Doen alsof Obama er ^aBBS c Bis *3ÊÊÊmP De Republikeinen grijpen de macht in de Amerikaanse Senaat. President Barack Obama zal nederig moeten gaan regeren. 12 VERDIEPING a3 TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN VS Het verlies in de tussentijd se verkiezingen is voor de Democraten zo vernede rend dat de partij waar schijnlijk zo snel moge lijk vooruit wil kijken, naar de verkie zingen in 2016. Daarvoor is een volgen de, inspirerend leider cruciaal. Een die niet te veel op Obama lijkt. Op kop gaat in die (officieel nog niet eens begonnen) race Democraat Hilla ry Clinton. Haar adviseurs hebben ge zegd dat ze zo snel mogelijk en zeker nog dit kalenderjaar moet beginnen met geld inzamelen voor een campagne. Ande re Clintonbronnen melden in de Ameri kaanse media dat zij Clinton juist advise ren zich de komende maanden nog stil te houden. De slechte resultaten van wat de politieke krant Politico 'het bloedblad' bij de Democraten noemt, moeten namelijk bij de Amerikaanse kiezers wegzakken uit het geheugen. De Republikeinen zullen er alles aan doen om dat te voorkomen. Zij gaan Hillary Clinton hoe dan ook de markt uit proberen te prijzen door haar 'een der de Obamatermijn te noemen'. Dat deden de Democraten ook toen Repu- Senaatzetels in hoofdstad Washington. In het Huis van Afgevaardigden behield de Re publikeinse Partij de meerderheid. De partij heeft succesvol campagne ge voerd door aan te stippen wat Het Witte Huis verkeerd deed. Zo leidde de partij de aandacht af van hun eigen fouten en gebre ken. De Republikeinen bleven wijzen op de manier waarop de nieuwe zorgwet Oba- macare door de president werd geïntrodu ceerd in oktober 2013, en wees de kiezers op de ontbrekende strategie in de strijd te gen de Islamitische Staat en het langzame economisch herstel. Voor de zittende president Obama bete kent het democratische verlies in de Senaat dat hij de twee komende jaren - zijn laat ste jaren als president - nederig moet rege ren en moet gaan samenwerken met zowel een Huis van Afgevaardigden als een Se naat waar de Republikeinen overheersen. Hij doet voor spek en bonen mee, schreef een commentator van The New Republic gisteren. Maar dat is niet waar. Met de blik op de presidentsverkiezingen van 2016 moet Obama namens zijn partij nu gaan bewaken wat hij in zijn eerste zes jaar op het Witte Huis voor elkaar kreeg: geen be lastingverlagingen voor de rijken toelaten die de Republikeinen ambiëren, de zorg wet Obamacare (Affordable Care Act) niet terugdraaien, blijven opkomen voor immi granten die de Republikeinen bij een klein Precies twee jaar na zijn herver kiezing in 2012 heeft presi dent Barack Obama deze week een zware klap gekre gen van de Amerikaanse kie zers. Tijdens de tussentijdse verkiezingen van dinsdag lie ten zij de president weten hoe ontevreden ze zijn, en hoe bang. De Republikeinen hebben de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten ge wonnen met een verrassend ruime meer derheid. Met 52 zetels in de Senaat mag de Grand Old Party spreken van een forse ze ge op de Democratische partij van presi dent Barack Obama. De Democratische se naatzetels van North Carolina, Colorado, Montana, South Dakota, West Virginia en Iowa zijn veroverd door de Republikei nen. De nieuwskoppen in de VS logen er niet om: 'Obama verpulverd', schreef The New Republic. 'Amerika kleurt rood', schreef CNN. De belangrijke opiniepeilers die op ver kiezingsdag bij de stembureaus ston den laten zien dat liefst zes van de tien Amerikaanse kiezers negatieve gevoelens heeft ten opzichte van de zittende president. Tot dinsdag bezet ten de Republikeinen 45 van de 100 DE SLAG OM HET CONGRES Wat nu, Democraten Republikeinen onbeslist geen verkiezingen door onze correspondent Maartje van Hoek Uitslag Senaat Voorspelling openstaande Senaatszetels op 3 november 2014 co KS f r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12