24 Maanden 50% korting en de e20.- ei7.so ié Het is een beetje het Messiascomplex dat we in het Westen hebben Duitse deelstaat tegen tol Apple iPhone 4S of Samsung S4 mini Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc BUITENLAND 11 Westerse jongeren die in arme landen de handen uit de mouwen steken, helpen niet écht. Dat zegt Unicef. PHNOM PENH - Het is midden op de dag en op de vloer liggen enke le meisjes te slapen. De deur naar hun kamer staat op een kier, enkele tientallen meters verderop staat een hek wagenwijd open. Een bewaker is nergens te beken nen. Wie dat wil, kan zo de ka mer van de slapende meisjes bin nenlopen. Dit is het Light House, een weeshuis dat volgens zijn ei gen brochure kinderen een Veili ge leefomgeving' biedt. Het is één van de meer dan twee honderd weeshuizen in Cambod ja. Vanuit het Westen reizen jaar lijks tienduizenden mensen af naar dit land en andere ontwikke lingslanden om als vrijwilliger in een weeshuis als het Light House de handen uit de mouwen te ste ken. De vrijwilligers zijn meestal jongeren met een tussenjaar. Bij het Light House vertelt mana ger Sokhorn, een Cambodjaanse man die net is ontwaakt uit een middagdutje, dat vrijwilligers in zijn ogen cruciaal zijn. „Wij hebben 75 kinderen en maar drie personeelsleden die hier dag en nacht zijn", klinkt het. „Vrij willigers zijn altijd welkom, ook als ze geen ervaring hebben. Ze mogen met de kinderen spelen, ze te eten geven of ze helpen met wassen. Het liefst voor langere tijd, maar een week is ook goed." Uit een rapport van Unicef blijkt echter dat juist dit soort vrijwilli gerswerk een negatieve impact heeft. „De constante wisseling van ver zorgers kan schadelijk zijn voor de ontwikkeling van kinderen", aldus het rapport. Er is bovendien een industrie ont staan waarin de belangen van het kind ondergeschikt zijn. Veel van de weeskinderen in Cambodja zijn geen echte wezen, aldus Uni cef. Drie op de vier weeskinderen komen uit arme gezinnen en heb ben op zijn minst één ouder. Met beloftes als goed onderwijs, vol doende eten en goede zorg wor- den ze naar weeshuizen gelokt. Die beloftes worden vaak niet na gekomen. Veel weeshuizen wor den als een onderneming gerund waarin het vooral draait om het binnenhalen van donaties. Som mige tehuizen, zoals ACODO in Siem Reap, laten kinderen dansen en zingen voor passerende toeris ten. Op andere plekken verdwijnt donorgeld in de zakken van de di rectie, worden kinderen uitgehon gerd of seksueel misbruikt. De Cambodjaanse overheid be loofde in 2012 zeventig weeshui zen te sluiten, maar de overheids middelen zijn beperkt en het aan tal weeshuizen neemt juist toe. Met de campagne 'kinderen zijn geen toeristische attractie' pro beert Friends International, dat zich inzet voor kansarme kinde ren, mensen bewust te maken van de risico's. „Er zijn toeristen die met bussen vol naar de wees huizen komen", vertelt communi catiecoördinator James Suther land. „Ze nemen cadeautjes en geld mee voor de kinderen en zijn na een paar uur spelen weer vertrokken." Volgens Sutherland is onder de noemer 'voluntourism' een trend ontstaan om als Westerse jongere vrijwilligerswerk te doen in een ontwikkelingsland als Cambodja. „Het is een beetje het Messiascom plex dat we in het Westen heb ben. Wij hebben het goed in de ontwikkelde wereld en willen de minderbedeelden helpen. Dus gaan jongeren vrijwilligerswerk doen in een arm land. Maar gaat het dan om hen, of om de kinde ren? In plaats van Engelse les te geven of met kinderen te spelen kunnen ze hun tijd beter beste den aan het trainen van de lokale bevolking. Dat is stukken duurza mer." In het Light House is van activi teit weinig sprake. Kinderen zit ten stil in de slaapzaal of staren vanaf het buitenterrein angstig voor zich uit. De enige leraar die het weeshuis heeft is al een tijd ziek. Manager Sokhorn haalt er zijn schouders over op. „De kinde ren zijn hier beter af dan thuis. Hier zijn ze gelukkig en krijgen ze te eten." Bovendien kan het Light House volgende week rekenen op twee nieuwe vrijwilligers. „Uit Enge land", stelt Sokhorn trots vast. De vraag hoe lang zij blijven, laat hij onbeantwoord. Alle fracties in het parlement van de Duitse deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen heb ben zich gisteren uitgesproken tegen de tolplannen van de fe derale minister van Verkeer, Alexander Dobrindt (CSU), ook in hun gewijzigde vorm. De christendemocratische CDU claimde wel in Berlijn te hebben bereikt dat 'niet op elk landweggetje' tol wordt gehe ven. Volgens de liberale FDP is de tolheffing het meest bureau- Extra tijd en geld voor restauratie Lam Gods De restauratie van het beroem de middeleeuwse schilderij Het Lam Gods van Jan en Hu- bert van Eyck gaat langer du ren en meer kosten dan de 1,2 miljoen die was geraamd. De restauratie van het altaarstuk uit de Gentse Sint-Baafskathe- draal begon in 2012, met de bui tenpanelen. Er werden onder meer oude vergeelde vernisla gen weggehaald. Tijdens die werkzaamheden zijn overschil deringen gevonden. Het verwij deren daarvan gaat nog eens anderhalfjaar duren. De extra werkzaamheden kosten bijna een half miljoen euro. cratische plan van de afgelopen jaren. Regeringspartij SPD vreest dat het plan niets ople vert door de hoge kosten van de bureaucratie. De steun on der Duitsers voor het plan tol te heffen voor buitenlandse au tomobilisten, loopt ook terug. Een enquête van omroep ARD leert dat 54 procent tegen de plannen is. Bij de vorige raad pleging, een jaar geleden, vond een ruime meerderheid van 60 procent het nog een goed idee. Dood door taser In de Britse plaats Blackwood is gisternacht, op de plek waar een vrouw werd vermoord ook de verdachte omgekomen. Hij kreeg stroomschokken met een taser toen hij zich verzette bij zijn arrestatie, raakte buiten bewustzijn en stierf ter plekke. Bombardement Amerikaanse vliegtuigen heb ben gisternacht in Syrië bom bardementen uitgevoerd óp de terreurorganisatie al-Nusra. De Amerikaanse luchtmacht zegt dat het doel van de bombarde menten het hoofdkwartier van al-Nusra in de stad Harim was. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant van £4Ö> voor Apple iPhone 4S twv €399,- van £35.- voor Vodafone Voordeel Web Vodafone Voordeel Web Voorvragen en meer informatie bel: 0900-0603 <e 0,45 per gesprek) VRIJDAG 7 NOVEMBER 2014 Weeskind helpen klinkt leuk door onze correspondent Ate Hoekstra Een weeshuis in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Drie op de vier kinderen in deze opvanghuizen blijken helemaal geen wees. foto HH James Sutherland, Friends International DÜSSELDORF/KEULEN GENT BLACKWOOD DAMASCUS Nu nog verder in prijs verlaagd! 180MIN 120SMS 300MB 120MIN 80 MS 200MB Samsung S4 mini twv €259- MIN SMS INTERNET VAN VOOR MIN SMS INTERNET VAN VOOR 180MIN 120SMS 240MIN 180SMS 360MIN 240SMS 300MB £40> €20.- 400MB £45> €22.TO 400MB j6SS> €27.50 120MIN 80S MS 200MB £351- €17.»° 180MIN 120SMS 300MB &4XT.' €20.- 240MIN 180SMS 400MB £4S:- €22.50 Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk oc ;e Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 14-11-2014 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11