Hoogerland heeft vergoeding ongeluk binnen 38 SPORT TRIATLON Zwaarder en uitdagender Vlissinger Marcel Suurmond (38) hoopt in 2016 deel te nemen aan 's werelds bekendste triatlon. VLISSINGEN - De tijd om beschei den te blijven is voorbij, vindt Mar cel Suurmond. De Vlissinger zet nu zulke goede tijden neer op de triatlon, dat hij wel eens over zijn 'gekte' wil vertellen. „Mensen mo gen best weten dat de Iron Man in Hawaï mijn doel is." Hawaï! In de wereld van de triat lon is dat dé wedstrijd. In 2016 hoopt Suurmond eraan mee te doen. In dat jaar acht hij het voor het eerst reëel om zich te kwalifi ceren voor die legendarisch race over 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilometer fietsen en ruim 42 kilo meter hardlopen. „De Iron Man in Hawaï geldt als het WK", vertelt de 38-jarige Vlissinger. „Het is een wedstrijd met de allerbesten van de wereld. Wat is nou mooier dan samen met de Messi en de Ronal- do van de triatlon het water in te duiken? Ik moet dat één keer ge daan hebben." Wat Suurmond ook zo aan spreekt, is hoe de Iron Man daar in 1978 begonnen is. „Een paar man nen aan de bar zeiden: laten we eens drie zware wedstrijden in ver schillende disciplines gaan combi neren. Pot bier erbij, beetje elkaar uitdagen... Zo is het bij mijzelf ook ongeveer begonnen, haha." Bij een barbecue in de straat, waar bij ook goed gedronken werd, ga ven drie buurmannen van Suur mond namelijk aan dat ze wel eens de Kustmarathon wilden gaan lopen. Suurmond - te zwaar en geheel niet sportend - sloeg het aanbod af om mee te doen. „Ik heb hen uitgezwaaid en daarbij nog even op mijn voorhoofd gewe zen. Maar toen ze eenmaal die Kustmarathon van 2006 hadden gelopen, baalde ik enorm. Ze had den toch iets bereikt Bij hun nieu we project, het toewerken naar een triatlon, ben ik meteen aange haakt. Mijn zoon was toen nog jong. Als vader heb je toch een voorbeeldfunctie, je kunt niet de hele dag op de bank hangen. Ik moest dus gezonder gaan leven. Die triatlon was een mooie re den." Een jaar later liep Suurmond de Kustmarathon wel. En bij drie edi ties erna was hij er wederom bij. Ondertussen trainde hij hard op alle onderdelen van de triatlon. Met de buurmannen fietste hij ge rust een grote ronde door Zee land, om vervolgens ook nog even de hardloopschoenen aan te trek ken. Uiteindelijk resulteerde al zijn arbeid in deelname aan de driekwart triatlon van Stein in 2009. Toen hij daarbij na 7 uur en 45 minuten finishte, dacht Suur mond: dit benadert wel wat ik wil. Pas in 2010 begon het écht. Toen dêed Suurmond mee aan een Iron Man in Regensburg. Met zo'n 2600 triatleten stond hij op een strandje te wachten op het start schot. „Ik was toen met één van die buurmannen, Robin Vogel. We vonden het echt spannend. We begaven ons op onbekend ter rein, het was alsof we op de maan gingen lopen. We wisten niet wat we moesten verwachten.Maar het was fantastisch. Met het fiet sen en lopen kwamen we door dorpjes en iedereen stond voor ons te klappen. Ik voelde me een gladiator in de arena. Na 11 uur en 5 minuten was ik helemaal verrot, maar ik had het wel geflikt." In de jaren erna gingen de Iron Mans, onder meer in Nice en Lake Placid, hem steeds beter af. Hij ont wikkelde zich, maar in zijn ogen niet snel genoeg. „Ik zocht het alle maal zelf een beetje uit hoe het moest. Ik bepaalde - met een beet je hulp hier uit Zeeland - zelf hoe vaak ik trainde en aan hoeveel wedstrijden ik meedeed." Pas toen hij zich in maart van dit jaar Wat is nou mooier dan met de Messi en de Ronaldo van de triatlon het water in te duiken? bij trainer Guido Vroemen aan sloot, kwam er meer structuur in. „Sindsdien heb ik een enorme stap gemaakt. Hij maakt schema's voor me, vertelt me welke voeding ik moet nemen en laat precies we ten hoe ik bepaalde wedstrijden moet ingaan." In Lake Placid, in het noordoosten van de Verenigde Staten, zag Suur mond in juli meteen het resultaat van de samenwerking. Hoewel hij nog niet helemaal durfde te luiste ren naar Vroemen („Ik heb een beetje ingehouden gefietst en gelo pen") werd hij toch 44e overall. „Op een gegeven moment zag ik weinig mensen om me heen. Ik dacht: waar is iedereen. Maar echt redeneren kun je op zo'n moment niet meer, zelfs het sommetje één plus één is al moeilijk als je zó diep gaat. Maar uiteindelijk kwam ik tot de conclusie dat ik toch be hoorlijk van voren liep." In Barcelona, twee maanden later, hield hij zich niet in en ging het nog beter. Alhoewel. Suurmond liep zijn beste tijd ooit (9.19 uur), maar hij baalde toch. Omdat hij tij dens de afsluitende marathon on- De Iron Man van Hawaï wordt ge- zien als het WK. De Iron Mans in de rest van de wereld zijn kwalifï- catiewedstrijden voor Hawaï. Per leeftijdscategorie kunnen een be paald aantal triatleten zich plaat sen. Iron Mans zijn geen gewone triat lons. Ze zijn zwaarder en uitda gender. Het parkoers is vaak berg achtig. voldoende gelletjes had genomen, kwam hij zonder brandstof te zit ten. „Ik had die marathon tien mi nuten sneller kunnen lopen. Ik was daar erg chagrijnig van." Maar door de ervaringen in Lake Placid en Barcelona weet Suur mond nu wel dat hij het meedoen aan Iron Mans onder de knie heeft. Hij begrijpt hoe hij zijn krachten moet verdelen over de drie onderdelen. Samen met Vroe- j men stelde hij na afloop vast dat er nog wel meer rek in zijn ont wikkeling zit. „Een tijd onder de 9 uur is nu reëel", stelt de Vlissin ger. „Van mijn zwemtijd valt niet veel meer af te halen, maar bij het fietsen en lopen is nog wel wat te winnen. En ook bij het wisselen. Nu zit ik nog niet te dringen bij de start en wissel ik vaak op het ge makje - op z'n Zeeuws, lekker nuchter." Suurmond en Vroemen hebben ook ingezien dat Hawaï nu tot de mogelijkheden behoort. Per leef tijdscategorie zijn er een bepaald aantal startplekken. In groep 35- tot 39-jarigen is de Vlissinger net niet rap genoeg. Hij ziet voor zich zelf kansen als hij veertig is. In 2016 dus. „Veel mensen snappen me niet. Waarom wil ik nou zo graag in Hawaï meedoen? Nou, omdat het met voorsprong de mooiste wedstrijd is die er is. Al leen de mensen die ook Iron Mans lopen, begrijpen dat. En als ik het haal, ben ik één van de weinige Zeeuwen die het is gelukt." Suurmond is ondanks zijn trai- ningsweken van zo'n twintig uur gewoon amateur. Hij werkt fullti me bij EPZ en heeft ook nog een gezinsleven. „Zolang ze het thuis pikken, is het mogelijk", zegt hij. „Maar het is wel eens lastig. Mijn zoontje voetbalt bij Walcheren. Ik ben dit seizoen nog maar weinig gaan kijken bij hem. Dat is niet goed, hè. Gelukkig kan ik, nu Bar- J, celona achter de rug is, weer af en toe gaan." „Het heeft heel lang geduurd, maar'ik ben blij dat het allemaal achter de rug is", zei de renner uit Langeweegje. „Ik heb begrepen dat verzekeringskwesties vaak nog veel langer duren. Het doet er niet toe, het is nu opgelost" Hoo gerland belandde drie jaar gele den in het prikkeldraad nadat een auto van de Franse televisie hem van de weg reed. Dat leidde tot een grote rel. Een jarenlange ver- zekeringsstrijd om een schadever goeding was het gevolg. Daar is nu een eind aan gekomen. De cou reur heeft een schikking getroffen met AIG, het bedrijf waar de be wuste auto was verzekerd. „Weet je, dat geld interesseert me niet. Ik ben gewoon blij dat ik er een streep onder kan zetten. Het is niet zo dat ik steeds verzeke- ringsbrieven thuis kreeg ofzo, maar eens in de zoveel tijd werd ik er toch mee geconfronteerd, bij voorbeeld als mensen of de media ernaar vroegen. Zo was ik onbe wust toch geregeld met de zaak bezig. Dat is nu gelukkig klaar." Niet alleen in de media werd Hoo gerland lastiggevallen met vragen over het incident uit 2011. Ook op straat bleven mensen hem herin neren aan het ongeval. „Mensen roepen dingen als: 'Hé, hier is geen prikkeldraad, hoor.' Geen idee waarom ze dat doen. Ik heb al vaak genoeg gezegd dat ik er een beetje moe van word, maar mensen vinden het blijkbaar leuk om er steeds over te beginnen. Meestal reageer ik er gewoon niet op. Ik ben er inmiddels aan ge wend geraakt, het doet me niet zo veel meer." 'Hawaï is nu een reëel doel' door Roeland van Vliet Marcel Suurmond, actief tijdens de Iron Man van Lake Placid. Marcel Suurmond LANGEWEEGJE - Johnny Hoogerland heeft ruim drie jaar na zijn ernstige ongeluk in de Tour de France zijn schadevergoeding ontvangen. Dat vertelde de 31-jarige wielrenner aan Helden Online. Johnny Hoogerland direct na zijn ongeluk in 2011.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38