10 UIT Glow Eindhoven: Dansers komen in een constante stroom van licht voorbij De negende editie van Glow in Eind- hoven neemt de bezoeker mee over een route van 4,2 kilometer. Licht stad Eindhoven licht van 8 tot en met 15 november weer op verschillende punten in het centrum op. De insteek van Glow is hightech en er zijn verschillende projec ten, zoals Figures that wander. Figures that wander is een abstract spel tus sen licht en lichaam. Het is een doorlopen de performance, die logistiek en fysiek een uitdaging is. De voorstelling duurt vijf uur en wordt uitgevoerd door een ploeg van zes danseressen, van wie er vier continu te zien zijn. Dansers komen in een constante stroom voorbij. De performers bewegen op muziek van huiscomponist Ralph Tim mermans en bedienen zelf een groot deel van het licht. Ze gebruiken led-strips en neonstaven, die als estafettestokjes worden doorgegeven. „Er zijn ontmoetingen en er wordt afscheid genomen, aansluitend bij het Glow-thema Stad in Beweging", zegt Maarten van der Put van United-C, die Fi gures that wander bedacht. Langs de route zijn twintig officiële Glow-projecten te zien en zes sideprojects. Op de route van Glow Next op Strijp-S, een trendy wijk in Eindhoven waar ontwerpers en artiesten elkaar ontmoeten, zijn achttien projecten te zien. Het gaat vooral om experimentele lichtkunst die nog in ontwikkeling is. De gemiddelde Glow-bezoeker blijft vijf tot zeven minuten bij een object staan, weet de organisatie. Daarmee houden de perfor mers rekening. Vorig jaar trok het evene ment 520.000 bezoekers. In de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg treedt vrijdag het Isabella van Keulen Ensemble op met een concert dat bijna geheel in het teken staat van de tango van Astor Piazzolla. Voor de hoofdrolspeelster Isa bella van Keulen komt met Tango! een droom uit. Ook al speelt Isabella van Keulen over de hele we reld, ze kijkt uit naar dit concert in Middelburg. Als meisje van zes kreeg ze een LP cadeau van de grote tangocomponist Astor Piazzolla, die leefde van 1921 tot 1992. Sinds dat moment heeft ze haar hart ver pand 'aan deze ongelofelijk mooie muziek' en na al die jaren vertolkt ze dan eindelijk met haar ensemble de Tango Nuevo. De CD Tango! kwam vorig jaar uit. Recensies waren lovend over zowel de CD als over het live-optreden van Van Keulen en haar ensemble. Recensent Maarten Brandt bijvoorbeeld, die vaak over klassie ke muziek schrijft, noteerde: 'We hebben hier te maken met een vorm van kamermu ziek waarbij de liefhebber de vingers naar hartenlust kan aflikken. Zeker als er zo fa buleus en tot op het bot doorleefd wordt gemusiceerd als door het gepokte en gema zelde Isabelle van Keulen Ensemble. Je kunt de tranen vaak moeilijk bedwingen'. Sinds haar doorbraak in 1984 - met het win nen van de Young Musician of the Year Competition - hecht Isabelle van Keulen aan haar muzikale veelzijdigheid. De inter pretatie van de muzikale partituur staat hoog in het vaandel, maar zij wil ook mu ziek als taal zien. Het communiceren met haar publiek en haar mede-musici zorgt er voor dat er een gevoel van beweging, van inspiratie en van enthousiasme overkomt. „We zijn ontzettend blij dat Isabelle van Keulen hier naar toe komt en dan ook nog eens met het programma rond Astor Piaz zolla", zegt Douwe Eisenga, van de Zeeuw se Concertzaal. Dat moet een belevenis worden. „Zij heeft onder onze programmering, vanaf 2007 al weer, nog niet eerder in de Zeeuwse Con certzaal opgetreden", vult Eisenga aan. „En er komen toch veel musici en dan ook veel toppers hier. Aan het eind van deze maand staat de teller op 398 optredens sinds 2007." Op de setlist van Van Keulen voor Middel burg prijken in elk geval de nummers: Van Keulen Libertango, Nuestro Tiempo, Fraca- napa, Otono Porteno, Invierno Porteno, Pri- mavera Porteno, Verano Porteno, Le grand tango, Kicho, Tango para una ciudad, Mi- longa del angel, Muerte del angel, Resurrección del angel. Voor de ingewij den: Ze speelt niet alleen nummers van haar CD Tango!, maar ook nieuwe num mers. Van Keulen wil klassieke muziek bij een breed publiek onder de aandacht brengen. Ze deed dat met andere musici en zangers, onder wie Ronald Brautigam en mezzoso praan Christianne Stotijn. Ook gaf ze lei ding aan het Norwegian Chamber Or chestra en richtte ze in 1997 het kamermu ziekfestival Delft Chamber Music Festival op, waarvan ze de artisitieke directeur was. Ze verzorgt masterclasses viool en geeft so listisch optredens met orkesten als het Ko ninklijk Concertgebouw Orkest, Berlin Philharmonisches Orchester, of NHK To kyo. Vele opnames zijn er door de jaren heen verschenen. De recentste zijn het Berg Vioolconcert, en een CD met werken van Strauss en Respighi met Ronald Brauti gam, Mozart Klarinetkwintet met Sharom kam, Bach's Goldbergvariaties met het Leo pold String Trio. In december 2012 kwa men de complete werken voor viool en pia no van Sergej Prokofiev met Ronald Brauti gam. In mei 2013 ontwikkelde zich het pres tigieuze project op zowel CD/DVD als de documentaire Tango! met muziek van Astor Piazzolla. door Dieter van den Bergh Project TU-e studenten voor GLOW NEXT, Intelligent Lighting Institute, foto Bart van Overbeeke Meer informatie: www.gloweindhoven.nl Glow Eindhoven van 8 tot en met 15 november. Tango a la Isabella van Keulen Isabella van Keulen, foto Jan Klupper Isabella van Keulen Ensemble Tango! Zeeuwse Concertzaal Middelburg, vrijdag 7 november, aanvang 20.00 uur. Muziek van Astor Piazolla met Isabelle van Keulen, viool, Christian Gerber, bandoneon, Ulrike Payer, piano, Rüdiger Ludwig, contrabas. Isabella van Keulen speelt het ensemble Tango! in de Zeeuwse Concertzaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54