kinderen die het echt nodig hebben, gaan naar het speciaal on derwijs. Kinderen met handicaps of leer problemen kregen eerst een zoge heten 'rugzakje'. Dat bestaat niet meer sinds 1 augustus. Het geld voor de begeleiding van deze leerlingen gaat naar de sa menwerkende scholen in een re gio. Zij moeten zorgen dat de zorg op scholen goed geregeld wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33