Hysterische wereld te kijk in ontspoorde circusact ■■■Hm UIT 7 Cinema Middelburg vertoont twee Zeeuwse documentaires In William's Igiramarigi wordt kunstenaar William Verstraeten uit Middelburg ge volgd in zijn pogingen zijn bijzondere kunstontwerp in New York geplaatst te krijgen op de plek waar eens de Twin To wers hebben gestaan. Hij ontwierp een Igi- rama, een eigentijds panorama voor het 9/11 Memorial Museum op Ground Zero. Het was hem bijna gelukt. Maar toen brak de crisis uit, die de kunstwereld in Neder land en ook Verstraeten en zijn gezin hard trof. De veiling van zijn eigen huis werd onafwendbaar. Door de gevel van zijn wo ning oranje te schilderen voorzien van de tekst 'gebracht' heeft Verstraeten een kunstwerk gemaakt en een statement afge geven. Met dit werk communiceert Verstra eten met het publiek, en vestigt hij de aan dacht niet alleen op zichzelf, maar richt hij een monument op voor alle huizen die ge veild zijn of geveild gaan worden. Cinema Middelburg vertoont zondag middag twee Zeeuwse films: Om 15.00 uur De eerste vrouw van Fifi Vis ser en om 16.15 uur Williams Igiramarigi van Margot Schotel. Beide films gingen in september al in première tijdens festival Film by the Sea in Vlissingen. De eerste vrouw gaat over Lilian Janse, het eerste vrouwelijke SGP-gemeenteraadslid. Sinds 2010 is de SGP verplicht vrouwen toe te laten als volksvertegenwoordiger. Desondanks is zitting nemen in de poli tiek 'in strijd met de roeping van de vrouw'. Als Cees van der Weele, vicevoor- zitter van de SGP-fractie in Vlissingen, te vergeefs zes mannen gevraagd heeft voor het lijsttrekkerschap, besluit zijn dochter Lilian Janse zich voor de functie op te wer pen. Lilians kandidaatsstelling zorgde voor verdeeldheid binnen de partij. Uiteindelijk schrijft de huisvrouw geschiedenis. me ruimtemissie. En voor je '2001: a space odyssey' kunt zeg gen, is Cooper al onderweg naar een ander universum. Vanaf de lancering van zijn ruimteschip is Interstellar één grote hommage aan Stanley Ku bricks sciencefïctionklassieker. Toch slaagt Nolan er niet in zijn grote voorbeeld te evena ren. Het is alsof hij halverwege alle wormgaten, tijdsparadoxen en zwarte gaten een verkeerde afslag heeft genomen. De Britse cineast breekt in de fi nale een lans voor de kracht van de liefde. In dit geval de liefde tussen vader en dochter die tijd, ruimte en zwaarte kracht overstijgt. Ondanks het sterk acteerwerk van McCon- aughey en Jessica Chastain (als de ouder geworden dochter) blijft de emotionele impact be perkt. Hoe harder Nolan de kij ker probeert te raken, hoe min der hij zijn publiek bereikt. En dat terwijl de tragiek toch voor het oprapen ligt. Geen tranen met tuiten dus bij het verlaten van het theater maar wel de ge dachte 'dat heeft Nolan toch maar knap gemaakt'. Het pistool waar het walgelij ke kindsterretje in Maps to the stars uit verveling wat mee rondzwaait, is niet organisch en niet gefantaseerd. Er komen - helaas voor de hond - echte kogels uit. Het pistool is een van de weinige harde, tastbare ele menten in een wereld waar alles nep lijkt. Hoe overtrokken de ka rakters ook overkomen, regisseur David Cronenberg beweert dat al les in de film echt is. Geen typetje of dialoog is compleet uit de lucht gegrepen. Scriptschrijver en Hollywood-insider Bruce Wag ner zou elke zin wel een keer voor bij hebben horen komen. Van het tieneridool dat zijn manager uit scheldt voor 'homoflikker' tot de uitgerangeerde actrice die, despe raat op zoek naar bevestiging, haar limochauffeur en tevens vriend van. haar assistente ver leidt. Van zoveel aandacht en on stilbare honger naar roem en rijk dom verliest iedereen zijn ver stand, lijkt Cronenberg te zeggen. De kindster en de passé actrice (geweldige Julianne Moore) zijn zo geworden door hun omgeving. Anderen zijn gewoon onverklaar baar gestoord. Mia Wasikowska speelt Agatha, een mysterieus meisje dat dag en nacht lange handschoenen draagt om haar lit tekens te verbergen. Maps to the stars afdoen als een Hollywoodpersiflage is te makke lijk. Cronenberg, zelf Canadees, laat een hysterische wereld zien die échter voelt naarmate hij ge stoorder wordt en oogt als een ontspoorde circusact. DONDERDAG 6 NOVEMBER 2014 Scène uit de film 'De eerste vrouw' over Lilian Janse. knappe film 'Interstellar'; regie: Christopher No lan; met: o.a. Matthew McConaug- hey, Anne Hathaway; te zien in: Vlissingen en Terneuzen. door Tisha Eetgerink Regie: David Cronenberg; met: Julian ne Moore, Mia Wasikowska; te zien in: Goes. Julianne Moore in Maps to the stars, foto DPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51