WD'er Verheijen 'nam geen geld aan' Tijd begint te dringen met inkoop jeugdhulp 403 all INCLUSIVE WEKEN kpn BINNENLAND 7 rtclusief monteur Giro 555 open om geld in te zamelen. Hulpverleners krijgen training in nagebouwd veldhospitaal. Alles-iri-1 Thuis Standaar DEN HAAG - Nederlanders kunnen sinds gisteren via een centraal nummer geld geven in de strijd te gen ebola. Samenwerkende hulp organisaties hebben Girosss geo pend voor de nationale actie 'Stop de ebola-ramp!' Het is volgens de hulporganisaties de eerste keer dat Giro 555 wordt opengesteld vanwege een ziekte. „Deze ramp is anders dan alle an dere rampen", zegt actievoorzit ter Henri van Eeghen. „Complete samenlevingen zijn verlamd." Al le radio- en tv-stations zenden spots uit om aandacht te vragen voor de nationale actie. Er komt geen landelijke tv-actie. In landen als Sierra Leone, Liberia en Guinee zijn officieel 4818 men sen overleden door ebola. Het Nederlandse kabinet heeft tot nu toe ruim 35 miljoen beschikbaar gesteld. Vandaag vertrekt het ma: rineschip Karei Doorman met DEN HAAG - WD-Kamerlid Mark Verheijen heeft in de periode dat hij in de Limburgse politiek actief was geen 'aanzienlijke bedragen' aangenomen van de omstreden vastgoedontwikkelaar Piet van Pol. Dat meldde de WD gisteren in reactie op een bericht in Else vier. Als lijsttrekker voor de raadsver kiezingen in Venlo en voor de Sta tenverkiezingen in Limburg heeft Verheijen wel donatieverzoeken van de WD voor de campagne kas mede ondertekend. De ont vangen giften bleven volgens hem binnen de wettelijke nor men. Volgens Elsevier zou Verhei jen als wethouder nauw betrok ken zijn geweest bij de bouw van een bioscoop in Venlo, een pro ject van Van Pol. Verheijen: „Het klopt dat onder mijn portefeuille de projectontwikkelaar en exploi tant bij elkaar zijn gebracht, maar de afhandeling en goedkeuring is voltrokken door een college van B en W waar ik destijds al bijna een halfjaar geen lid meer van was. Ik ben door het OM als getuige in de zaak-Van Rey gehoord en daarbij transparant geweest. Het OM heeft geen reden gezien om nade re stappen te ondernemen." Tegen Van Pol loopt een justitieel onderzoek omdat hij toenmalig WD-wethouder Jos van Rey zou hebben omgekocht. De WD was een jaar geleden al op de hoogte van de zaak. De partij stelt dat nooit overwogen is om het Lim burgse Kamerlid te berispen en stelt dat er niets vreemds is aan de werkwijze in Venlo. Ook lande lijk worden 'bedelbrieven' ver stuurd aan potentiële partijdona teurs. De sponsoren worden niet gecontroleerd op integriteit. hulpgoederen naar de regio. Artsen zonder Grenzen is giste ren in een nagebouwd veldhospi taal in Amsterdam begonnen met het opleiden van de eerste twin tig artsen, verpleegkundigen en andere medewerkers die binnen kort in West-Afrika de ebola-epi- demie gaan bestrijden. Artsen zonder Grenzen heeft in het spe ciale opleidingscentrum de werk omstandigheden in de getroffen landen zo natuurgetrouw moge lijk nagebootst. Het hospitaal blijft mogelijk zes maanden staan. „Het ziet er realistisch uit", oor deelt cursusleider Karla Bil, net te rug uit Sierra Leone. Het nage bouwde veldhospitaal bestaat uit tenten waarin patiënten al naarge lang hun ziektebeeld worden on dergebracht. Alle tenten zijn afge schermd van elkaar. Tussen alle tenten bevinden zich voetbaden met ontsmettingsmiddel. De eerste tent is voor verdachte patiënten met de eerste ziektever schijnselen. In de tweede tent lig gen de patiënten - in Amsterdam zijn dat poppen - die vrijwel ze ker met ebola zijn geïnfecteerd. De derde zone is voor patiënten die positief zijn getest. Aan het einde van het tenten kamp krijgen de cursisten uit bin nenben buitenland les hoe ze li chamen in bodybags moeten stop pen en naar het mortuarium moe ten brengen, het eindpunt van het veldhospitaal. Cursisten leren tijdens twee intensieve dagen on der meer hoe ze de beschermen de kleding moeten dragen en ge bruikte materialen constant moe ten ontsmetten. Bil: „Het belang rijkste is dat we onze cursisten le ren hoe ze veilig werken tussen patiënten met de grootste risico factor. Een dresser en undresser hel pen hen bijvoorbeeld bij het vei lig aan- en uittrekken van het be schermende pak. Dat omkleden is een moment waarop ze zichzelf kunnen besmetten." vragen over gemeenten en jeugdhulp Het ligt er aan wie je dit vraagt. Volgens de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft 'bijna de helft' van de 403 Neder landse gemeenten inmiddels een contract gesloten met zorgorgani saties die de jeugdhulp voor hen moeten leveren. Dat hebben de ge meenten zelf in een enquête van de VNG gemeld. Maar staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie, WD) liet deze week in een Kamerdebat een ander geluid horen. Hij meldde dat 268 gemeenten deze week een brief krijgen dat ze vaart moeten maken omdat het Rijk het roer an ders overneemt. Dit zou beteke nen dat 66 procent van de ge meenten er nog steeds niet uit is met de zorgaanbieders. Bij de VNG blijven ze doodkalm. In veel gevallen zijn de afspraken rond, maar moet er alleen nog een moment worden gekozen om dit met gouden pen en taart zwart-op-wit vast te leggen, al dus een woordvoerder. Een wet houder in Zoetermeer, die net contracten heeft gesloten, spreekt van een soort 'milleniumangst'. „Toen dachten we dat alle klok ken om middernacht zouden stil staan en dat viel mee." Maar bij Jeugdzorg Nederland zijn ze niet gerust. Eerst zouden de gemeen ten er op 1 september uit zijn. Toen dat niet lukte, werd de dead line 1 november en nu is de uiter ste datum opgeschoven naar 1 de cember. Daar is scepsis. Nee. Er wordt op verschillende plekken nog stevig onderhandeld. Toch is amper voor te stellen dat het niet lukt: het gaat om zorg voor een paar honderdduizend kwetsbare kinderen waar de ge meenten voor 2015 3,9 miljard voor krijgen. Het land staat op z'n kop als die zorg omvalt. Daarom denkt de grootste groep gemeenten er medio deze maand alsnog met de zorgleveranciers uit te zijn. Maar 11 tot 18 procent van de gemeenten denkt meer tijd nodig te hebben. Vooral de in koop van de allerzwaarste jeugd zorg verloopt moeizaam. In Bra bant, Zeeland en Drenthe voor zien zo'n veertig gemeenten dat ze er daar pas na 1 december uitko men. Het gaat dan over zeer spe cialistische en ook dure hulp aan een kleine groep kinderen in ge sloten instellingen. Volgens Jeugd zorg Nederland zijn hier nog maar in een paar regio's contrac ten voor gesloten. Toch verwacht deze koepelorganisatie dat dit de komende weken kan bijtrekken. Vaak gaan de onderhandelingen nog over voorwaarden in contrac ten, aldus een woordvoerder. De gemeenten die nog geen jeugd hulp hebben ingekocht, staan van af nu onder 'verscherpt regime' van het Rijk. Ze krijgen een brief waarin staat dat 'indeplaatsstelling' dreigt. Als gemeenten er op 1 december nog niet uit zijn, neemt Den Haag het heft in handen: Het Rijk gaat dan namens een gemeente en met geld van die gemeente alsnog de zorg inkopen. Dit gebeurt op zijn vroegst vanaf half december om dat het fenomeen 'indeplaatsstel ling' pas dan juridisch is geregeld. Als het ministerie de onderhande lingen overneemt, bekijkt het hoe veel andere gemeenten voor be paalde zorg hebben betaald. De zorgaanbieders krijgen daarna een gemiddelde prijs aangeboden. Spotify kpri.com DONDERDAG 6 NOVEMBER 2014 Nationale ebola-actie 4818 De Wereldgezondheidsorganisatie WHO heeft gisteren het aantal doden door ebola iets naar beneden bijge steld, naar 4818. Het dodental in Sierra Leone was te hoog ingeschat 4 Nog 56 dagen en gemeenten moeten alle jeugdhulp regelen. Maar de meerderheid heeft nog geen zorg ingekocht. Het Rijk dreigt in te grijpen. door Wilma de Cort "I Hoeveel gemeenten hebben nog geen jeugdhulp ingekocht? Het begint er nu wel echt om te spannen, of niet? 3 Moeten we geloven dat het vooral nog een kwestie is van handtekeningen zetten? Volgens de VNG heeft 'bijna de helft' van de 403 gemeenten al een contract gesloten met zorgorganisaties 4 Hoe wordt er nu druk op de ketel gezet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7