Liedjesfestival Zing Zeeuws beleeft eerste lustrum in Brogum BEVELANDEN en THOLEN 31 Binnenkort ook klapbanken op Schouwen, de Sloedam en in Sas van Gent Agrimarkt wint MVO-prijs voor streekproducten Nepvuurwapens gevonden in Goese woning Op tien bijzondere plekken in Zeeland kan straks geluisterd worden naar verha len uit het verleden. Yerseke heeft sinds gisteren de primeur. YERSEKE - Bij de Oesterij, op de oesterputten in Yerseke, kunnen bezoekers zich sinds vandaag met een druk op de knop onderdom pelen in cultuurhistorie. Zittend op één van de bankjes die samen de eerste Zeeuwse Anker plaats vormen, horen ze bijvoor beeld het verhaal van oesterkwe ker 'Marien' uit de leuning ko men. Met het uitzicht op de Oos- terschelde en de historische oes terloodsjes komt zijn verhaal over het geploeter in 1870 tot leven. Be zoekers kunnen ook uit twee an dere verhalen kiezen die iets ver tellen over de streek. In het geval van Yerseke is dat het koenkelen, dat zijn oorsprong vindt in het begin van de vorige eeuw of een verhaal over de Sint Felixvloed van 1530. Deze waters noodramp verzwolg een groot stuk van Zuid-Beveland dat nooit meer terug gewonnen zou wor den op de zee en daarmee de hui dige ligging van Yerseke ten op zichte van het water bepaalde. De klapbanken staan op het open baar toegankelijke terrein van de Oesterij en is verder mede moge lijk gemaakt door Stichting Pro motie Yerseke, Nationaal Park Oosterschelde, het Oosterschelde- museum, VW Zeeland en Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). De provincie Zeeland en gemeente Reimerswaal betaalden het project in Yerseke. Volgens gedeputeerde Kees van Beveren is het 'ontsluiten van erf goed' één van de speerpunten van de provincie. „Sinds een jaar is er een heel mooi digitaal platform, zeeuwseankers.nl, waar vele film pjes, documenten en foto's zijn te raadplegen. Maar eigenlijk is het nog veel leuker om op pad te gaan -3r 1 TIEN THEMA'S en oog in oog te staan met het cul tureel erfgoed. Door de drie verha len die je hier hoort, komt de ge schiedenis tot leven." Wanneer ook de andere Zeeuwse Anker plaatsen zijn gerealiseerd, kunnen mensen de culturele biografie van Zeeland beleven, stelde hij. De ingebruikname van de klap banken werd toepasselijk vooraf gegaan met verhalen. Om overlap met de anekdotes uit de klapbank te voorkomen, spraken op uitnodi ging van het SCEZ twee Yerseke- naren over 1953 en 1963. In het eerst genoemde jaar ontsnapte Yerseke aan een ramp, terwijl tien jaar later het dorp wel een ramp- winter beleefde omdat 95 procent van de oesters dood gingen door de zeer strenge winter. Verder droeg Jan Kuipers een ge dicht voor over de oester en vertel de kunstenaar en vormgever Ra- mon de Nennie over het ontwerp van de bank. De betonnen bogen waarop de planken rusten zijn bruggen. Volgens De Nennie werd deze vorm in 1999 geboren en staat hij nu onder meer sym bool voor het verbinden van cul tuurhistorie door verhalen. Na Yerseke verschijnt de komen de jaren op negen of tien andere plaatsen in Zeeland een klapbank. Wie ze allemaal bezoekt en naar de verhalen luistert, wordt deelge noot van de Zeeuwse biografie, stelt Leo Adriaanse, projectleider van Zeeuwse Ankers. Een compleet overzicht van alle ankerplaatsen kan hij nog niet ge ven. Historische plaatsen genoeg, maar per locatie moeten verhalen in meerdere thema's (zie kader) kunnen worden verteld, stelt Adriaanse. Ook niet onbelangrijk: een lokale partner als een mu seum of stichting die een oogje in het zeil kan houden. Voor volgend jaar staat in elk ge val Sas van Gent op stapel, waar aansluiting wordt gezocht met het nieuwe Industrieel Museum. Ook komen er twee klapbanken op Schouwen-Duiveland, waar schijnlijk op de Karolingische burg (Burgh-Haamstede) en mu seum Goemanszorg (Dreischor). „We zijn met Middelburg en het Bevrijdingsmuseum in gesprek over een klapbank op de Sloedam. Dat is een prachtig voorbeeld van hoeveel verschillende verhalen daar kunnen worden verteld. Na tuurlijk de Slag om de Schelde die nu in de aandacht staat. Maar het Sloe was ooit de toegang tot Mid delburg en de dam zelf maakte het mogelijk dat de eilanden wer den verbonden en een spoorlijn konden worden aangelegd." GOES - Agrimarkt is gisteravond tijdens de Contacta in Goes uitge roepen tot winnaar van de MVO-prijs Goes 2014. De jury prees het supermarktconcern vooral vanwege het groeiende aan bod aan streekproducten die goed herkenbaar in de schappen lig gen. Stichting Switch en de ge meente Goes organiseerden dit jaar de tweede editie van de ge meentelijke prijs voor maatschap pelijk verantwoord ondernemen (MVO). Een vakjury selecteerde uit vijftien aanmeldingen de zes meest aansprekende bedrijven. Daarbij keken ze vooral naar inno vatiekracht, impact en uitstraling. Het Zeeuws dialect is wat de acht deelnemers bindt, maar in stijl zijn er grote verschillen. „Dat gaat van kleinkunst tot stevige rock en alles wat daar tussen zit", zegt Veronique De Tier, adviseur streektalen van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Zij erkent dat het aantal deelne mers achterblijft bij de vier voor gaande edities. Verder valt het haar op dat de meeste deelnemers uit Zeeuws-Vlaanderen komen en zelfs niet één uit Schou wen-Duiveland, juist nu het festi val in Zierikzee plaatsvindt. De Tier hoopt dat het publiek het daardoor niet laat afweten. Lief hebbers van de streektaal krijgen volgens haar immers een heerlij ke avond voorgeschoteld. Wegens het eerste lustrum mo gen de deelnemers naast een nieuw lied voor de wedstrijd ook een nummer uit de vorige edities laten horen. Voor de pauze treden Toen en Nu, Janine van Osta, Pier re en Co en Krapuul op. Tussen tijds is er een gastoptreden van het duo Vage Klachten. Vervol gens treden Berry Berry Magic- bass, Revolt Hardtimes, 4-Joe en Yonne Kostanjevec op. Tijdens het juryberaad worden ook nog wat nummers uit vorige edities gezongen. De jury bestaat uit Joop van den Bremen (initia tiefnemer), Elsa van Hermon (Omroep Zeeland), Jaap Murre (Zeeuwse Taele), Wim Scholten (SCEZ) en voorzitter Ries de Vuyst (winnaar Zing Zeeuws in 2010 en 2012). Presentator is Bert van Leerdam. GOES - De politie heeft gisteroch tend in een woning in de Goese Meidoornstraat drie op echt gelij kende vuurwapens aangetroffen. Hierna zijn twee verdachten (25 en 19 jaar) aangehouden. De politie had informatie gekre gen over mogelijk verboden wa penbezit. Toen de agenten een kijkje gingen nemen, vonden ze de nepvuurwapens, Verder lagen doosjes met balletjesmunitie en een spuitbus met gas in de wo ning. Deze spullen zijn in beslag genomen. De twee verdachten zijn voor ver hoor meegenomen naar het poli tiebureau in Goes. DONDERDAG 6 NOVEMBER 2014 Bank vertelt historie Zeeland door Joeri Wisse ■XÏÜ?. .•-••• ■9* 'ilUMHWHHII I Bij de Oesterij in Yerseke is gisteren de eerste Zeeuwse Ankerplaats in gebruik genomen, foto Marcelle Davidse l Het project Zeeuwse Ankers is op gebouwd rond tien thema's. Bij el ke klapbank zijn meerdere verha len te horen die elk in één van de tien thema's passen: Dagelijks leven: feesten, liedjes, ambachten, kleding, eten en drin ken en andere tradities. Kunst en cultuur: schilderijen, por selein en zilverwerk maar ook bui tenplaatsen en poëzie. Land en water het gevecht tegen de zee, polders en vliedbergen, de ontwikkeling van dorp en stad. Macht en gezag: van kerkelijke ge zagdragers tot de adel en de de mocratische rechtsstaat Onderwijs en wetenschap: het on derwijs voor de gewone burger en de komst van genootschappen. Religie: van de aanbidding van Ne- halennia tot de introductie van het christendom en de reformatie. Sociaal leven: rijke edelen, boeren en stedelingen versus arme landar beiders en sociale voorzieningen. Verdediging en strijd: vikingen, Fransen, Spanjaarden, oorlog en bezetting door de jaren heen. Werk en bedrijvigheid: Van handel met verre oorden tot visserij, land bouw en de komst van fabrieken. Zeeland en de wereld: Zoektocht naar nieuw land aan de andere kant van de wereld en immigratie. door Aii Pankow ZIERIKZEE - De vijfde editie van het liedjesfestival Zing Zeeuws biedt morgen in Brogum in Zierikzee een gevarieerd programma. Vrijdag 7 november, Brogum, Zierik zee, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67