Van Rijn moet in debat over ouders Paleis op de Dam lijdt onder urinegolf Kamer wil af van leerplicht voor kinderen met een stoornis 6 BINNENLAND 'Leerling met zware handicap is te duur' DEN HAAG - Het persoonlijke wordt steeds politieker. In het ge val van staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid, PvdA) komt het wel héél dichtbij. Het debat over de kwaliteit van de zorg in verpleeghuizen dreigt volgende week vooral te gaan over zijn demente moeder en zijn klagende vader. Het komt vaker voor dat familiele den politiek een rol spelen. Zo viel Paul Wilders zijn broer Geert al eens openlijk afin de media. En PvdA-leider Diederik Samsom maakt er in interviews geen ge heim van dat hij zijn inspiratie haalt uit zijn gehandicapte doch ter Benthe. Maar bij Martin van Rijn ligt dat anders. Zijn vader Joop stortte zijn hart uit bij een verslaggever over de soms erbarmelijke zorg die zijn demente vrouw krijgt in het verzorgingstehuis. Al meteen kreeg hij spijt, maar een poging zijn verhaal terug te trekken haalde niets uit. Toen ver volgens bekend werd dat hij de va der is van de staatssecretaris die nota bene zelf over de verzor gingshuizen gaat, stak er een me diastorm op. Met als gevolg dat 'ju nior' zich gedwongen zag dinsdag avond uitleg te geven in een talk show. Zijn vader had de oppositie geen grotere dienst kunnen bewijzen. Vooral SP en PW gaan al maan den tekeer tegen de afbraak van de zorg door de PvdA-bewinds- man. SP-Kamerlid Renske Leijten was er gisteren als de kippen bij om over het gewraakte artikel te wil len debatteren. Opvallend genoeg vermeed ze de vader-zoonrelatie zorgvuldig. Maar de motie van wantrouwen zit al wel vast in haar achterzak. Op wildplassen tegen het offi ciële ontvangstpaleis van het Ko ninklijk Huis staat een boete van 140 euro. „Maar de gemeente Am sterdam kan moeilijk 24 uur per dag een handhaver op wacht zet ten", zegt Bloks woordvoerder. In Mumbai in India rijdt sinds kort een pissing tanker. Op die truck staat een gemaskerde man die wildplassers met een waterka non nat spuit. Daar hebben Am sterdam en het Rijksvastgoedbe- drijf niet voor gekozen. „We vin den deze situatie verre van hila risch. Plassen is niet het enige pro bleem, ook de klodders mayonai se en andere etensresten tegen het gebouw maken de situatie er niet beter op." Dagelijks schoonspuiten, is zeker geen optie. „Uiteindelijk doe je daar meer kwaad mee dan goed. Het zandsteen wordt dan nog sneller aangetast." Het ministerie van Binnenlandse Zaken kiest een andere aanpak. De woordvoerder: „Vanaf decem ber floepen de schijnwerpers aan zodra iemand tegen het monu ment plast. De nieuwe lampen zijn deels gekoppeld aan bewe gingssensoren." Als de schriklichten niet genoeg helpen, volgt stap twee: een pias- kast op de Dam. Deze zogenoem de urilift staat overdag onder gronds, maar schuift in de avond omhoog. Blijkt een urinoir ook niet de oplossing te zijn, dan volgt nog zwaarder geschut: ingrij pende bouwkundige maatregelen. „Dan kun je denken aan fijnmazi ge schermen in de openingen van de arcade. Aan hekjes. Of aan pa len met kettingen voor de gevel. Ook zou de bestaande trap voor de arcade vergroot kunnen wor den, eventueel met een pop-up- hek van spijlen die overdag in de trappartij verdwijnen." De gevel van het paleis is tussen juni 2009 en eind 2011 grondig ge renoveerd. Door wildplassen en zwerfvuil sloeg het verval al snel toe. Om erger te voorkomen werd een tijdelijk hekwerk voor de arca de geplaatst. Bloks woordvoerder: „Maar dat is het paleis onwaardig, het doet afbreuk aan het monu ment en geen recht aan de plek in de publieke ruimte." Nu is er geen maatwerk mogelijk, betreurt ook de WD. Of een kind moet de hele week naar school, óf het wordt ontheven van de leerplicht en volgt dan geen onderwijs, zegt Kamerlid Karin Straus. Haar collega Loes Yp- ma van de PvdA strijdt al maan den voor deze 'thuiszitters' die best naar school kunnen als er maatwerk mogelijk is. „Denk aan autistische leerlingen die te veel prikkels krijgen als ze elke dag naar school moeten, maar twee dagen best aankunnen." Volgens Ypma moet niet alleen de leerplicht versoepeld worden, maar moet de staatssecretaris er ook voor zorgen dat de onderwijs inspectie scholen niet langer afre kent op verzuimcijfers. „Nu krij gen ze meteen een minnetje in de beoordeling als ze een hoog ver zuim hebben." Dekker is uiterst kritisch over thuisonderwijs. Vorige week zei hij nog af te willen van de leer plichtontheffing voor kinderen van ouders met gewetensbezwa ren, bijvoorbeeld voor mormonen voor wie geen mormoons onder wijs is. Onder druk van de Kamer blijft de mogelijkheid van thuis onderwijs bestaan en zoekt Dek ker uit hoe er meer toezicht op kan komen. Vorig jaar pleitte de kinderom budsman al voor loslaten van de leerplicht voor kinderen die zorg nodig hebben. Op basis van onder zoek onder thuiszitters noemde hij het huidige onderwijssys teem nu veel te veel 'in beton gegoten'. Dekker heeft de Kamer in middels laten weten verschil lende scena rio's uit te wer ken voor onder wijs dat deels thuis plaats kan vin den. Waar volgens de WD niet al leen kinderen met een handicap gebruik van kunnen maken, maar ook kinderen die lang moeten rei zen om naar de school van hun voorkeur/gezindte te gaan en kin deren met bijzondere talenten, zo als sporters. Loes Ypma wil dat de staatssecre taris haast maakt. „Thuiszitters moeten zo snel mogelijk weer naar school. Sinds augustus heb ben we passend onderwijs en ma ken we samenwerkingsverban den van scholen verantwoordelijk om een passend plekje voor kinde ren te vinden. Ouders hoeven dus niet langer met hun kind te leu ren. Maar dan moeten we die sa menwerkingsverbanden wel de instrumenten geven om passend onderwijs te leveren, en dat bete kent maatwerk." DEN HAAG - Ernstig ge handicapte leerlingen zitten thuis omdat ze te duur zijn voor het regu liere onderwijs. De Christenunie pleit daar om vandaag voor aparte bekostiging voor 7.000 leerlingen. Ook Iederin, een netwerk voor men sen met een handicap of chronische ziekte, kent het probleem van thuis zitters. „Ouders krijgen het advies hun kind naar een speciaal centrum te brengen en leerplicht ontheffing te vragen." Eerder kregen scholen een budget gekoppeld aan de specifieke proble matiek van een kind. In het passend onderwijs ontvangen samenwer kende scholen één be drag voor alle kinderen die extra aandacht vra gen. Voor één ernstig ge handicapt kind, kunnen ze misschien drie autisti sche leerlingen begelei den, zegt de PO-raad. De basisscholenkoepel wil weten hoe groot de groep is: „Het is te vroeg ze uit het passend onder wijs te halen. Dan staat zo een volgende groep leerlingen op de stoep." ff ANALYSE POLITIEK EN FAMILIE door Laurens Kok AMSTERDAM - Om hoeveel liter uri ne het gaat, weet minister Stef Blok (Rijksdienst, WD) niet. Maar het is een 'serieus probleem' dat wildplassers het Koninklijk Paleis Amsterdam besproeien. Het ver woest de zandstenen gevel. Om het probleem aan te pakken, trekt hij een miljoen euro uit. Op wildplassen tegen het officiële ontvangst paleis van het Konink lijk Huis staat een boe te van 140 euro. Het paleis krijgt lampen langs de onderkant van de gevels, die aanspringen als er mensen staan te plassen, illustratie PR door Francine Wildenborg DEN HAAG - Leerlingen met stoor nissen als ADHD of autisme moe ten niet verplicht worden vijf da gen per week naar school te gaan. Dat zegt de PvdA vandaag tegen staatssecretaris Sander Dekker (On derwijs, WD). Een brede meerder heid in de Kamer ondersteunt het pleidooi om hen deels thuis les te geven. I Loes Ypma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6