lizzie n; Nee echt, het is zoals Marc-Marie het schrijft Adriaan van Dis de grote roman over zijn moeder schrijven. Vier jaar na haar dood is het boek er: Ik kom terug. „Ze was een kwaaie vrouw." Een kijkje in de keuken 18 DIZZIE Deel jouw mening met andere lezers .tr-m Een boek per dag, menselijkerwijs moet het voor de AKO-jury niet te doen zijn geweest MEGACHALLENCE Op naar 2014 gelezen boeken Dagboek van Anne Frank nu via app Ruim een kwart miljoen mensen zagen inmiddels op YouThbe caba retier Henry van Loon die laat ho ren dat DWDD best tot drie mi nuten kan worden teruggebracht zonder dat het programma eron der lijdt. En dat is inclusief een ferme rol voor 'tafeldame' Marc- Marie Huijbregts die Van Loon uitsluitend herhaaldelijk 'nee echt' laat zeggen. Wie Marc-Ma- rie's boek leest, kan weinig an ders dan vaststellen dat de cabare tier met die twee woorden raak is getypeerd. Er is helemaal niets fic tiefs aan zijn boek. Het is zo echt als het maar kan zijn. Marc-Marie schrijft schaamteloos openhartig over zijn leven. Hij beschrijft zelfs de onenigheid over de omslag van zijn boek. Heeft het over zijn vader, zijn moeder, zijn mislukte schoolcarrière, zijn piemel die er vroeger zo raar uitzag, zijn toena dering tot Barbra Streisand, zijn misgelopen deelname aan een film van regisseur Robert Alt man, zijn fout gelopen baantjes, zijn audities. Het leven van Marc-Marie in stuk jes, in zeventien hoofdstukken. Probleem is dat je vaak denkt: waarom moet ik dit weten? En dat gevoel wordt mede veroor zaakt door het feit dat het goed opschrijven van een verhaal ook een vak is. En dat beheerst de ca baretier niet. Aan de andere kant: als hij het in al zijn openhartig heid heeft over Lenette van Don gen, Beau van E.D., Paul de L., Ju dith Bosch en Dirk Zeelenberg, is het in de lach schieten nooit ver weg. Nee, echt. INTERVIEW Ooit ZOU Het fijne weet ik er niet van, maar ik weet wel net ge noeg om te we ten dat het eigen lijk niet kan. Als aanstaande donderdag, op Crossing Bor der, de AKO Literatuurprijs wordt uitgereikt - hopelijk en vermoedelijk aan Wessel te Gussinklo - heeft de jury zo'n vierhonderd boeken gelezen en beoordeeld. Vijf lezende juryleden plus voorzitter Job Cohen en vier honderd boeken, zowel fictie als non-fictie. Hoe krijg je die allemaal gelezen als je ook nog wilt leven en werken? Een kijkje in de keuken. In het kalenderjaar 2011 zat ik in de ju ry van de Libris Literatuur Prijs. In mei 2012 kenden we de prijs toe aan A.F. Th. van der Heijdens Tonio. De Libris is al leen voor romans, dus hoefden we geen 400 maar 'slechts' 170 boeken te lezen. Met vier lezen de leden en Robert Dijkgraaf als voorzitter die een vrije rol had en pas bij de longlist van 18 titels verplicht werd alle boe ken ook te lezen. Het werkte zo: elk boek werd door twee juryleden gelezen. Vonden beide leden het heel slecht, dan lazen de andere twee juryleden die roman niet. Vonden ze de roman gewéldig goed, dan moesten de anderen hem ook lezen. Daartussen zaten de twijfelge vallen. Behoefte aan een derde oordeel, zeiden we dan. Ook dan werd de andere twee ju ryleden gevraagd het boek te le zen. Je kunt redeneren dat die twijfelgevallen het toch niet ha len, vergeleken bij gewéldige boeken, maar zo werkt het niet Want zo'n derde oordeel, inclusief discussieronde, kan visies doen kantelen. Zo las ik uiteindelijk 90 procent van de romans, zo'n 150. De jury werk te van onder af, waarna Tonio als enige overbleef. Zou het er bij de AKO-jury ook zo consciëntieus aan toegaan? Daar ga ik voetstoots van uit. Maar hoe doen ze dat toch, met vijf leden (één meer dan bij Li bris), plus Job Cohen, 90 pro cent van vierhonderd boeken lezen? Dat is precies een boek per dag, bij zeven dagen in de week. Ik zou niet durven twij felen aan hun oordeel, maar menselijkerwijs moet het niet te doen zijn geweest. THEO HAKKERT Je kunt 80 jaar mooi weer spelen, maar dan begint het toch een beetje te lekken Zowaar is Adriaan van Dis lichtelijk nerveus. Omdat hij zo benieuwd is wat le zers van zijn nieuwe roman vinden. „Het is een kwets baar boek", zegt hij. Ook is het een boek waar naar is uitgekeken. Ooit zou Adriaan van Dis (67) een roman over zijn moeder schrij ven, de grote afwezige in zijn werk. Over zijn familie schreef hij vaak; haar rol was al tijd bescheiden. Ooit, dat werd na haar dood. Ze is overleden in 2010, ze liep tegen de honderd. De roman is er nu en draagt als titel Ik kom terug. „Ik heb lang gewacht. Ik zeg altijd spot tend: 'Freud ging pas schrijven toen zijn moeder dood was'. Op de een of andere ma nier heb ik mijn moeder altijd geducht. Ik was in zekere zin bang voor haar, ook toen ze dood was. Alsof ze over mijn schouder meelas om te kijken of ik haar misschien onrecht aandeed." 'Verstikkend', zo noemt hij zijn verhou ding met haar tussen zijn 10e en 20ste. Ze was 'een kwaaie vrouw', zegt haar zoon, die nog elke ochtend in de scheerspiegel vaststelt dat hij op haar lijkt. „Ze was ook zeer op de hoogte. Las alles, had stevige opi nies. Zat te vloeken voor de televisie." Zijn liefde voor de literatuur heeft hij van haar. Dus zo zwart is het niet. Hoe ver kon hij gaan? „Dat er zo nu en dan een deksel van een beerput losschiet, dat kan. Maar niet al le putdeksels tegelijk." Ze zweeg altijd. Liet niets los over haar ver leden en familie. „Ze was de grote ontken ner." Zijn moeder had een bijzonder leven achter de rug. Een boerendochter uit Ne derland die in Indië 'over de kleurlijn' trouwde. Haar eerste man werd bij de Ja panse bezetting van Nederlands-Indië ont hoofd. Met haar tweede man kon ze niet huwen, want diens eerste huwelijk was niet officieel ontbonden. Adriaan groeide, als blanke buitenstaander, op in een ge kleurd gezin. Voor haar was het ook niet makkelijk. „Ik heb als kind altijd geweten dat ik afstand moest houden omdat mijn moeder had geleden. Niet dat het werd ge zegd, maar je kon het gewoon zien. Het zat in elke blik. Het onuitgesproken leed waar je beducht voor was." Dus is er nuance on der al zijn hardheid en woede. Hij zegt het Ik kom terug Adriaan van Dis 284 biz. Atlas Contact 19,99 en 24,99 euro (gebonden) D Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant: vol nieuws, recensies, interviews en informatie over boeken en auteurs. Schrijf je eigen recensie op Dizzie.nl en lees recensies van an deren of koop je boeken via Dizzie.nl. Ca naar Dizzie.nl Dizzie-leden willen eind dit jaar 2014 boeken gelezen hebben. De teller van deze zogenoemde Me- gachallenge staat nu op 769. Lees het blog op Dizzie.nl en help de le zers om de finish te halen. NIEUW In de Anne Frank-app, die vandaag wordt gelanceerd in Theater Amster dam, staat het complete dagboek en worden belangrijke thema's met frag menten en commentaar toegelicht. Meer daarover op Dizzie.nl. REALITY door Ton Ouwehand Marc-Marie Huijbregts - Marc-Marie in stukjes 149 blz. Atlas Contact, 14,99 euro. Niet alle putdeksels tegelijk door Theo Hakkert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18