Thoolse basisscholen kunnen naar Westerpoort Onderzoek huisvesting werknemers bij Seasun Anna Jacobapolder omarmt idee Geld voor restauratie voor zonnepanelen op woningen van watertoren Goes Speuren naar granaten 30 BEVELANDEN en THOLEN Raadsleden Wilma Flipse en Joy ce Bommer willen van de bedrijfs leiding en werknemers met name weten hoe deze pilot met woon eenheden op het bedrijfsterrein bevalt. Met deze proef is in 2011 gestart. „Er was ons door het college een evaluatie toegezegd. Die is er in middels, maar vrij mager. Daarom doen we zelf een onderzoek. Vrij dag praten we met de bedrijfslei ding en later met enkele werkne mers", zegt Flipse. Het is er de PvdA niet om te doen om eventuele misstanden aan de kaak te stellen, benadrukt Bom mer. „We willen weten wat de ervarin gen zijn met deze centrale huis vesting. Als de pilot succesvol is kunnen we bekijken of het navol ging verdient. We kunnen deze af weging echter pas maken als we alle gegevens hebben." Het zou volgens de PvdA-fractie eens goed zijn tijdens een verga dering van de gemeenteraad in al le openheid en met duidelijke cri teria te praten over de huisvesting van arbeidsmigranten. „Er zijn immers steeds meer ar beidsmigranten in Kapelie die hier ook permanent wonen. Je kunt ze moeilijk weg stoppen. Wat zijn de integratiemogelijkhe den die we als gemeente kunnen bieden en hoe zit het met de kin deren van de arbeidsmigranten?" De directie van Seasun was giste ren niet in de gelegenheid te rea geren op het onderzoek van de PvdA. Het bedrijf Seasun teelt en ver pakt tomaten en paprika's. WATERSCAN Het is volgens de stuurgroep mo gelijk om de eigen identiteit van de scholen in het gezamenlijke ge bouw te behouden. „De scholen zullen samenwerken waar moge lijk, maar uiteraard blijft er volop ruimte voor de eigen onderwijs kundige keuzes en dagelijkse ge woonten", stelt Robert Versteeg, die namens de scholen het woord voert. „Daarin zullen we elkaar blijven respecteren. De scholen zullen ook goed van elkaar te on derscheiden zijn. Er komen her kenbare zones." Het pand zal naast de scholen plaats bieden aan de GGD, een medisch kinderdagverblijf, een peuterspeelzaal, de buitenschool se opvang en de bibliotheek. Daar mee ontstaat volgens de stuur groep een Brede School waarin al le functies voor de ontwikkeling van kinderen aanwezig zijn. Het samen beheren en onderhouden van het gebouw biedt ook voorde len. Overigens is het pand te klein om alle -genoemde functies te kunnen herbergen. Daarom komt er een uitbreiding. Het nog jonge gebouw staat sinds een paar maanden grotendeels leeg (op de bibliotheek na), om dat het ROC West-Brabant het Westerpoort liet opgaan in een nieuwe school in Halsteren. Toen dit in 2013 bekend werd gemaakt, was het idee om de basisscholen in het pand te huisvesten snel ge boren. Eind vorig jaar besloot de gemeenteraad nog 3,8 miljoen eu ro voor het gebouw uit te trekken. Das was al een bedrag dat ver on der de marktwaarde lag. Uiteinde lijk is er nog een miljoen vanaf ge gaan. Dat was nodig om het plan financieel haalbaar te maken. De gemeente kan de gebruikers straks een redelijke huurprijs in rekening brengen. Versteeg zwaait het ROC veel lof toe. „Zij hebben zich erg bereidwillig opge steld." Overigens is de verhuizing nog niet helemaal in kannen en krui ken. Gemeenteraad, schoolbestu ren en raden van toezicht moeten nog definitief akkoord gaan. De Stichting Windmolens Anna Jacobapolder (voorheen Windmo lens Nee) heeft zich hard ge maakt voor die compensatie. Met veel succes. Inwoners krijgen een fikse korting op hun energiereke ning en er komt een windfonds van waaruit duurzame projecten kunnen worden betaald. Voor bei de compensaties komt in totaal 150.000 euro per jaar beschikbaar. De stichting heeft het idee geop perd om zowel de jaarlijkse kor ting als het geld uit het wind- fonds in te zetten voor één groot project: zonnepanelen op de hui zen, zodat Anna Jacobapolder het duurzaamste dorp van Nederland wordt. „Ruim 140 inwoners heb ben inmiddels hun mening ken baar gemaakt", stelt Frank van Gennip van de stichting. „85 pro cent staat achter ons idee." Volgens Van Gennip is het beter om voor één groot project te kie zen. „Anders blijft je vijftien jaar lang steggelen over wat je met het geld wil doen." Overigens kunnen inwoners van het gehucht De Sluis ook mee doen met de actie. De stichting zet zich eveneens in voor hun be langen. Zij waren volgens Van Gennip dubbel de pineut, omdat ze al last hebben van de bestaan de windmolens van Wissewind en net buiten de compensatierege ling van het windpark Krammer vallen. „Wissewind wilde niet achterblijven en gaat ook geld in het windfonds storten", aldus Van Gennip. Er is onder meer door roestvor- ming groot onderhoud nodig, zegt eigenaar Ko van Garderen. „De hele constructie wordt ge straald, geschilderd en gecoat. Om overlast te voorkomen wordt om de constructie een doek gespan nen." De restauratie van de watertoren is mogelijk door een provinciale subsidie van een dikke acht ton. De provincie heeft voor 2015 nog bijna 1,3 miljoen euro beschikbaar voor subsidiëring van de restaura tie van rijksmonumenten Er zijn voor 2015 vijf subsidieaan vragen ontvangen. Die zijn geho noreerd. Behalve de watertoren heeft de provincie ook subsidie verleend in de restauratiekosten van onder meer de Johanneskerk in Kruinin- gen (177.239 euro) en de kerktoren van 's-Heer Abtskerke (235.736 eu ro). Eerder was al bijna 135.000 euro subsidie verleend voor restauratie van de schuur van de Arendshoe ve in 's-Heer Arendskerke. ZIERIKZEE - Aannemer Martens en van Oord zoekt in de Zierikzeese haven naar bommen en granaten. Dat ge beurt met scanapparatuur achter een bootje. Een duiker zoekt onder de steigers. Volgens oorlogsdocumentatie valt niet uit te sluiten dat er explosieven zijn achtergeble ven. Het onderzoek is nodig omdat er binnenkort in de ha ven wordt gewerkt. Bij de watersportvereniging Zierikzee is een groot aantal meerpalen aan vervanging toe. Die zijn vijftig jaar oud en sommige zijn rot. Vorig jaar brak een paal af die op een boot viel. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank van Cooten KAPELLE - De PvdA in de gemeente Kapelie start een onderzoek naar de centrale huisvesting van arbeids migranten op het terrein van Seas un aan de Kreekweg. De PvdA in Kapelie wil we ten hoe de centrale huisves ting van arbeidsmigranten bij Seasun bevalt door Rob Paardekam THOLEN - Het huisvesten van de Thoolse basisscholen in het voor malige pand van het Westerpoort is mogelijk. Dat concludeert de stuurgroep waarin de gemeente en de schoolbesturen zijn vertegen woordigd. De gemeente betaalt 2,8 miljoen euro voor het pand. Dat is een miljoen minder dan een jaar ge leden was overeengekomen met het ROC West-Brabant. door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - Een ruime meerderheid van de inwoners van Anna Jacobapolder omarmt het idee om woningen te voorzien van zonnepanelen. Daarvoor wordt het geld gebruikt dat inwoners krijgen als compensatie voor de negatieve effecten van het toekomstige wind- park bij de Krammersluizen. door Frank van Cooten GOES - De stalen constructie van de watertoren in Goes staat vanaf komend voorjaar gedurende een halfjaar in de steigers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66