Beoordeling Lof voor Brussel Nadia Berkelder vlooienmarkt op het Vossenplein (aanrader!) of in de vele tweede- hands- en designwinkeltjes. Dan wordt het tijd om een chocolatier op te zoeken voor de wekelijkse dosis huisgemaakte pralines. Of is het dagelijkse dosis? Onvoor stelbaar hoeveel chocoladewin kels je tegenkomt op een wande ling door de stad. Overal heb je ruim de tijd om uit te zoeken wat je wilt hebben uit het enorme as sortiment, want er staan min stens vijf wachtenden voor je. Ook op biergebied wordt je bijna draaierig van de keuze. Wat een assortiment, zowel op tap als op fles! Toch lijkt de keuze van de Brusselaar opvallend vaak te val len op het helderrode Kriekbier dat hier in de omgeving wordt ge brouwen. De smaak is friszuur met een vleugje kersen; lekker verfrissend bij de nogal zware ovengerechten en stoofschotels die ze hier zo graag eten. Dé topper in vrijwel elke stami nee of café typique is carbonade Bruxelles, ook wel carbonade Fla- mande genoemd. Dat is geen var- kenskarbonaadje met bot zoals wij dat kennen, maar flinke blok ken gaargesudderd rundvlees in donkerbruine saus. Die worden meestal geserveerd met gekookte aardappeltjes, maar niemand kijkt vreemd op als je er frites bij bestelt. Heb je geen geld, dan haal je voor 2 euro een enorme portie caracol- len (zeeslakken) in de Marollen, bij een van de vele straatkarre tjes. We hebben ons er niet ge waagd; ze schijnen enigszins taai en lekker voedzaam te zijn en in een soort bouillon te drijven. Je mag griezelen bij het idee, maar we eten toch ook graag mosselen. Chicon gratin, dat klinkt ook zo heerlijk op z'n Frans. Het water loopt je in de mond. Ook in het Hollands (Vlaams in dit geval) is het een niet te versmaden zon- dagsmaal: gegratineerde witloof rolletjes. Ik at de lekkerste ooit bij Café Broccante, op de hoek van het Vossenplein en de Blaesstraat, te genover de leukste stripwinkel van Brussel. Eenmaal thuis maak ik ze onmid dellijk na, op z'n Brussels: de lof- struikjes omwikkeld met been ham en overgoten met een molli ge kaassaus die in de oven een on weerstaanbaar goudbruin korstje krijgt Amai, die geur! Uiteraard eten we daar aardappelpuree bij. Niet geschikt voor lijners, hoe wel... allez! Het is weekend en we vieren het leven. Ook dat is ty pisch Brussels. Dit was voorlopig de laatste bijdra ge van Nadia Berkelder. Over enkele weken neemt Frank Balkenende het stokje van haar over. Door alle aandacht voor het Europese Parlement zou je bijna vergeten dat er naast expats, politici en ambtenaren toch voorname lijk gewone Brusselaars in Brus sel wonen, werken en studeren. Mensen die, zo lijkt het, het goe de leven weten te waarderen. Ik was er begin november met mijn beste vriendin, die de stad een beetje kent. De terrassen za ten afgeladen vol. 'Rond kerst is dat nog steeds zo', wist ze mij te verzekeren. En echt niet alleen met toeristen op en rond de be roemde Grote Markt Ook in volkswijken als de Marollen, waar Brusselse families en stel len lunchen of een biertje pak ken met vrienden. Om daarna weer verder te snuffelen op de Colden House is een populair Chinees restaurant in het winkelcentrum De Bussel in Goes-Zuid: een warme oase in het ietwat onherbergzame winkelcomplex. Het is geen pretje om op een gure herfstavond aan te komen bij win kelcentrum De Bussel in Goes-Zuid. Troos teloos is de beste omschrijving. Maar dat gevoel slaat meteen om als we de deur bij Golden House open doen. „Goedenavond!", klinkt het vro lijk vanachter de inpaktafel in de afhaalruimte. „Babi Pangang en nasi?!" En weer tegen ons: „Loopt u maar door hoor!" In de gang verderop worden we met een opgevangen en van onze jas sen verlost. We mogen een plaats uitkiezen, en dat valt niet mee, want er zit een groep van 25 oudere dames aan een lange tafel dwars in de zaak. We gaan erachter zitten, besluiten we. Golden House is anders dan de doorsnee Chinees: er zijn hier geen rode accessoires en Chine se prullaria, maar er is een strak interieur met paarse wanden en houten tafels zonder de bekende witte tafelkleden. In het midden van de ruimte hangen nog wel een paar oranje papieren lam pionnetjes. De groep naast ons zit klaar voor een buffet. Wij kiezen van de menukaart, waarop klassiek Hol lands-Chinese gerechten staan zoals Foe Yong Hai, Babi Pan gang en Tjap Tjoy, samen met een paar Indische klassiekers, wat Hollands en wat meer au thentiek Chinees eten. We krij gen een bakje pittige kroepoek om de eerste honger te stillen tij dens het kiezen. De bediening is ongekend at tent: er wordt geïnformeerd of we goed zitten. En als er even la ter een tafel vrij komt bij het raam, vraagt de serveerster of we niet liever willen verhuizen, weg van de grote groep babbe lende dames. We slaan het aan bod af. We vinden het eigenlijk wel gezellig zo. We besluiten om losse gerechten te eten - en dus geen rijsttafel of combischotel. Ik begin met twee kleine loem piaatjes, geserveerd op een mooi zwart Chinees bordje. De loem pia's hebben krokant goudbruin deeg en ze zijn wat vettig (maar dat hoort) met groenten, ei- en vleesvulling. Loempia's zoals we loempia's kennen. Gewoon lek ker. Het voorgerecht van mijn gezel schap is een teleurstelling. Ze be stelde krabscharen, maar krijgt een soort kroketjes met een krab- benschaartje dat eruit steekt: het blijken Chinese gevulde krab scharen: balletjes van een beetje flauwe vissige ragout (van gar naal?) met een paneerlaagje. Een misverstand. „Dat zijn krabscha ren", zegt de dame die de bor den komt ophalen. „Het is alleen een ander soort dan de noordzee krabben." Als ik later Google, blijkt het een bekend Chinees ge recht te zijn dat ik dus voor het eerst proefde (en toch minder ge slaagd vond). Voor het hoofdgerecht twijfel ik tussen twee kipgerechten. „Hou je van pittig? Dan zou ik die met knoflook nemen", zegt de ser veerster. „Die andere is met oes tersaus. En met groenten." Ik kies voor Gong bo kai, met cashewnoten, groenten en oes tersaus. Het gerecht is pittig, iets te zout naar mijn smaak, al is kruidig eten wel lekker op een onstuimige koude herfstavond. De kipstukjes zijn lekker zacht, de champignons smakelijk en de noten zorgen voor een prettig knappertje. De presentatie is grappig: het gerecht wordt ge bracht in een omgekeerde hoed van deeg. Mijn gezelschap eet een 'tipange- recht', spetterend geserveerd op een ijzeren schaaltje. Ze heeft vier spiezen met blokjes rund en varkensvlees en garnaal met sojasaus. „Heel goed", vindt ze. „Alles is precies goed gaar, zelfs de garnaal." Naast ons krijgt het hoofdgerecht de 25 babbelende vrouwen stil. „Dit is geen gewo ne garnaal", klinkt het tevreden. „Heerlijk." We besluiten om ook nog maar een nagerecht te bestellen. Op de kaart staat vooral ijs en (vers) fruit. De coupe sorbet is een combinatie van allebei: een ech te ouderwetse sorbet in een hoog glas met een lange lepel. Thssen het aardbeien- en vanille- ijs zitten druiven, een lychee en stukken ananas verborgen. De coupe lychee is vergelijkbaar, maar met alleen vanilleijs. KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Hollandse Chinees blijft attent Golden House, Beukenhof 8, 4462 EN Goes. Telefoon: 0113-212433. www.goldenhouse-goes.nl. Alle da gen open van 16.00 tot 21.00 uur, ook om gerechten af te halen. Golden House heeft geen pinauto- j maat. Het restaurant is minder ge schikt voor mensen in een rolstoel. Prijs-Kwaliteit Een goede Hollandse Chinees met een authentiek Chinees tintje. We be taalden ruim 60 euro voor twee. Bediening We worden allerhartelijkst ontvangen. De bediening blijft de hele avond at tent. Super Entourage Binnen is het modern en strak: buiten is het echt ongezellig. Conclusie: Een goed adres voor wie betaalbaar en niet al te verrassend Chinees wil eten. De bediening is ongekend attent. In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48