28 WALCHEREN OUD KATHOLIEKE KERK ZEELAND Oud Katholiek Zeeland geeft voormalige Lutherse Kerk in Middelburg nieuwe uitstraling. MIDDELBURG - Wie de voormalige Lutherse Kerk aan de Zuidsingel in Middelburg in oude gedaante kende, wacht een verrassing bij het zien van de huidige aanblik. De banken in het midden hebben plaatsgemaakt voor een moderne inrichting, die is afgestemd op de eredienst van de Oud Katholieke Kerk. hl het midden van de ruimte staat nu modern meubilair, ont worpen door de firma Coolsnit Design 7 Management in Cuijk. De bezoekers zitten in een kring. Aan de westkant staat het altaar en aan de noordkant het spreekge stoelte. Pastor Remco Robinson (35): „Toen ik hier een kompas neerlegde, bleek de kerk precies in de west-oost-richting te staan. Dat was een prettige verrassing, want ik kijk nu dtis tijdens vierin gen vanachter het altaar in ooste lijke richting, terwijl de gelovigen mij ook kunnen zien. Binnen de kerk wordt bovendien de voor keur gegeven aan een dergelijke opstelling. We hebben geen hoge re stoel voor de voorganger. Ik zit gewoon in de kring tussen de ove rige gelovigen", vertelt Robinson. De herinrichting is nog niet com pleet. Er wordt nog gewacht op twee nieuwe kroonluchters in het midden en lampen aan de lange zijden van de kerk. Diverse spon sors, waaronder de landelijke Oud Katholieke Kerk, hebben de financiering mogelijk gemaakt. Het is een verdienste dat de hoofd structuur van de oude inrichting is gehandhaafd. Aan de westzijde staat nog de oude preekstoel, ter wijl ook de oude banken in dwar se richting zijn gebleven, evenals de predikantenborden bij de in gangspartij. En niet te vergeten, het befaamde Duyschot-orgel. Robinson prijst zich gelukkig dat Bram de Wolf, OECUMENISCHE KERK organist uit de Lutherse periode, de erediensten blijft begeleiden. De oud-katholieke gemeenschap, die zich aanduidt met de naam Oud Katholiek Zeeland, ontstond door leden die zich van buiten de provincie vestigden. Zij vonden eerst onderdak in het kerkje van de Anglicaanse Mission to Sea men in Vlissingen-Oost. Nadat vervolgens enkele jaren vie ringen werden gehouden in de ka pel van de rooms-katholieke Ma ria Magdalenakerk in Goes, viel het oog op de kerk aan de Zuidsin gel in Middelburg, waar vorig jaar de Lutheranen hun laatste dienst hielden. Vervolgens nam Oud Ka tholiek Zeeland hier haar intrek. De gemeente houdt om de week een viering die om 10.00 uur be gint. De nieuwe gebruikers hebben het voormalige Lutherse bedehuis de naam Sint Augustinuskerk gege ven en dat is zeker geen toeval. De oude kerkvader Augustinus (354-430) geniet in de hele christe lijke wereld aanzien. Robinson vertelt dat de naam zorgvuldig is gekozen. „Dit was vooral een handreiking naar de voormalige lutherse gemeente. Augustinus vormt de verbinden de schakel, want Luther was au gustijn." Het tekent een beetje de positie van de geloofsgemeenschap als scharnier tussen de protestantse kerken en de Rooms Katholieke Kerk. De vieringen binnen de Oud Katholieke Kerk ogen tradi tioneel rooms, maar de kerk is heel anders van karakter. Zo is er sprake van een open eucharistie viering, waaraan dus ook niet-le- den kunnen deelnemen. Het celibaat is sinds 1922 opgehe ven en de Oud Katholieke Kerk ze gent homorelaties in, om een paar dingen te noemen. Verder is de kerk sterk oecume nisch gericht. Oud Katholieken kerken in een nieuw interieur door Willem Staat Remco Robinson volgde zijn docto raalstudie theologie aan de Univer siteit van Nijmegen en zijn kerkelij ke opleiding aan die van Utrecht. Hij is 'rector1 van de 'statie' in Mid delburg, die 55 leden telt. Robinson is behalve zielzorger do cent praktische theologie aan de universiteiten van Nijmegen en Utrecht en supervisor bij de Hoge school Zeeland in Vlissingen. Hij is daarnaast gehuwd en vader van drie kinderen en heeft ook nog tijd om zijn hond uit te laten. De eerstvolgende dienst is zondag 16 november, aanvang 10.00 uur. Oud Katholiek Zeeland staat open voor oecumene. Zo zijn er dien sten met de Protestantse gemeen ten van Nieuw- en Sint Joosland en Ritthem. De Oud Katholieke Kerk Neder land (6000 leden) kent een Colle giaal Bestuur waarin de twee bis schoppen, twee priesters en twee leken zitting hebben. De Algeme ne Synode heeft een adviserende en controlerende functie. De OKK ontstond in de 18e eeuw vanuit de Rooms Katholie ke Kerk. Verschilpunt is de visie op de bisschop van Rome, wiens groeiend 'pauselijk gezag' werd afgewezen. Pastor Remco Robinson, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28