TO©S PZC Jongeren blowen en minder Verslaving aan alcohol en slaappillen is eengloeiend probleem bij ouderen. PZC 2 IN HET NIEUWS COLOFON VERSLAVINGEN Maak iemand abonnee! Benzinedieven slaan 17 keer toe paul kusters FORSE &AUN6 CRIMINALITEIT toosenhenk.nl II TSE PVV IS BIJEENGEKOMEN VOOR CRISISOVERLEG... Advertenties Had in 2003 nog 16 procent van de 12 tot 16-jarigen ooit cannabis gebruikt, vorig jaar was dat nog maar 9 procent. Dat blijkt uit de Nationale Drug Monitor van het Trimbos-instituut. Ook het aantal jongeren dat wel eens een sigaretje opsteekt, daalt. Thssen 2001 en 2013 daalde het percentage scholieren dat ooit had gerookt van 46 naar 22 pro cent. Het percentage dagelijkse ro kers daalde nog harder: van 13 naar 4 procent. Het aantal jongeren dat regelma tig een biertje, wijntje of iets ster kers drinkt, daalt sinds 2003 ge staag. Vorig jaar had minder dan een vijfde (17 procent) van de 12-jarigen al eens een glas alcohol gedronken. In 2007 was dat nog meer dan de helft (56 procent). Daar staat wel tegenover dat het aantal 'bingedrinkers' stabiel blijft. Een op de vijf jongeren had in 2013 wel eens vijf of meer gla zen alcohol op één avond gedron ken in de afgelopen maand. Onder jongeren en jongvolwasse nen die vaak naar festivals, clubs en party's gaat, ligt het cannabis gebruik hoger dan onder andere groepen: vorig jaar had een op de drie in de afgelopen maanden can nabis gebruikt. Dat gebeurde meestal overigens niet op stap avonden. In het uitgaansleven is cannabis op z'n retour; xtc is daar veruit de populairste drug. Voorlichting en preventie hebben voor een cultuuromslag gezorgd, verklaart Margriet van Laar van het Trimbos-instituut. „Bij biolo gie leren jongeren welke schade alcohol en drugs toebrengen aan het brein dat nog in ontwikkeling is. Daarnaast zijn ouders wakker geschrokken door het verhogen van de alcoholleeftijd." UTRECHT - De clientèle van de ver slavingszorg in Nederland ver grijst. Er zijn steeds minder alco holisten, maar 55-plussers mel den zich juist vaker met een drankprobleem bij verslavings zorginstellingen. Sinds 2004 steeg dat aantal met 61 procent. Het pensioen is een valkuil voor gezelligheidsdrinkers. Op dinsdag ochtend een glaasje sherry na het tennis, op woensdagavond een fles wijn op een verjaardag en op donderdagmiddag een biertje bij de eveneens gepensioneerde buur man: als je 's ochtends vroeg niet fris op je werk hoeft te verschij nen, is een extra glaasje al snel geen bezwaar. „Alcohol zit meer ingebakken in het leefpatroon van mensen die nu met pensioen gaan dan bij de vorige generatie. Gepensioneerden van nu hebben veel vrije tijd en meer te beste den. Een alcoholverslaving ligt dan op de loer", verklaart woord voerder Arno Heltzel van Unie KBO. Onder de noemer het 'eeu wig weekend' voerde die katholie ke ouderenbond afgelopen jaren campagne om senioren te waar schuwen dat sociaal drinken snel kan omslaan in probleemdrinken. Bij alleenstaande ouderen is dat ri sico extra groot. „Je zit alleen op de bank, er is niks op tv en dan schenk je nog maar een borrel in. Voor ouderen is alcohol helaas vaak een middel om de eenzaam heid te bestrijden. Het verdooft de emoties", zegt directeur Anja Vollering van verslavingskliniek WAALWIJK - De politie heeft in Waalwijk twee mannen opgepakt voor maar liefst zeventien benzi nediefstallen. Een 46-jarige Til- burger en een 48-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats werden zaterdag gearresteerd. Een getuige had gezien dat ze de kentekenplaten op hun auto ver wisselden. Agenten ontdekten achter de bestuurdersstoel Neder landse en Belgische kentekens. De kofferbak van de auto stond vol met jerrycans. Een van de twee bekende de benzinediefstal len en gaf toe de brandstof voor 1 euro per liter door te verkopen. De politie vermoedt dat de twee nog meer benzinediefstallen op hun kerfstok hebben. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 01 13- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Annemieke van Dongen UTRECHT - De jeugd lijkt braver te worden, als het om genotsmidde len gaat. Steeds minder scholieren lopen warm voor een jointje, bier tje of sigaret. Extra glas, door Annemieke van Dongen En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaai nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2