Wind waait water weg CONSUMENT 19 KOOPWAAR Wouter Klootwijk De was droogt als het waait. Maar appeltjes? Gaat ook goed. Aan de waslijn. Het duurt al leen veel langer dan een laken. Gedroogde appeltjes zijn nog al tijd te koop, maar je ziet er zel den iemand op kauwen. Drogen van etenswaren is uit de mode. Komt door de koelkast, de vries kist en omdat er altijd een super markt is op hooguit 20 minuten. Voedsel bewaren voor later is niet dringend noodzakelijk. Maar het drogen komt terug. Een trend- je. Het zit in de lucht. In de industrie doen ze er al lang aan. Poeders voor de soep, maar van wat eerder afval was voor de varkens, afsnijdsels van groente, worden nu ook droge waren ge maakt. Thuis drogen de meeste mensen alleen nog de was en hun haren. Kookwinkels, die ge reedschappen verkopen aan mo- degevoelige culinairen, bieden droogmachines aan. Een impor teur van Italiaanse lekkernijen, met chefs maar ook culi's als klant, Heer van Raalten (vanraal- tenimport.nl), haalt er nu een naar Nederland. De Komo Foody Pro. Een pracht. Een foody is een culi, dus een droogmachine is zo'n ding dat vooraanstaande culi nairen moeten hebben. Voor wat dan? Zelfs voor broccoli. Maar alle fruit, alle kruid en alle groente kan gedroogd worden. Net als vis en vlees. Om het voor eeuwig te kunnen bewaren, maar vooral ook om ermee op reis te gaan. Droog voer in je jaszak. Mijn vader fietste van Rotterdam naar Parijs. In zijn zakken ge droogde appeltjes. Hij overleefde er op. Geen geld voor warm eten onderweg. Op internationale beurzen voor handelaren in eetwaar bieden Aziatische fabrikanten altijd een keur aan gedroogde producten aan. Veel fruit. Het komt soms tot ons in een zakje gemengde noten waar wat droge schijfjes banaan tussen zitten. Maar zo pas vond ik in een Chinese supermarkt een hele rij gedroogde producten uit Thailand. 'Vries gedroogd', staat er op. Nieuw en duur, maar wonderlijk lekker. Druiven bijvoorbeeld. Gedroogd zien ze er uit als pinda's, niet als rozijnen zoals je zou verwachten. Intense smaak. Een proefkind at op slag het hele zakje leeg nadat het voorzichtig op het eerste bro ze, droge druifje had gezogen. Toen schijfjes perzik. Weg schijf jes perzik. De hele kinderbijslag gaat er makkelijk aan op. Het loont om zelf te drogen, ze ker ook als je ziet wat het droge snoep per kilo kost. Er zijn ook kruiden die in alle onschuld meer dan 300 euro kosten, zou je er een hele kilo van nemen. Droogmachines hebben een ven tilator en produceren warmte. Warme lucht waait het nat uit v- fruit en kruid en vlees en vis. De droogtrommels met verschillen de verdiepingen van roosters waar eetwaar op gelegd wordt, kunnen heet en minder heet bla zen. Ik beproefde de Komo Foody Pro, die na tien uur blazen een zak vol droge appeltjes afleverde. Genoeg om mee naar Parijs te fietsen. Druiven duren langer. Het komt terug. Drogen. Hulpsinterklazen opgelet: het Speelgoed van het Jaar wordt weer gekozen. Van zandkasteel tot kakelkippen. 0-3 jaar Knuffels, bouwpakket ten en spelletjes. Vooral heel veel spelletjes. Zij vormen de hoofdmoot van de producten die ge nomineerd zijn voor Speelgoed van het laar. De uitslag, per categorie, komt deze week. Hier een aantal kanshebbers op een rijtje. wte vait ee un Ml 6 en 7 jaar Een kwalitatief hoogwaardige categorie. Het Lego Friends Heartlake Winkelcentrum (Lego, 109,99 euro) biedt al urenlang plezier bij het in elkaar zetten. Er is veel op de details gelet. Goed voor maandenlang speelplezier. Het Groot Draairad met kleurrijke verlichting (Playmobil, 64,99 euro) past prima naast het winkelcentrum. Eerst shoppen, dan naar de kermis. Een lust voor het oog, zeker met de lichtjes aan. De Betoverde Toren (999 Games, 24,99 euro) is een leuk spel, waarbij een gevangen prinses moet worden bevrijd. De Kidizoom Smart Watch (VTech, 49,95 euro) ziet er niet alleen behoorlijk echt uit, hij kan ook nog veel. 999 Games is goed vertegenwoordigd dit jaar. Ook Baobab (14,95 euro) is van hen. Je moet kaarten op een boom leggen zonder dat deze eraf vallen. Leuk is ook dat je voor jongere kin deren de spelregels kunt vereenvoudigen. 4 en 5 jaar Naast een knuffel-Elmo van Sesamstraat die een kind kan omhelzen, is er onder meer de 3 in 1 Bouwtafel (Mega Brands, 39,95 euro). Een fraai stuk speelgoed. De tafel is prima in te klappen tot een plat pakket en alle losse blokken kunnen er in worden opgeborgen. De op afstand bestuur bare auto Danny Drift - (Chicco, 34,95 euro) is J* vooral geschikt voor peu ters die van actie houden. Danny gaat best hard, is van stevig materi aal en kan dus tegen een stootje. Met Nijntje Geluid jes Raden (Van der Meulen, 17,99 eu ro) moeten kinde- ren raden welk die- MÊ ren- of alledaags ge- •ÜL luid er uit de con sole komt. Naast de bouwtafel is het Zoef Zoef Dieren Boomhuis (VTech, 29,95 euro) het leukst. Als je het boom huis in elkaar hebt gezet, kan de bijgeleverde panda zich uitleven in zijn eigen bijzondere huis. 8 en 9 jaar In deze categorie vier keer speelgoed en één spel. De K'nex Star Shooter Achtbaan (BOTI, 34,99 euro) en de Lego Chima Phoe nix Vuurtempel (Le go, 129,99 euro) - een compleet actie- verhaal in een doos - zijn beide uitge breide bouwsets. Camel Up (999 Ga mes, 24,95 euro) is een erg grappig spel, waarbij je moet gokken welke kameel de race wint. De Nerf Rebelle Se cret Agent Bow (Has bro, 39,99 euro) is een bijzondere pijl en boog voor meiden, waarbij je de pijlen wel 25 meter weg kunt schieten. De jongens variant, Nerf - Cam ECS-12 (Hasbro, 109,99 euro), is een super- deluxe blaster die niet al leen kan schieten, maar zelfs filmpjes kan opne men. Bijzonder speelzand is er inmiddels van meer dere fabrikanten. Het Super Sand Castle (Go liath, 39,99 euro) is ge nomineerd. Er bestaan ook basissets, maar dit kasteel is toch een betere aan koop, omdat je hier ook veel leu ke vormpjes bij krijgt, waardoor je een echt mooi kasteel kunt bouwen. Het zand is makkelijk op te vegen als het kasteel weer wordt stukgemaakt. En dan dat spel met de onmogelij ke naam: het Play-Doh Dolle Doh Doh spel (Hasbro, 29,99 eu ro), een leuk behendigheidsspel waarbij de kinderen van de Play-Doh (een soort zachte klei) zelf balle tjes moeten maken. Bij de Little Love - Praat met mij Baby (VTech, 34,95 euro) kunnen kinderen de pop zelf woordjes le ren. Met de Factory with car (Smart, 29,99 euro) bouw je je eigen ballenfabriek, waarna je de bijgeleverde vracht wagen vollaadt. En dan onze favo riet: Knorbal (Ravensburger, 25,99 euro) Vier biggetjes spelen met een 'modderbal' van plastic. Als moedervarken in het midden omhoog springt na te zijn opge draaid, moet degene die de bal heeft een fiche pakken. Lol gega randeerd. 10 en 11 jaar Het spel Qwirkle (999 Games, 29,95 euro) is een heel bijzondere va riant op domino, waarbij je op meerdere manieren stenen kunt aanleg gen en punten kunt scoren. Een aanrader. Verder is de Flying Dragon (Goliath, 49,99 euro) genomineerd. Kinderen kunnen met een af standsbediening een draak echt laten vliegen. Geweldig is het Lego Ul tra Agents Hoofdkwartier (Lego, 109,99 euro). Er is heel veel te bou wen en daarna kan er met zelfverzon- nen verhalen eindeloos mee worden gespeeld. Laser Maze (Eureka, 29,95 euro) is een puzzelspel met een wetenschappelijk tintje. Met behulp van spiegels en la- sersplitsers moet je de laserstraal door het doolhof zien te sturen. Spannend! En ach, de Rainbow Loom Starter Kit (ITNetherlands, 19,95 euro). De hype loopt alweer op z'n eind. Maar even was het wel heel leuk natuurlijk. 12 Plus De Legenden van Andor (999 Games, 44,95 euro) is een bijzonder spel, waarbij je niet tegen elkaar speelt, maar mét elkaar. Samen moet je de monsters bestrijden die het koninkrijk bedreigen. Bij het spel Flash Point (999 Games, 29,95 euro) moet je als brandweerman of -vrouw zeven slachtoffers uit een brandend huis redden. Kakelspekta kel (Goliath, 19,99 euro) is een gebarenspel waarbij je hulp krijgt van... een rubberen kip. Je mag niets zeggen, maar mag de kip in elke vorm duwen of draaien om het woord uit te beelden. Kan heel verwarrend zijn, maar is wel grappig. Het Nieuwe Wildernis bordspel (Identity Ga mes, 24,99 euro) is een afgeleide van de veelge prezen natuurfilm over het dierenrijk in de Oostvaardersplassen. Leerzaam spel, waarbij ie dereen tegelijkertijd speelt en je heel wat te weten komt over allerlei dieren. En tot slot: Ba tavia (Toys and Games Express, 39,95 euro). Een fraai vormgegeven spel, waarbij je met je eigen schip als eerste in de stad Batavia moet zien te komen. Mooi en leerzaam. DONDERDAG 6 NOVEMBER 2014 Fijne spellen en bouwplezier door onze verslaggevers reageren? consument@depersdi enst.nl rv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19