'Getijdeduiker verzakt' Zonneweelde is beste Bla"w®zone bi' camping van het land in Breskens blijft Insmeren met vette zalf is voor kind een opgave 28 ZEEUWS-VLAANDEREN VRIJWILLIGERSWERK IN LAOS winkelcentrum Lara Picavet móest wat doen voor de Laotiaanse bevolking. Dinsdag vertrekt ze weer naar Laos. GROEOE - De getijdeduiker bij Wa- terdunen verzakt en vertoont scheuren. Dat heeft raadslid Francois Babijn (Lijst Babijn) op gevangen. Volgens hem heeft dijk graaf Toine Poppelaars dat gezegd tijdens een vergadering van water schap Scheldestromen. Babijn heeft meteen vragen gesteld aan het Sluise college. De duiker in de dijk is net klaar. Via kokers vloeit zeewater straks tijdens eb en vloed uit en in het nieuwe natuurgebied. „Ik ben me rot geschrokken", licht Babijn toe. „Als dit waar is, is de veiligheid in het geding. Stel dat door verzak kingen de schuiven in de duiker niet meer dicht kunnen... Dan loopt de hele omgeving straks on der water." Het waterschap en de provincie konden gisteren geen uitsluitsel geven. De woordvoering over de getijdeduiker gebeurt door de pro vincie, maar gedeputeerde George van Heukelom was vanwege Dankdag niet bereikbaar. Zonneweelde behoorde tot vijf fi nalisten. Die kwamen voort uit een enquête onder gasten van campings en vakantieparken. Campingeigenaar Maaike Basting reageerde opgetogen. „Het was al zó mooi dat we bij de beste vijf van het land behoorden. En nu winnen we nog ook..." Basting had gistermiddag, kort na de uitreiking, nog geen kans ge had de uitslag goed te bestuderen. „Maar ik heb wel gezien dat we een 9,4 hebben gekregen op het gebied van gastvrijheid en vrien delijkheid. Tot op de grasmaaier zijn de medewerkers vriendelijk, kregen we te horen. Dat is heel mooi, want daar zetten we ook sterk op in." Naast een bokaal kreeg Zonneweelde ook alle uit slagen uit de enquête mee naar huis. „Dat is nuttig", vindt Bas ting. „We hopen er ook verbeter- punten in te vinden." BRESKENS - De parkeerplaats bij het winkelcentrum aan het Spui- plein in Breskens wordt definitief een blauwe zone. Van de parking, direct achter supermarkt Plus, werd steeds vaker gebruik ge maakt door langparkeerders. Daar door hadden mensen die een boodschap wilden doen, geen plek. Een proef, die de afgelopen we ken werd uitgevoerd, leidt tot te vredenheid. Dat betekent dat er voortaan alleen met een parkeer- schijf voor 1,5 uur geparkeerd kan worden: genoeg om boodschap pen te doen, maar te kort voor langparkeerders. Uit de zorg Een smeerschooltje? Get- sie, dat klinkt als een klas vol viespeukjes. „Ho ho", trapt dermatologiever- pleegkundige Christian David (48) uit Sluiskil onmiddellijk op de rem. „Dat is het nou juist niet. Het smeerschooltje is een initia tief van de afdeling dermatologie om kinderen met eczeem ervan bewust te maken dat insmeren heel belangrijk is." En smeren is moeilijk, weet Da vids. Vooral jongens hebben er vaak lak aan. „Meisjes vinden sme ren meestal niet zo erg. Al op jon ge leeftijd zit het er in dat zij er graag mooi uitzien. Jongens ge ven minder om hun uiterlijk, die vinden het vaak allemaal wel best. Het is ook een hele opgave. Die vette zalf heeft tijd nodig om in de huid te trekken. Dus moet je er eigenlijk elke ochtend een half uur eerder voor opstaan. Dat is best een opgave, toch?" David en haar collega Marijke van de Velde merkten tijdens de con sultaties van kinderen van vijf tot tien jaar dat er nog veel winst was te behalen op het vlak van preven tief insmeren. Daarom zetten zij het smeerschooltje op, naar voor beeld van een soortgelijk initiatief in het Universitair Ziekenhuis in Gent. „In een groep werkt een ver haal versterkend. Kinderen zien dat ze niet de enige zijn die met eczeem kampen en het leert ze ook eerlijk te zijn. We zien soms kinderen, die overduidelijk niet hebben gesmeerd. Waarom niet? Omdat de zalf stinkt? Zeg het dan gewoon, dan proberen we iets an ders. Aan de hand van een ver haal op kindniveau over een krie belend schaapje en een zalvende slak proberen we het belang van de 'therapietrouw' te benadruk ken. Ook als je even geen last van eczeem hebt, is het belangrijk om je in te smeren met een onder- houdscrème." Er zijn immers tal van factoren, die eczeem op een droge huid kunnen uitlokken. Griep, stress, guur weer... voor je het weet jeukt alles weer en begin je weer met krabben. David: „Je komt in een vicieuze cirkel terecht. In het smeerschooltje leren we kinderen met hun aandoening om te gaan." Een les in het schooltje is eenma lig, daarna volgen weer de norma le consults. Er zijn nu drie sessies geweest. „Die waren geslaagd, ze ker op het laatst. Dan mogen de kinderen eens flink met de vin gers in de vette zalf om te oefe nen." Lara Picavet zit in kleer makerszit op de grond van haar huis in Rovers- berg. Een typisch Azia tisch gebruik. „Of ik dat in Laos geleerd heb? Nee, volgens mij niet. Ik zit gewoon graag op de grond. Maar in Laos doe ik het ook altijd." Lara voelt zich Nederlands-Laoti- aans. Wat wil je ook, als je min stens zes maanden per jaar in het Aziatische land verblijft. Ze leeft met de Laotiaanse bergbevolking, één van de armste bevolkingsgroe pen van het continent, als vrijwil- liger van het project Kajsiab. Ze startte het project zeven jaar gele den op met manlief, die uit Laos komt. „Kajsiab betekent: een bloem die openbloeit. Het zusje van mijn man heette Kajsiab. Ze stierf op haar dertiende aan een blindedarmontsteking, iets waar aan je in Nederland gewoon be handeld kunt worden. Op deze manier herdenken we haar." Een bloem die openbloeit. Die symboliek zit verweven in de doelstelling van Kajsiab. Het wil zelfvertrouwen bij de lokale bevol king kweken. Vooral bij de vrou wen. Concreter: „De mensen zijn schuchter, hebben geen zelfver trouwen. Als ze bijvoorbeeld naar een ziekenhuis moeten, durven ze dat niet. Wij hebben een in loophuis, dat staat buiten de dorp jes. Mensen met vragen over ge zondheidszorg kunnen daar te recht. We proberen ze er meer zelfvertrouwen te geven." De lokale bevolking heeft Kajsiab mede opgezet en dat was een gro te wens van Lara, die twaalf jaar geleden neerstreek in Laos. Ze stu deerde culturele antropologie en liep stage bij een bosbescher mingsproject. Uiteindelijk bleef ze er vier jaren. Ze leerde er haar man Nzoua kennen en het was liefde op het eerste gezicht. „Ik kon en wilde niet meer weg." Kaj siab werd, naast drie 'echte' kinde ren, hun geesteskind. Het inloop huis was de eerste concrete stap die de ontwikkelingswerkers zet ten. Ondertussen zijn daar een guesthouse en een restaurant bij gekomen. Lara: „Daar komen de bergbevolking en de vrijwilligers samen. De mensen uit de bergen kunnen er stage lopen." De beide groepen ontmoeten el kaar niet alleen in de gebouwen. Ze leven samen. Daar is over nage dacht. Lara: „Op die manier ver dwijnt de hiërarchie, iedereen is gelijk. De mensen krijgen daar door meer zelfvertrouwen, omdat ze zien: 'hee, ik ben niet minder dan hem of haar'. Vrijwilligers le ren er ook veel trouwens. Je leert er relativeren, zeker als je uit de stressvolle Westerse wereld komt." De vrijwilligers zijn er vooral om te helpen. „De bergbe- door Martijn de Koning NIEUWVLIET - Camping Zonneweel de bij Nieuwvliet is door brancheor ganisatie Recron uitgeroepen tot 'beste kampeer- en bungalowpark' van Nederland. De camping kreeg die prestigieuze prijs gisteren tij dens de jaarvergadering van Re cron. 'Dit project is onze gift aan de wereld' door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering dermatolo- gieverpleegkundige Christian David. Christian David kan het belang van goed smeren bij kinderen met eczeem niet vaak genoeg benadrukken. door Bob Maes Lara Picavet leeft in Laos samen met de bergbevolking, één van de armste bevolkingsgroepen van Azië. foto Lara Picavet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72