Raad kraakt rooskleurig toekomstbeeld Orionis Hotel Veerse Catdam even hoog als dam zelf Deel bezwaren tegen nieuwbouw winkels Zoutelande ingetrokken I 1 I I 28 WALCHEREN GROTE KERK VEERE Installatie Techniek Niewenhuijse Totaal installateur voor alle installaties in uw woning Ondernemers en cultuurliefhebbers in Veere staan klaar om in te haken. Maar het kunstkerkplan stuit nu ook op scepsis. Dat antwoordde wethouder Sem Stroosnijder gisteravond op een suggestie van zijn voorganger, CDA-raadslid Marin de Zwarte. „Het gebeurt nu al regelmatig dat beide besturen elkaar in een stuurgroep tegenkomen. Alleen, Orionis is als organisatie volop in ontwikkeling en ook Porthos is een nieuwe organisatie waar nog veel uitgedacht moet worden. Dus nu nog even niet. Maar sa menwerking is in de toekomst ze ker een belangrijk punt." Hoofdonderwerp van de raadsver gadering was de begroting van Orionis met meerjarenperspectief dat begint met tekort van 3,1 mil joen en drie jaar later eindigt met tekort van 1,1 miljoen. Maar het was met name de partici patiewet waar raadsleden vraagte kens bij zetten. Lilian Janse (SGP) vroeg zich af of het wel terecht is dat Orionis verwacht dat zo veel mensen terug op de arbeidsmarkt komen. „Ja, dit beeld is realis tisch", zei Stroosnijder, die behal ve wethouder bestuurder is van Orionis. „Anders stond het er niet. De gemeenten geven zelf op drachten en bedrijven garanderen banen te scheppen voor Orio- nis-mensen. Alles is afhankelijk van het economische klimaat en nog niet allés is uitgetekend, maar dat is bij elke begroting." Is het wel verstandig Orionis extra taken toe te bedelen, wilde Frances Oreel van de PvdA nog weten. Jazeker, zei Stroosnijder, „Als je er voordeel uit kan halen, zeker. Een organisatie moet altijd op zoek naar nieuwe klanten." Voor De Zwarte lag zijn vorige loopbaan vers in het geheugen; hij ging door. „Wanneer in een ge zin mantelzorgers actief zijn, hoe moeten die dan nog participeren op de arbeidsmarkt?" Mantelzorg kan belemmerend werken, gaf Stroosnijder toe. „Maar het kan ook een positieve bijdrage leve ren. Het laatste zetje." Hetzij via een onbebouwde corri dor van veertig meter breed dwars over de bouwplaats; hetzij via twee parallelle vrije banen van twintig meter breed. Dat staat in het nieuwe toetsingska der dat de goedkeuring heeft van het College van Rijksadviseurs, en dat de gemeenteraad van Noord-Beveland donderdag 13 no vember krijgt voorgelegd. Het programma van eisen grijpt voor de landschappelijke beleving terug op het landschap van vóór de aanleg van de dam zelf: de Plaat van Onrust die er toen lag. Die plaat is deels opgegaan in de Schotsman en deels onder water verdwenen, waar het de onder grond vormt voor het toekomsti ge hotel. Het nieuwe hotelplan dat projectontwikkelaar Zeeuwse Lagune met dit eisenprogramma kan voorleggen, wordt begeleid door een Kwaliteitsteam met een landschapsarchitect, een steden bouwkundige, een architect en een planeconoom. Want een ho telplan moet landschappelijk lij ken op de Schotsman, het moet ook zakelijk haalbaar en duur zaam zijn. Bovendien moet het de loswal, tussen de twee voetgan gersbruggen over de N57 op de dam, ongemoeid laten. De be roepsvaart en beroepsvisserij mo gen niet gehinderd worden door een hotel. De surfschool die 's zo mers gedreven wordt vanuit con tainers bij de Schotsman moet ook blijven, maar mogelijk gesto ken in een nieuw jasje. De kernwoorden die het toetsings kader geeft, zijn 'kleinschalig, in tiem, besloten, groen en laag-dy- namisch'. De term 'iconisch', die tot nu toe de discussie over hotel- bouw op de bijzondere plek in het Veerse Meer heeft gedomi neerd, is op advies van het Colle ge van Rijksadviseurs verdwenen, want geen garantie voor succes. De gemeente Noord-Beveland be sloot tot het opstellen van een pro gramma van eisen nadat Zeeuwse Lagune vorig jaar hun zevende voorstel deed in tien jaar tijd voor een hotel op die plek: een 165 me ter hoge hoteltoren, analoog aan de radartoren die Rijkswaterstaat nu bouwt op Neeltje Jans. Je zou het kunnen zien als een geschenk uit de hemel. Eeu wenlang wisten ze zich in Veere geen raad met hun Dom, de indrukwekkende kolos die tot ver in de wolken had ge reikt. Was het benodigde geld al niet in de middeleeuwen opge raakt? Maar Onze Lieve Vrouwe ter Sneeuw, zoals de kerk ooit werd gedoopt, lijkt nu alsnog iets van die ambitie waar te kunnen maken. En wel als nationale tem pel voor hoogstaande kunst en cultuur, dermate 'iconisch' dat 'ie dere Nederlander haar minstens één keer in zijn leven wil hebben bezocht'. Kan dat zomaar op een plek die, hoe fraai ook, in de rest van het land als 'uithoek' wordt gezien? Jazeker, bezweert ervaringsdes kundige Ernst Veen uit Amster dam. Hij bedacht het plan in op dracht van de gemeente Veere, en dokterde uit dat het zeer wel haal baar is. De gemeente nam het idee dankbaar aan, na daar vol gens afspraak 35.000 euro voor te hebben betaald. Maar nu Veen daar 95.000 euro bij vraagt om zijn plan uitvoeringsklaar te ma ken, knaagt plots de twijfel. Het gaat om een betrekkelijk gering bedrag, wanneer dat je een 'top- kunstpelgrimsoord' oplevert. Of koop je er als gemeente slechts een wensdroom mee, die na jaren van steeds weer nieuwe bedragen investeren, uiteindelijk als een zeepbel uit elkaar spat? De gemeenteraad aarzelt die gok te nemen. De discussie is tot don derdag verdaagd, en pas een maand daarna valt mogelijk een MAAR DAN WEL METEEN DE GROOTSTE VAN NEDERLAND Wat belooft Veens kunsttempel plan zoal? Dat Veere in de donker ste maanden van het jaar in licht- kunst baadt. Dat er altijd wel een kunstenaar van wereldfaam aan het werk is. Theater-, concert- en kunstmaanden van topniveau. Dat moet jaarlijks zeker 60.000 cultuur liefhebbers trekken. Muurprojectie van een beeldver haal over de rol van Veere in tien eeuwen vaderlandse historie. Dat moet jaarlijks 30.000 dagjesmen sen de kerk in lokken. Een goed restaurant met buitenterras. Zoiets als een kerstmarkt? Ja, maar dan wel de grootste van Nederland. besluit. Maar is het wel zo'n gok? Ernst Veen staat niet bekend als een fantast. In Amsterdam zette hij uiterst succesvol soortgelijke plannen in de markt. Maar Veere is Amsterdam niet, kan daar tegen worden inge bracht. De culturele instellingen in Veere zijn weliswaar al voor het plan gewonnen, en ook de meeste ondernemers toiien zich enthousiast. Maar daar staan vele sceptici tegenover. „Veere is hier te klein voor", vreest voorzitter Jan Paul Loeff van de stadsraad, die de gemeente inmiddels heeft gevraagd heel serieus naar be scheidener suggesties te kijken. Een ervaren programmeur als Henk Schoute van het Zeeland Nazomer Festival ziet de benodig de 60.000 liefhebbers van top- kunst zo gauw niet de lange reis naar Veere maken, ook niet wan neer Veen zijn stevige marketing plan op hen loslaat. Daar kan dan wel fijntjes bij worden aangete kend dat Veen in dezelfde fond sen- en sponsorsvijver vist als hij. Veen denkt daaruit ieder jaar een ton op te kunnen halen. Maar wat heeft Veere er nu eigen lijk bij te verliezen? Wanneer de gemeente de eerste vier jaar vier keer 55.000 euro bijdraagt in de 'aanloopkosten', en de huidige subsidies in stand laat, lonkt het perspectief dat Veere daarna van al die kosten is verlost. Veens plan voorziet ook in een vi deo-projectie over de historie van stad en kerk, bedoeld om jaarlijks ook nog 30.000 dagjesmensen de kerk in te trekken. Dat levert per jaar al 75.000 euro op. En biedt wat veiligheid, mocht het met de topkunst misgaan. En dan nog wat. Die kerk staat ook op Walche ren. En daar moet je zijn, wan neer je voor de lange reis naar Veere een hotelletje boekt, of nog een tijdje om je heen wil kijken. Dat verbreedt het draagvlak aan zienlijk. Zo bekeken zou je zeg gen, kom op Veere, niet bang zijn. Gewoon nemen die gok. Veers wethouder Jaap Melse liet op het laatste moment verstek gaan omdat er nog een bezwaar van een Zoutelandse ondernemer loopt tegen de nieuwbouw. Dat is met name gericht tegen de onge veer 700 vierkante meter winkel ruimte die bij de supermarkt komt. De hoorzitting daarover was gisteren aan het einde van de dag. Melse vond het 'ongepast om als bestuurder bij het slaan van een eerste paal te gaan staan, ter wijl er nog een procedure loopt'. Bezwaar is er tegen de extra win kelruimtes, niet de supermarkt zelf. Ondernemers vrezen een leegloop van de Langstraat ten fa veure van het 'nieuwe winkelcen trum'. Twee andere bezwaarma kers trokken onlangs hun be zwaar in. Sjaak Koets: „We heb ben besloten geen verdere stap pen te ondernemen. Het bestem mingsplan zit zo goed in elkaar dat er geen gaatje te vinden is. We hadden in een eerder stadium moeten reageren." Hij blijft onge lukkig met de plannen. „Het is nooit goed een centrum naast het centrum te plaatsen. Maar goed, het gaat door. Wij gaan nu volop met de Langstraat verder." Supermarkteigenaar Van den Berg is 'blij'. Na ruim twintig jaar wachten sloeg hij nu de eerste paal voor zijn nieuwe zaak. Hij verhuist zijn huidige supermarkt naar de nieuwbouw achter het complex van W de Meeuwen. „Ik ben altijd blijven volharden, sinds 1993. Het wordt beslist een verrij king. Ik denk dat het zelfs men- et dorpshart trekt." rp Cl door Wendy Wagenmakers VLISSINCEN - Het is niet uitgesloten dat zorgloket Porthos en sociale werkvoorziening Orionis Walche ren op den duur zullen samengaan. Maar nu nog niet. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Een hotel aan de Veerse Gatdam mag niet hoger zijn dan zestien meter, zo hoog als de bosjes op de damkruin. Het ge bouw moet gefaseerd neergezet worden en de bebouwing moet het zicht vanaf de dam op de Schots man vrij latèn. Havenweg 48b 4455 TG Nieuwdorp www.itn-nieuwdorp.nl Gokken op de topkunsttempel ANALYSE KUNSTTEMPEL door Henk Postma Het toetsingskader is te lezen bij de raadsstukken op de site: www.noord-beveland.nl. I Ernst Veen: Grote Kerk als kunst pelgrimsoord. door Annemarie Zevenbergen ZOUTELANDE - De eerste paal voor de bouw van de nieuwe super markt bij het nieuwe voetbalvel dencomplex in Zoutelande ging gis teren de grond in. Volgend jaar Pa sen hoopt eigenaar Johan van den Berg zijn zaak te openen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28