PZC Ze zijn terug van nooit helemaal weggeweest: Level 42. De Britse jazz-funk-R&B band toert door Europa met een nieuw album: Sirens. Na de Royal Albert Hall in Londen en de Amsterdamse poptempel Paradiso spelen ze zaterdag in het Dorpshuis Renesse. Voor wie geen kaartje heeft, is het al een feest om zaterdag eens te kijken naar de rij voor het Dorpshuis Renesse. Zeker weten dat mensen (op onbe waakte ogenblikken) met hun duim op een lucht-basgi- taar staan te slaan. Het is dé 'tik' waaraan je fans van Level 42 kunt herkennen. Niet voor niets was de duim van zanger/bassist Mark King in de glorietijd van Level 42 voor miljoenen verzekerd. Het kenmerkende 'drummen' op de snaren van zijn met led-lampjes versierde basgitaar stuwt niet alleen de muziek vooruit, het is live nog steeds spectaculair om te horen en te zien. Mister Thunderthumb is dan ook Kings bijnaam. Want de slap-techniek heeft hem wereldfaam bezorgd. Zowel het slappen als de samenzang van King en Lin- dup zijn kenmerkend voor het jazzfïink-ge- luid van Level 42. Monsterhit na monsterhit scoort de groep in de jaren '80. In Nederland bestormen de vrienden van The Isle of Wight en Londen tussen 1981 en 1994 maar liefst 19 keer de Top 40. Nog dagelijks komen nummers als Lessons In Love, Lovegames, Hotwater, It's Over en Running In The Family op de ra dio voorbij. Het is alweer 34 jaar geleden dat Mark King, toetsenist Mike Lindup, drummer Phil en gitarist Rowland 'Boon' Gould de band oprichtten. 42 moet de naam worden, naar een grap in het science-fictionboek The Hitch-hiker's Guide To The Galaxy. Daarin is 42 het antwoord op de ultieme vraag over het Leven, het Universum en Al les. Platenlabel Elite Records suggereert de groep er het woord Level voor te plakken zodat het beter bekt. De bandleden maakt het niet veel uit, zolang ze maar muziek kunnen maken. Of het nu aan dat woord Level ligt weet nie mand, maar de eerste single is meteen raak. Love Meeting Love schiet de funk- en discolij sten in. Het is het begin van het in ternationale succes. In Nederland breekt de band in 1981 door met Love Games. Uiteindelijk brengt de popgroep dertien studioalbums uit. Running In The Family uit 1987 is het succesvolst. Het is de tijd dat de band zalen als Ahoy en Wembley Arena moeiteloos (meermalen achter elkaar) uit verkoopt. In al die jaren gaan dik dertig mil joen platen over de toonbank. Maar hoe groot de roem ook is, sterallures krijgen de bandleden er niet van. De laatste cd, Sirens, is eind vorig jaar uitge bracht. De zes nummers nemen je direct mee naar de funky jaren tachtig. Het boven gemiddelde album doet verlangen naar meer nieuwe nummers. Level 42 speelt za terdag veel van het nieuwe materiaal en straalt daardoor nieuw elan uit. Of de 350 concertgangers het kennen of niet, het wordt hoe dan ook een bijzondere avond. Voor Level 42 is Renesse het laatste concert in een reeks van tien in Nederland. Voor het dorpshuis is het na Al Di Meola (2011), Marcus Miller (2012) en Larry Gra ham (2013) de vierde keer dat een artiest met wereldfaam op het podium staat. Hoe ze dat doen? Het komt erop neer dat arties ten in de watten worden gelegd en dat geen winst hoeft te worden gemaakt. Stich ting Renesse in Concert regelt eten, ver blijf, podium en geluid. „We behandelen ze als koningen", vertelt Ludo Vlaander. „Mond-tot-mond-reclame onder artiesten doet de rest." Renesse wacht een knalfeest. King en Lin dup maken met Pete Ray Biggin (drums), Sean Freeman (saxofoon), Nathan King (gi tarist en broer van), Nichol Thomson (trombone) en Dan Carpenter (trompet) voor even een poptempel van het Dorps huis. Renesse, Can You Hear The Sirens? door Jeffrey Kutterink Level 42 in het Crown Theater in LA. Zaterdag spelen ze in Renesse, waar ze als koningen behandeld worden, foto Scott Harrison Level 42 in Renesse donderdag 6 november tot en met woensdag 12 november 2014 UitGids Chantal Acda treedt op met zielsverwanten Freakshow is rode draad in Festival Funfest PAGINA 3 PAGINA 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45