B FZC 1 De vulkaan van Breskens PUBLIEKSPRIJS DIZZIE 17 haar laatytv n>wb?rujsrrk het jaar- Voor de PZC-publieksprijs komen 77 titels in aanmerking. Vandaag worden op deze pagina voor het laatst drie boeken getipt. Deze keer verhalen tussen echt en fantasie. Een aardig stukje regionale geschiedenis Zeeland - natuurlijk VAM BE HEIO Anneke van Dok Nu het de laatste ru briek is voor morgen de winnaar van de PZC-publieksprijs be kend wordt gemaakt, twijfel ik. Er zijn vele titels die nog om aan dacht vragen. Ik heb een zwak voor Niet klagen en niet versagen van Jan Naeije. Ook het boek over de vliegtuigbouw van de Schelde van Pieter van Wijngaar den is het vermelden waard. Dat geldt ook voor Mijn vaartijd van F.C.M. Aarts. En De aannemerij van mijn vader van Jo- han Bos. Allemaal boeken van auteurs die op de één of andere manier weten over te brengen, dat ze met hart en ziel aan hun verhaal hebben gewerkt. Waar voor hulde. Maar ik moest kiezen. En zo kom ik bij drie romans terecht, die ook een flinke portie al dan niet historisch realisme in zich bergen. De eerste is Allemaal Fillers van Quinten de Zeeuw - pseudoniem van de uit Oudelande afkomstige Joop Evertse. Een soldatenroman, die in Zeeland en omstreken speelt in 1964, als de Koude Oorlog nog geen geschiedenis is. De Be- velandse dienstplichtige Quinten de Zeeuw trekt de kar. Zijn dappere vrien din Nelleke mag er ook zijn. Het is een spannend verhaal, waarin Quinten bijna tussen Oost en West wordt verma len. Een beetje veel slordigheden in de tekst, jammer genoeg. Dat is typerend voor een auteur die wel goed kan vertel len, maar die ook een corrector nodig heeft. Hoewel ik het niet op romantische bio grafieën heb, noem ik hier toch Haar laatste meesterwerk van Henny van Reste ren. Het is een moedige poging om het laatste levensjaar van schilderes Charley Toorop (1891-1951) in beeld te brengen. Charley is aan haar laatste schilderij be zig en blikt tijdens dat werk terug op haar leven. In flashbacks lezen we over haar grote liefdes - vooral Arthur Leh- ning (1899-2000), haar vriendschap met Miene van hotel De Valk in Westkapel- le, de moeizame relatie met haar kinde ren, haar gedrevenheid als het op schil deren aankomt. Oud-burgemeester Anneke van Dok van Vlissingen schreef een roman over gemeentepolitiek. Het Jaar van de Held is vooral een boek over integriteit en ethisch besefin de politiek. De Zeeuw se lezer zal er veel Vlissingen in voelen. Maar in een interview in de PZC zegt de oud-burgemeester dat haar roman een algemener beeld schetst. Je kunt er Thermphos en het De Ruyterjaar in her kennen, misschien ook een wethouder en een gemeenteraadslid, maar - bena drukt ze - haar boek is meer dan een Vlissingse schets. TOPTIEN 7. Ozzie de Zeepostmeeuw; Kristien Het gaf een enorme knal, het debuut van Peter Sim pelaar uit 1975, Verzamel de wolken op je gemak. En daarna? Helemaal niets meer. O ja, nog wat gepruttel toen de beroemde bloemlezing van Gerrit Komrij met zijn werk afsloot. In een her ziene editie werd Simpelaar sim pelweg geschrapt. Verwacht geen mededogen of medeleven in de li teratuur. De dichter eindigde als belastingconsulent te Middel burg. Indertijd begroette uitgeve rij De Arbeiderspers hem als de Zeeuwse Rimbaud, romantischer kon het niet. In een interview uit 2000 met Jo ris van Casteren blikte de verge ten dichter nuchter terug op zijn gefnuikte loopbaan. Hij heeft na zijn eerste en meteen zijn laatste bun del nog wel poëzie ge schreven, maar niemand bleek geïnteresseerd. Ach teraf gezien was hij een soort wonderkind of een natuurwonder zo men wil. Op zijn vijftiende be gon het en op zijn zeven tiende, inmiddels was hij verhuisd van Breskens naar Zierikzee, was het voorbij. In Zierikzee ont fermde Ed Leeflang, zijn leraar Nederlands, zich over de gedichten en vond een uitgever. De bundel is nog altijd overweldigend. 'Welterusten le zer,' wenst de dichter ons ergens, maar we krijgen geen moment rust. Weliswaar verwijst hij vaak naar zijn omgeving: 'De Elyzéese velden van Zeeland'. Maar 'Duck- stad of Zierikzee of Naaktslackia' maakt niets uit, we gaan de we reld over, de kosmos in. Poëzie als een kermisattractie, de aller ge vaarlijkste, de meest duizeling wekkende. Alleen een waaghals stapt in en laat zich beuken door het taalgeweld. 'Als ik lesbisch ben in mijn Pyreneeën/ met een transparante stofbril op,/ zie ik een hangcactusse, die verteerd wordt door vuur.' Wat dat alle maal betekent? Geen tijd om over na te denken, we draaien, slinge ren, razen voort. Te veel en toch is er meer. Verza mel de wolken op je gemak begint namelijk met een gedicht num mer 122 en eindigt met een vers dat nummer 374 draagt. De bun del bevat slechts 31 voorbeelden uit wat een reeks van 394 gedich ten was. Ik moet bekennen heel benieuwd te zijn naar de 363 ande re vulkaanuitbarstingen. Jawel, Breskens had begin jaren zeventig een vulkaan. Een heel actieve, die mateloos mateloze gedichten spuwde. Boem! Knal! Baf! VRIJDAG 7 NOVEMBER 2014 'HET VERHAAL VAN EEN SUCCESVOLLE ZEEUWSE JACHTHAVEN' Het jubileum zelf is deze zomer al ge vierd en bij die gelegenheid zag ook het boekje 'Delta Marina 50 jaar' het licht. Met als ondertitel 'Het verhaal van een succesvolle Zeeuwse jachthaven'. Een aar digheidje voor liefhebbers van regionale Zeeuwse geschiedenis, met leuke oude (lucht)foto's over de aanleg en de groei van deze Kortgeense jacthaven. In de tekst anecdotes over hoe oprichter Kees Becht daar terecht kwam en beelden van de huidige jachthaven en woningencom plexen. Toon Franken schreef de tekst. Het boekje is voor vijf euro verkrijgbaar via Delta Marina of bij Le Grand Bazar in Kortgene. WEEKKALENDER VOOR 2015 Stichting Het Zeeuwse Landschap presen teert de kalender Zeeland - natuurlijk (10,- euro) voor 2015. Alle 52 weken krijgen een afbeelding van dieren en planten, die het gezicht van Zeeland mede bepalen. Tekst en foto's: Chiel Jacobusse, Erik Speksnijder en Lucien Calle. In de kalen der zijn natuurlijke uittips opgenomen. mut ISüMfy I Allemaal Fillers, een soldatenroman met een Zeeuwse held. I Haar laatste meesterwerk is een eerbe toon aan Charley Toorop. HOMAK - MTCftVfeftXiCOtttfcfcni I Het jaar van de Held is het romandebuut van oud-burgemeester Anneke van Dok. Echt en toch verzonnen door Jan van Damme De toptien voor de publieksprijs voor het Zeeuwse boek 2014 bestaat al de hele week uit dezelfde titels, met hier en daar een lichte verschuiving. Ach ter koploper Breskens en de Visserij strij den Feniksvrouw (2) en De Stenen van Cruz de Ferro zwijgen (3) om de twee de plaats. Op zoek naar Zeeland is met 258 stemmen opgerukt naar de vierde plaats op de ranglijst De toptien op dit moment: 1Breskens en de Visserij; Frans Meij- aard, Reggie Corijn, Wilma Valk (1728 stemmen) (1). 2. Feniksvrouw; Rachelle Verhage (371) (3) 3. De Stenen van Cruz de Ferro zwij gen (350 stemmen) (2) 4. Op zoek naar Zeeland (258) 5. Verdwaalde Oeverloper (230) 6. Meester Mitraillette (215) Tijsen, Tom Harmsen, Fendy Long (190). 8. Geloot voor Napoleon; Jan de Rui ter (157). 9. Een dag om aan de balk te spijkeren (143) 10. Cats voor 1530 (106) Stemmen op één van de 77 ingezon den boeken kan nog tot vrijdag 7 no vember 18.00 uur via onze website: www.pzc.nl/publieksprijs. VpKtahH Peter Simpelaar (Breskens, 1954) Poëziebundel Verzamel de wolken op je gemak (1975) ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17