Elektriciteit uit een bak Zaanse waterplantjes 66 Vakbonden zijn furieus nu bouwbedrijf Heijmans 'onverwacht' tweehonderd banen zegt te moeten schrappen. ROSMALEN - De aankondiging dat bouwbedrijf Heijmans tweehon derd banen schrapt, heeft tot woe de geleid bij de vakbonden. CNV Vakmensen en FNV Bouw voelen zich 'compleet overvallen'. Vol gens de bonden was er drie we ken geleden nog overleg met de top van het in Rosmalen gevestig de Heijmans en is toen in het ge heel niet gesproken over de voor genomen ontslagronde. De bon den willen nu snel in overleg met de directie van Heijmans. Het bedrijf kondigde gistermor gen aan dat 200 van de 1.500 ba nen bij de divisie utiliteitsbouw (bedrijven, ziekenhuizen, kanto ren en winkels) verdwijnen. Bij het bouwconcern zijn in totaal 7118 mensen werkzaam. In 2013 waren dat er nog 7361. De komen de maanden besluit het concern waar de ontslagen exact vallen. De medewerkers van de divisie utiliteit werken in vrijwel het ge hele land. Volgens topman Bert van der Els van het beursgenoteerde Heij mans zijn de ontslagen onvermij delijk vanwege de 'magere resulta ten'. Volgens hem is het de vraag of het operationeel resultaat dit jaar wel boven de nullijn blijft. Mede als gevolg van reorganisatie kosten verwacht Heijmans over dit hele jaar in de rode cijfers te komen. Redelijk dramatisch is de omzet bij de divisie utiliteit. Die kwam over de eerste negen maan den van dit jaar ruim 20 procent lager uit dan in 2013. Ook het re sultaat van de divisie wegen baart Heijmans zorgen. Van der Els: „Maatregelen zijn nodig om het rendement te verbeteren." Heijmans maakte gisteren bekend dat de totale omzet over de eerste negen maanden van dit jaar bijna 10 procent lager ligt dan een jaar eerder. De orderportefeuille nam wel toe: die stond aan het einde van afgelopen kwartaal op circa 2,5 miljard euro, tegen 1,7 miljard een jaar eerder. Ook verkocht Heij mans meer woningen dan een jaar eerder: 742 tegen 592. De vakbonden verwijten Heij mans dat ze niet eerder ingelicht Aan de voorkant maken ze mooie sier, in de praktijk treden ze afspra ken met voeten zijn over de ontslagen. Volgens FNV-bestuurder Rob van Gemert heeft George Raessens, directeur ♦- personeelszaken bij Heijmans, drie weken geleden nog duidelijk gezegd dat er geen 'ontslagronde' zou komen. Hij verwijt Heijmans 'onbetrouwbaar' gedrag. „Aan de voorkant maken ze mooie sier, in de praktijk treden ze de afspraken met voeten en moeten we via via horen dat er ontslagen vallen. Ik noem dat onbetrouwbaar. Geluk- kig is er nog wel een sociaal plan." Ook Robbim Heins van CNV Vak mensen is boos en voelt zich over vallen. „We weten dat er proble men zijn bij Heijmans en we wa ren al in gesprek over mogelijke oplossingen. Dan komt dit be richt voor ons op een zeer vreemd moment." Zowel een lichtkunstwerk, met piepkleine led-lampjes, op het Hembrugterrein in Zaandam als een stel lampjes in een vangrail langs de A12 werden gisteren in werking gezet met behulp van elektriciteit die 'geoogst' wordt uit waterplanten. Plant-e, zo heet het bedrijf achter de primeur. Een bedrijf dat opge richt werd door Marjolein Helder tijdens haar studie aan de univer siteit van Wageningen. Samen met oud-minister Jacqueline Cra mer, tevens hoogleraar Duurzaam Innoveren en verantwoordelijk voor het afschaffen van de gloei lamp, zette ze gisteren het licht kunstwerk op het terrein van de voormalige wapenfabriek in Zaan dam in werking. En met succes. Iets wat niet ge zegd kan worden van de live-ver binding tussen Zaandam en een viaduct tussen Ede en Wagenin gen. De daar aanwezige burge meesters vertelden wel dat de lampjes het ook daar deden. Maar de genodigden in Zaandam moes- ten het zonder de bijbehorende beelden stellen. Na energie uit zonlicht, wind en water kan nu ook energie uit plan ten worden toegevoegd aan de lijst met duurzame energievor men. Al staat die plantenenergie nog in de kinderschoenen. De ge dachte is dat de bakken met water planten in de toekomst kunnen worden geplaatst op daken van huizen en kantoren. Huishou dens kunnen er een deel van de benodigde energie vandaan ha len. Maar de techniek zou ook kunnen worden toegepast in rijst velden. Marjolein Helder is al vijfjaar be zig met Plant-e. Het oogsten van de stroom gaat als volgt: onder in vloed van de zon produceren plan ten organisch materiaal. Een deel daarvan wordt via de wortels uit gescheiden. Dit materiaal wordt afgebroken door bacteriën rond om de plantenwortels. Bij dit pro ces komen elektronen vrij die worden opgevangen door een koolstofelektrode. Door koppeling van een tweede elektrode aan de eerste, stromen elektronen van de ene elektrode naar de andere en wordt stroom geproduceerd. Het feit dat er nu op twee plek ken tegelijk honderd vierkante meter aan plantenbakken met wa terplanten voor verlichting zor gen, is 'een mijlpaal' volgens Hel der. „We kunnen nu honderden ledlampen hierop aansluiten en we laten zien dat het werkt. Wij vinden dat de technologie door ontwikkeld moet worden zodat we kunnen laten zien wat je alle maal kunt doen met planten be halve dan ze te gebruiken voor de coratieve doeleinden." Ook wethouder Leon Meijer van de gemeente Ede hield een plei dooi om deze innovatie zo ver mo gelijk te helpen brengen. „Het gaat om het veiligstellen van de energie voor de toekomst en de zorg voor ons nageslacht." DONDERDAG 6 NOVEMBER2014 Heijmans schrapt 200 banen door Wouter ter Haar FNV'er Rob van Gemert ZAANDAM - Een 'wereldprimeur' voor de gemeenten Zaandam, Ede en Wageningen: elektriciteit uit planten. Met een bak waterplanten op het dak kan een huishou den in een deel van zijn energiebehoefte voorzien Na energie uit zon, wind en water is er nu ook stroom die uit de groei van planten wordt gewonnen Uit waterplanten werd gisteren elektriciteit geoogst voor een lichtkunstwerk. foto Dingema Mol/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15