ZEELAND Tekening Molen de Graanhalm Franzel naar Noord-Beveland almanak 32 en 33 Walcherse gemeenten bezuinigen één miljoen euro op maatschappelijk werk. Andere regio's regelen het anders. Met twee leraren passen alle kinderen in de klas Twee broers bouwen L rijksmonument weer ofj| vlissingen - Maatschappelijk Werk Walcheren moet het met eenderde minder budget doen. Be halve de maatschappelijk werkers komen, zo voorziet de directeur, ook cliënten op straat te staan. De Walcherse gemeenten willen ruim zeven ton bezuinigen op maatschappelijk werk. Daarnaast is een bedrag van 250.000 euro no dig voor andere onzekerheden. Dat betekent een miljoen minder op een budget van 3,5 miljoen. Verreweg de meeste kosten is de organisatie kwijt aan personeel. Bij Maatschappelijk Werk Walche ren (MWW) werken in totaal ze ventig mensen. Tijdelijke contrac ten en tijdelijke uren, die vaste krachten erbij hadden gekregen, worden sowieso opgezegd, maar directeur Finus Kuijs sluit ook ge dwongen ontslagen niet uit. „We moeten gaan bekijken welke ta ken we nog kunnen verrichten, door wie en in welke mate." In het kader van de decentralisa ties komen taken van maatschap pelijk werk op het bordje van ge meenten. „Maar ambtenaren zijn geen maatschappelijk werkers", waarschuwt Kuijs. „Onze mede werkers kunnen bij uitstek voor komen dat cliënten in nog grotere problemen komen. Ze hebben er jaarlijks gemiddeld 120 onder hun hoede, die in elk geval niet meer door ons worden geholpen." Waar dat toe leidt? „Dat wijst de tijd uit. In het zwartste scenario komen mensen in grote proble men, waarvoor alsnog dure zorg moet worden ingezet. De verwar de mensen, waar je steeds over hoort, stappen ons kantoor bin nen of we zoeken ze op in wijken. Hoe vroeger je erbij bent, hoe be ter. Maar als wij ons met minder mensen alleen nog kunnen ontfer men over de zwaarste gevallen, hoe voorkomen we dan dat de lichte gevallen zwaar worden?" Kuijs zegt in gesprek te blijven met de Walcherse gemeenten, in de hoop dat die zijn medewerkers willen overhevelen naar Porthos. „Zodat de kennis die zij in al die jaren hebben opgebouwd, blijft gewaarborgd." Kuijs' collega Marja Noordhoek van Sociaal Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio is door de ge meenten Goes en Schouwen-Dui- veland nog niet uitgenodigd voor een gesprek over bezuinigingen. Ze hoopt dat het er ook niet van komt. „Omdat wij veranderingen en bezuinigingen zagen aanko men, zijn we zelf al jaren aan het bezuinigen. Acht jaar geleden heb ben we onze tarieven verlaagd, zes jaar geleden zijn ze bevroren. We hebben alles gedaan om onze organisatie zo klein en efficiënt mogelijk te maken, en om risico's te spreiden. In totaal hebben we een miljoen bezuinigd, dus er kan nu echt niets meer af." Walcheren werkt anders, merkt Noordhoek. „Hier en in Zeeuws- Vlaanderen geldt: het geld volgt de mens. Op Walcheren snoepen ze bij instellingen om een loket te creëren. Zo ben je, veel tijd kwijt aan overleg en niet iedereen stapt naar een gemeenteloket. Maar be zuinigingen daar raken ook ons. Misschien wil men nu ons voor stel om tot één organisatie te ko men, heroverwegen. Dat scheelt niet alleen geld, ik denk dat het ook kwaliteit oplevert." DE KAP IS ERAF! WISSENKERKE - Marcel Franzel (i960) is benoemd tot waarne mend burgemeester van Noord- Beveland. Hij neemt de taken waar van Henny van Kooten die op 21 november wordt geïnstal leerd als burgemeester van Maas- driel. Hij was van 2002 tot 2013 burgemeester van Woensdrecht. Franzel wordt op 28 november geïnstalleerd. Met de aanstelling van de waarnemend burgemees ter wordt ook de vacature voor de definitieve invulling opengesteld. Tom uit Goes, vijf jaar oud, hield als peuter helemaal niet van tekenen. Pas sinds hij op de basisschool zit, mag hij de kleurpotloden graag ter hand nemen. Ook toen pas geleden zijn opa en oma op bezoek kwamen, haalde hij papier en potloden uit de kast. „Ik maak een tekening voor boven jullie bed", riep de jonge Goesenaar en thousiast. Maar hoe graag hij tegenwoordig ook mag tekenen, hij verliest daar bij de efficiëntie niet uit het oog. „Jullie slapen toch op één kamer hè?", vroeg hij aan zijn grootouders. Het antwoord was bevestigend. „Oké, dan hoef ik maar één teke ning te maken!" in welzijnswerk Mes gaat door Wendy Wagenmakers GAPINGE - Het dorp Gapinge liep gistermiddag uit De kap van hun korenmolen ging eraf. Een mijlpaal voor de dorpsgemeenschap, die zich al sinds 2010 inzet voor de restauratie van stenen stellingmolen de Graanhalm. Het lichten van de kap vormt het officiële begin van de restauratie van de 118 jaar oude molen. De klus moet juni volgend jaar afgerond zijn. De kap staat op een wei land achter de molen en wordt daar, onder een tent, opge knapt Binnenkort gaat de molen in de steigers, in december be gint het werk aan de buitenkant Binnen is al een begin ge maakt met het opknappen, foto Izaak Verkeste Tip? redactie@pzc.nl 1 november 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25