1 i E I niet toe doet, kan niet fff VERDIEPING 13 i misdrijf willen deporteren naar hun thuis- land.Hij gaat ook de strengere regulering van Wall Street zomaar niet terugdraaien. De Republikeinen kunnen het zich op hun beurt niet permitteren met de botte bijl op alles wat Obama voorstelt in te gaan hak ken. Er is dan weliswaar forse winst ge boekt, maar 'het Amerikaanse volk stuurde ons ook een boodschap', zei Republikeins politiek strateeg Karl Rove. „Ze willen echt dat we gaan samenwerken met de tegenpar- Ik ga samenwerken met de Republikeinen. Ik verzeker jullie dat ik naar ze zal luisteren, naar wat ze belangrijk vinden tij." De laatste vier jaar stonden de Demo craten en Republikeinen vaak lijnrecht te genover elkaar en blokkeerden ze eikaars voorstellen direct. Als de wil tot samenwer king er bij de Republikeinen is, is dat goed nieuws voor Obama. Die heeft werkelijk geen andere keus dan een aantal maatrege len die de Republikeinen willen doorvoe ren bespreekbaar maken. De Republikei nen zullen de komende twee jaar geen gro te beslissingen van Obama willen terug draaien. Het risico op kiezersverlies is daar voor te groot. Bovendien: de partij heeft een meerderheid van zestig zetels in de Se naat nodig om zonder pardon wetgeving te rug te draaien. Die meerderheid hebben de Republikeinen niet. Obama reageerde gisteravond (Nederland se tijd) op de verkiezingsuitslag: „"Ik ge loof nog steeds in wat ik zes jaar geleden zei. Tegen alle cynici wil ik zeggen: we zijn meer dan een samenvoegsel van rode en blauwe staten. We zijn de Verenigde Sta ten. Ik ben een man die door iedereen is ge kozen. Iedere verkiezing is een moment van zelfreflectie voor het Witte Huis. Ik ga samenwerken met de Republikeinen. Ik verzeker jullie dat ik naar ze zal luisteren, naar wat ze belangrijk vinden. Er zijn zeker plannen waar we het samen over eens kun nen worden, plannen die voor de gewone Amerikanen het leven beter maken." Het is zeker niet de eerste keer dat een pre- blikein John McCain het in 2008 opnam te gen Obama. „Wie wil er nóg vier jaar Bush in het Witte Huis?", zeiden de Democra ten. Met succes. De kiezers durfden die gok niet te nemen en besloten Obama te verkie zen tot hun nieuwe president. Voor de De mocraten is het zaak met open blik naar de toekomst te kijken. Maar zonder de huidi ge leider te negeren. Want zomaar doen als of Barack Obama niet van belang is ge weest voor het land en de partij omdat hij nu slecht wordt beoordeeld door de Ameri kaanse kiezers, is voor een toekomstig De mocratische presidentskandidaat onmoge- 52 (+7) lijk. Obama heeft nog steeds een grote scha re fans binnen de partij. Doen alsof hij niet bestaat, zou naïef zijn: de kiezers die hem zes en twee jaar geleden zo enthousiast om armden, zouden zich gepasseerd voelen als de Democraten beweren dat Obama 'onbe langrijk' is geweest. De partij zou zich daar mee in de eigen vingers snijden. De Democratische kandidaten die in de Se naatsrace dit jaar tijdens hun campagne niet geassocieerd wilden worden met Oba ma, hebben per slot van rekening deze week aangetoond dat zo'n houding niet veel geluk brengt. sident tijdens de tussentijdse verkiezingen van de Amerikaanse stemmers krijgt te ho ren dat zij teleurgesteld zijn. In 2006 maak te George W. Bush precies hetzelfde mee en Bill Clinton kreeg al na twee jaar in de tussentijdse verkiezingen van 1994 te ma ken met een fors verlies. Hij wist resultaat te boeken door toch met zijn opponenten samen te werken. Clinton ging de boeken in als een van de meest populaire presiden ten van de 20e eeuw. Obama mag de komende twee jaar voor zichtig proberen een zelfde resultaat te be reiken als zijn voorganger Clinton. I 45 (-7) (inclusief 2 onafhankelijke) I®Senaat •- Republikeinen 243 (+14) Onervaren Orman komt toch nog ver Het scheelde halverwege het tel len maar enkele honderden stem men in Kansas: Greg Orman, poli tieke belofte en onafhankelijk kan didaat, leek de Senaatszetel even te winnen. Het zeer conservatie ve Kansas koos uiteindelijk toch voor zittend senator Pat Roberts (53 procent). Maar Orman, onder nemer zonder politieke ervaring die zijn opponent zo op de hielen zat: het is een waarschuwing aan het adres van de al 80 jaar heer sende Republikeinen in de staat. Eerste zwarte vrouw Republikeinen in Huis Mia Love (38) wordt de eerste zwarte vrouw die voor de Republi keinen zitting neemt in het Huis van Afgevaardig den. Zij vertegen woordigt Utah. Love was eerder burgemeester van Saratoga Springs, bij Salt Lake City. Zij is de dochter van twee Haïtiaanse immigranten. Toch winst Democraten met hoger loon Op een desastreuze avond was er dinsdag toch nog een lichtpuntje voor de Democraten. Kiezers in Arkansas, Alaska, Nebraska en South Dakota stemden voor ver hoging van het minimumloon. Iets waar de Democraten zich hard voor hadden gemaakt en waarover ook gestemd kon wor den. Het minimumloon in een staat als Arkansas bedraagt nu nog 6,25 dollar (5 euro) per uur. Dat stijgt naar 8,50 dollar (6,80 eu ro). Jong, conservatief en met overmacht gekozen Ze is nog maar 18 jaar, maar Saira Blair zit sinds gis teren voor de Re publikeinen in West Virginia in het huis van Afge vaardigden. Blair kreeg 63 procent van de stemmen. Op haar Facebook- pagina zegt de nieuwe afgevaar digde dat 'succes geworteld is in conservatieve waarden'. 'Nee' tegen tracking om gas en olie te winnen Het stadje Denton in Texas heeft gisteren besloten ffacking niet toe te staan. Bijna 60 procent van de inwoners van Denton wil niet dat uit gesteente met boren en chemicaliën gas en olie wordt ge wonnen, omdat die methode nog al controversieel is. Denton heeft met dit besluit de primeur voor de olierijke en conservatieve staat. Bij verkiezingen zoals voor de senaat worden burgers ook hun mening gevraagd over lokale kwesties. DONDERDAG 6 NOVEMBER 2014 mister president? Barack Obama, president Republikeinen -1 Democraten (100 zetels, 51 voor meerderheid, 36 verkiesbaar) I Huis van Afgevaardigden (alle 435 zetels verkiesbaar, 218 voor meerderheid) infographic RV/DPd bron: CN, Politico.com foto's: Getty Images Democraten TOPEKA SALT LAKE CITY WASHINGTON CHARLESTON DENTON Mia Love.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13