Actie om concerten ook voor jeugd aantrekkelijk te maken Folkpop met Chantal Acda UIT 3 De 14de editie van de Open Haard Concerten in Porgy en Bess in Terneuzen staat voor de deur. Er wordt naar uitgekeken, maar dan vooral door publiek dat vergrijst. Jongeren zijn moei lijk te bewegen om naar de concertzalen te komen. Voorzitter Jan Neeteson: „Wij willen belangstelling kweken bij jongeren uit de streek. Op 26 december mag een jong talent een voorprogramma verzorgen. We verwachten dat er dan vriendjes en vriendinne tjes komen en later ook blijven komen." Een ander probleem in de regio is het grote aanbod van kamermuziekconcerten. Neeteson: „Ieder po dium heeft zijn vaste publiek. Jammer is dat er soms op dezelfde dag mooie uitvoeringen zijn, die je alle bei zou willen meemaken. Ook aan de overkant wor den prachtige concerten georganiseerd. Daarom heb ik een afspraak gemaakt met de programmeurs van de andere podia om hierover te praten met als doel overlapping te vermijden." Volgens Neeteson is het culturele klimaat in Zeeland niet veranderd. „Onze concerten worden goed bezocht. Komend seizoen is financieel rond, maar het wordt moeilijker sponso ring en subsidies te verwerven. Gelukkig heeft cul tuurpodium Porgy en Bess een actieve sponsorcom missie." Seizoen 2014-2015 brengt zes reguliere con certen: Het Euterpe Baroque consort met Ospedale della Piëta opent op 9 november. Mathieu van Bel len en Nicolas van Poucke staan op 26 december ge programmeerd, Amarant kwintet met sopraan Sarah Peire 11 januari, Ragazze strijkkwartet 8 februari, met een programma rond Parijs en de mode, Songs of the Isles door een harpiste, violiste en tenor op 8 maart. Pianist Daniël van der Hoeven en hoboïste Elise Sluiman verzorgen het slotrecital op 12 april. Het bestaatmuziek die de stilte om armt. Muziek die de tijd kan vertragen en zich eerder in kleuren dan klanken aandient en toch de lucht laat trillen. Voor de 36-jarige zangeres, muzikant en compo nist Chantal Acda is dat de desolate sfeer waarin ze zich thuis voelt. De Nederlandse, maar al lange tijd in België wonende Acda, heeft dat weten vast te leggen op het vorig jaar verschenen album Let Your Hands Be My Guide. De bijbehorende concerten zijn oases van in meer dere lagen gevangen stilte en rust. Haar muziek en stem blijven ingetogen, vaak op de grens van breekbaar en dromerig. „Het is een lange zoek tocht geweest om die muziek te kunnen maken zonder concessies te doen. Liedjes en de omlijs ting te vinden waarin alles open is. Waar iedere verwachting is opgelost en waar intuïtie, kwets baarheid en emotie samenvallen." De 36-jarige Chantal Acda heeft na een aanloop met in Vlaanderen gewortelde bands het heft in eigen handen genomen. Sinds haar achttiende schrijft ze haar eigen songs. Onder anderen Joni Mitchell geldt als heldin en bron van inspiratie. Een demo met eigen opnamen gaf ze na een con cert mee aan de Vlaamse band Zita Swoon waar van ze fan was. De volgende dag zat ze in de trein naar Antwerpen om op hun nieuwe album de backing vocals in te zingen. Daar ontmoette ze muzikanten die het pop-idioom konden loslaten, meer intuïtief en op een aan jazz gerelateerde ma- nier muziek maakten. Ze bleef in Vlaanderen en maakte daar en vooral in Engeland, Duitsland en de VS naam met groepen als Isbells, True Bypass en Sleepingdog. In die bands wist ze de sfeer van de alternatieve folkpop een richting te geven. „De muziek van die groepen ontstond vanuit tegenstellingen en confrontaties tussen de muzikanten. Een leer zaam proces om dan samen ergens uit te komen. Het betekende echter ook dat ik nooit het gevoel had dat het helemaal mijn muziek was. Voortdu rend knaagt er iets van eenzaamheid." Tijdens de vele optredens leerde ze steeds meer muzikanten kennen. In haar wil zich te bevrijden van de tegenstellingen vond ze zielsverwanten bij de in Berlijn woonachtige Nils Frahm en de Ame rikaan Peter Broderick. Ineens was dat gevoel van eenzaamheid weg en kwam het vertrouwen. Ik durfde mijn eigen weg te gaan en zij gingen daarin op een natuurlijke wijze mee." Het album Let Your Hands Be My Guide was het re sultaat van die samenwerking. „De klik die ont stond was een breekpunt. Ik kon de wereld die ik met muziek voor ogen had tot leven te brengén." Tijdens opnamen in New York sloten de Paki- staans-Amerikaanse gitarist Shahzad Ismaily (Tom Waits, Bonnie Prince Billy en Lou Reed) en celliste Gyda Vatysdottir (Mum) aan. 'Zielsver wanten' met wie ze het huis kon bouwen waarin ze zich thuis voelt. het begin in 2013 een eigen weg kon vinden in het hedendaagse folkrock spectrum. De Vliering presenteerde zich dat jaar al in Zeeland met een korte introduc tie tijdens het 'Joh Gaat Speule' festival in Razzmatazz. De band komt zaterdag terug naar het in tieme Souburgse zolderpodium voor een complete show. Drummer Kees Komen is met zijn 61 jaar de nestor van de band. Muziek maken begon voor hem op Schouwen-Duiveland met le gendarische popbandjes als Alte- klein en de KortDagBand. Later zijn daar jazz en folk bij gekomen met onder andere een rol in de folkgroep Sistrum. Die Nederland se folkband met een internationa le reputatie was ook voor Vliering gitarist Ruud Verschoor een be langrijke kennismaking met volks muziek. De Vliering borduurt ver der op die weg maar met een wat minder traditionele invalshoek. De composities en teksten van zangeres, fluitist en frontvrouw Helga Buitelaar krijgen de sfeer van traditie maar vormen ook de schakel naar het hier en nu. De trekharmonica, doedelzak en flui ten refereren duidelijk aan folk, maar dat bassist Ronald van Luijk ooit hardrock verkoos en Kees Ko men inmiddels 15 jaar in een jazz combo voor de percussie zorgt, sij pelt ook door. Het debuutalbum verschijnt eind dit jaar. Razzma tazz krijgt er een voorproefje van. www.pzc.nl/uit DONDERDAG 6 NOVEMBER 2014 door Jeanette Vergouwen Het Euterpe Baroque Consort bijt het spits af in de Open Haard Concerten. Euterpe Baroque Consort, zo. om 15.00 uur. Porgy and Bess. De toegangsprijs per concert bedraagt 12,50 euro, een abonnement 60 euro. www.porgyembess.nl met folkrock door René de Dreu Chantal Acda, folkpop met zielsverwanten. Chantal Acda met zielsverwanten, zondagmiddag 9 nov. 15.00 uur in De Kloveniersdoelen in Middelburg. Zaterdag 8 november optreden De Vliering in Razzmatazz Oost-Souburg, aanvang 20.30 uur. (Uitverkocht.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47