Provincies mogen nu zelf fusie bestuderen 'Tanken zonder betalen is al jaren een plaag' IN HET NIEUWS 3 ii De agenten zeiden: sorry, we moeten hem laten gaan §s RoderSana, die speciale behandel programma's heeft voor ouderen. Een beginnende verslaving loopt bij alleenstaanden bovendien snel ler uit de hand. Zij worden door niemand gecorrigeerd als ze een derde glas inschenken. Zo komen ze al snel in een negatieve spiraal terecht. Ze slapen niet meer door, slapen een gat in de dag en grij pen 's avonds naar de fles voor een slaapmutsje. Ook het toenemende aantal oude ren dat afhankelijk is van slaap- en kalmeringspillen baart versla vingszorginstellingen zorgen. Ver geleken met het aantal probleem drinkers (478.000) is het aantal problematische pillengebruikers (57.000) klein. Maar 65-plussers zijn in die groep oververtegen woordigd. Huisartsen schrijven wel erg makkelijk herhalingsre cepten voor slaapmiddelen uit, stelt Unie KBO. Het stoort de ouderenbond dat de overheid wei nig doet aan gezondheidsvoorlich ting voor ouderen. „Daar wordt geen stuiver aan uitgegeven. Het De overheid lijkt te denken datje het gedrag van ouderen toch niet kunt veranderen lijkt wel alsof ze denken dat je het gedrag van ouderen toch niet meer kunt veranderen. Maar niet alleen bij jongeren loont investe ren in preventie. Het bespaart de maatschappij een hoop kosten als senioren gezond blijven." De ouderenbond lobbyt daarom flink bij gemeentes en het minis terie van Volksgezondheid om geld voor gezondheidsvoorlich ting aan senioren uit te trekken. Oudere alcoholisten komen zel den zelf in actie om iets aan hun problemen te doen, zegt Volle ring van RoderSana. „Ze weten zelf ook wel dat ze te veel drin ken, maar houden dat lang onder de pet. De schaamte en het schuldgevoel zijn gigantisch. Vaak zijn het familieleden die uit eindelijk aan de bel trekken. Zo is hier in de kliniek in Oirschot gis teren een dame opgenomen die werd afgeleverd door haar zoon." In de privékliniek kicken verslaaf den lichamelijk af van alcohol. Maar daarmee zijn de problemen van ouderen niet voorbij. „Als de eenzaamheid of andere onderlig gende problemen niet worden op gelost, is de kans op terugval groot. Daarom is het belangrijk om familie of andere mensen uit de omgeving bij de behandeling te betrekken", zegt Vollering. Het gevoel afgeschreven te zijn vergroot het risico op verslaving. Daarom waarschuwt de psycholo ge voor het beruchte zwarte gat. Vrijwilligerswerk of een ander doel dat het leven betekenis geeft is ook een vorm van verslavings preventie. Met name WD en D66 kunnen moeilijk verkroppen dat er van be stuurlijke vernieuwing weinig te rechtkomt sinds het kabinetsplan om Noord-Holland, Flevoland en Utrecht samen te voegen in de prullenbak is beland. De liberalen dromen nog steeds van een 'klei ne, slagvaardige overheid', met minder bestuurders op provincie huizen en in regionale samenwer kingsverbanden. WD-Kamerlid Foort van Oosten stelt daarom voor provincies an derhalf jaar te geven om zelf met een plan te komen. Volgens hem is het raar dat het aantal gemeen ten in vijftig jaar meer dan gehal veerd is, terwijl het aantal provin cies twaalf is gebleven, zei hij gis teren bij de begrotingsbehande ling Binnenlandse Zaken. Plasterk moet nog zien of er nu wel resultaat wordt geboekt. De laatste poging om tot provinciale herindeling te komen strandde juist omdat D66 (en GroenLinks) afhaakten. Plasterk: „Toen hebben we drie keer in het Torentje geze ten, maar bleek er geen draag vlak." De Christenunie, indertijd fel tegen de superprovincie, wil het voorstel een kans geven. 9 9 Q Q 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 O' 9 9 0 9 9 0 0 0 0 0' 0 0 „De politie was ook gebeld en ter wijl ik achter de dader reed, wist een politieauto hem klem te rij den", vertelt Tausch, die zich op dat moment dolblij voelt. Maar zijn blijdschap is van korte duur. „De agenten zeiden: sorry, we moeten hem laten gaan. De dader stond namelijk niet in het landelij ke registratiesysteem van benzine- dieven. Pas als er drie keer aangif te tegen hem is gedaan, wordt hij opgepakt, vertelden de agenten." Tausch snapt er niets van. „De man had ook geen valse kenteken platen, dus ook daarvoor konden ze hem niet aanhouden." „Uiteindelijk heb ik via een deur waarder wel een rekening ge stuurd naar zijn adres, maar die is natuurlijk nooit betaald. De dader staat wel ingeschreven op dat adres, maar waarschijnlijk woont hij er helemaal niet." De pomphouder blijft gefrus treerd achter. Telkens als hij het slachtoffer is van benzinediefstal, doet Tausch aangifte bij het loka le politiebureau in Drunen. Pas twee maanden geleden ontdekt hij dat die aangiftes niet worden doorgezet naar het landelijke re gistratiesysteem. „Ik vind het heel raar dat een aangifte in je eigen dorp niet wordt samengevoegd met eentje die bijvoorbeeld in een politiebureau vijftien kilome ter verderop is gedaan", zegt Tausch. Sindsdien doet hij aangifte via in- ternet, zodat zijn melding automa tisch in de landelijke database wordt opgenomen. „Ik maak dan wel een printje voor de wijk agent. Als de dader uit de omge ving komt, kan hij misschien toch sneller iets betekenen." Tausch zegt dat veel van zijn collega-pomphouders het belache lijk vinden dat de politiesyste men niet op orde zijn, waardoor lokale aangiftes niet worden door gezet naar de landelijke database. „Tanken zonder te betalen is al ja ren een plaag in Nederland. We moeten als pomphouders hemel en aarde bewegen om ons geld te rug te krijgen. Ook de politie zou dan alles uit de kast moeten trek ken om benzinedieven aan te pak ken." t DONDERDAG 6 NOVEMBER 2014 Eenzaamheid speelt soms een rol, maar ook sociaal drinken kan bij ouderen snel omslaan in pro bleemdrinker foto HH want alti j d weekend Arno Heltzel, Unie KBO door Laurens Kok DEN HAAG - Het plan om tot min der provincies te komen wordt voorzichtig nieuw leven ingebla zen. Op verzoek van de Tweede Ka mer gaat minister van Binnenland se Zaken Ronald Plasterk nu aan de provincies vragen hoe zij de toe komst voor zich zien, al heeft hij er zelf een hard hoofd in. TOPARTIKEL UIT VEERE Dé huispantoffels /•Te van échte schapenwol Slechts 19,95 per paar 13 maten, vanaf mt. 35 iS Atelier de Schapekop-Veere iS Kerkstraat 3 Tel.: 0118-501416 webshop: hetleuksteuitVeere.nl door Peter Winterman DRUNEN - Pomphouder Pascal Tausch uit Drunen ziet het regelma tig gebeuren: klanten die tanken zonder te betalen. Als het begin dit jaar opnieuw gebeurt, zet Tausch woedend de achtervolging in. Pomphouder Pascal Tausch ging zelf achter een doorrijder aan en achterhaalde die samen met de po litie, maar hij wacht nog altijd op zijn geld. foto Merlin Daleman/HH Pascal Tausch, pomphouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3