Minder kinderen kunnen zwemmen 'We bieden in azc sobere maar humane opvang' Liedjesfestival Zing Zeeuws Wankele kade forse beleeft eerste lustrum in Brogum tegenvaller Vlissingen Op zoek naar granaten 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisarts Peter Keulers overleden Naar de norm van de gemeente is een kind zwemvaardig met die twee diploma's. „Met enkel A kun je net drijvend blijven", vindt wet houder Sem Stroosnijder. De gemeente vroeg dit jaar bij de scholen hoe het gesteld is met het diplomabezit bij de kinderen in de groepen 3 tot en met 8. Vooral op scholen in de wijken Midden gebied en Bossenburgh en in Oost-Souburg blijken kinderen onvQldoende te kunnen zwem men. Van die veertig procent heeft circa 17 procent van de kin deren wel een diploma A. De uitkomst van de verkenning op de scholen verrast het college. „Vooral omdat een deel van deze kinderen nog wel schoolzwem men heeft gehad", zegt Stroosnij der. „Er is groot verschil in cul tuur op scholen: er zijn scholen waar in groep 8 100 procent van de leerlingen A en B heeft en scholen waar men ouders minder aanspreekt op waterveiligheid." Ouders die geen zwemles kun nen betalen, kunnen een beroep doen op de vangnetregeling voor betaling van de lessen. WATERSCAN BURGH-HAAMSTEDE - Huisarts Peter Keulers uit Burgh-Haamste- de is afgelopen weekend plotse ling overleden. Keulers hield praktijk aan de Burghseweg, in huisartsenprak tijk Burgh-Haamstede. Hij was 21 jaar huisarts in Burgh-Haamste de. Peter Keulers laat twee doch ters na. „De kaders waaraan de opvang van asielzoekers moet voldoen, zijn vastgesteld door de Tweede Kamer. Ook daar hebben we te maken met partijen van links tot rechts. De opdracht is: sober maar humaan", legt Ploeg uit. „De verwarring ontstaat nu door dat een gemeente zich wil be moeien met onze bedrijfsvoering. Het lastige is dat het college zijn bevoegdheid over onze aanvraag voor een azc in Swerf-Rust heeft opengegooid door bewoners te la ten meepraten zonder dat vooraf goed in te kaderen. Maar onze be drijfsvoering staat niet ter discus sie. We kunnen over veel dingen wél praten, over praktische zaken als het azc er is, over overlast, over inkijk en geluid, maar niet over hoe wij vluchtelingen opvan gen. Als Middelburg vindt dat het humaner moet, moet de gemeen te dat bij de Tweede Kamer aan kaarten." Maar nu heeft deze discussie ei genlijk geen zin. Robert Ploeg: „Wij hebben te maken met ka ders: het aantal vierkante meters per vluchteling en de bezetting die een gebouw nodig heeft. Het raakte mij toen één van de raadsle den het had over de vraag of er economische of humane gronden onder ons plan liggen. Natuurlijk spelen economische overwegin gen een rol, maar humane ook. We maken een afweging tussen het aantal vierkante meters en de investering die nodig is en het aantal bewoners dat er terecht kan. De normen zijn vijf vierkan te meter netto en zestien vierkan te meter bruto per persoon. In Swerf-Rust bieden we meer, om dat je in een bestaand gebouw niet alles exact nauwkeurig kunt afmeten." Vanuit enkele raadsfracties klinkt ook het signaal dat wel te praten is over minder dan maximaal 330 asielzoekers, bijvoorbeeld 200. Ook dat is voor het COA niet aan de orde, zegt Robert Ploeg. „Trou wens, dat aantal van 330 is een technische capaciteit. In de prak tijk zal het neerkomen -op 275 mensen." Het Zeeuws dialect is wat de acht deelnemers bindt, maar in stijl zijn er grote verschillen. „Dat gaat van kleinkunst tot stevige rock en alles wat daar tussen zit", zegt Veronique De Tier, adviseur streektalen van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Zij erkent dat het aantal deelne mers achterblijft bij de vier voor gaande edities. Verder valt het haar op dat de meeste deelnemers uit Zeeuws- Vlaanderen komen en zelfs niet één uit Schou- wen-Duiveland, juist nu het festi val in Zierikzee plaatsvindt. De Tier hoopt dat het publiek het daardoor niet laat afweten. Lief hebbers van de streektaal krijgen volgens haar immers een heerlij ke avond voorgeschoteld. Wegens het eerste lustrum mogen de deel nemers naast een nieuw lied voor de wedstrijd ook een nummer uit de vorige edities laten horen. Voor de pauze treden Toen en Nu, Janine van Osta, Pierre en Co en Krapuul op. Tussentijds is er een gastoptreden van het duo Va ge Klachten. Vervolgens treden Berry Berry Magicbass, Revolt HaTdtimes, 4-Joe en Yonne Kos- tanjevec op. Tijdens het juryberaad worden ook nog wat nummers uit vorige edities gezongen. De jury bestaat uit joop van den Bremen (initia tiefnemer), Elsa van Hermon (Omroep Zeeland), Jaap Murre (Zeeuwse Taele), Wim Scholten (SCEZ) en voorzitter Ries de Vuyst (winnaar Zing Zeeuws in 2010 en 2012). Presentator is Bert van Leerdam. De hekken rond het gebied gaan op slot en er komen borden met waarschuwingen om het stuk ka de niet te betreden. Ook de water kant wordt afgeschermd. Eigena ren van boten wordt ontraden aan de loswal af te meren. Het werd de gemeente een paar dagen geleden gewaar dat de los wal zijn stevigheid danig aan het verliezen was. De ankers die de damwand op zijn plaats houden, zijn doorgeroest, met als gevolg dat de damwand kan loskomen. De gemeente heeft een inge nieursbureau ingeschakeld om on derzoek te doen. Daarbij wordt met name gekeken naar de veilig heid van de Koningsbrug. De brug is deels verankerd in de wal nabij het problematische stuk. „We monitoren de komende tijd wat het gebruik van de brug voor effecten heeft", zegt De Jonge. De brug is een belangrijke verbin ding van en naar de binnenstad en bedrijven aan de Binnenha ven, waar ook zwaar verkeer rijdt. VLISSINGEN - Te veel Vlissingse schoolkinderen kunnen niet goed genoeg zwemmen. Een jaar nadat de gemeente de subsidie op school zwemmen stopte, blijkt dertig tot veertig procent van de kinderen in grote delen van Vlissingen geen zwemdiploma's A en B te hebben. ven. Het onderzoek is nodig omdat er binnenkort in de ha ven wordt gewerkt. Bij de watersportvereniging Zierikzee is een groot aantal meerpalen aan vervanging toe. Die zijn vijftig jaar oud en sommige zijn rot. Vorig jaar brak een paal af die op een boot viel. foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - Aannemer Martens en van Oord zoekt in de Zierikzeese haven naar bommen en granaten. Dat ge beurt met scanapparatuur achter een bootje. Een duiker zoekt onder de steigers. Volgens oorlogsdocumentatie valt niet uit te sluiten dat er explosieven zijn achtergeble- door Maurits Sep MIDDELBURG - Is het wel humaan om 330 asielzoekers te huisvesten in een gebouw waar tot voor kort honderd bejaarden woonden? Die vraag staat centraal in het politieke debat over een azc in Middelburg. Maar daar gaan de gemeenteraad en de omwonenden niet over, stelt Robert Ploeg van het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA). door Ali Pankow ZIERIKZEE - De vijfde editie van het liedjesfestival Zing Zeeuws biedt morgen in Brogum in Zierikzee een gevarieerd programma. Vrijdag 7 november, Brogum, Zierik zee, 20.00 uur. VLISSINGEN - Direct instorten zal de damwand niet, maar de loswal tussen de Koningsbrug en het Dok- je van Perry in Vlissingen is insta biel genoeg om er met zorg naar te kijken. Dat meldt wethouder John de Jonge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60