3600 Druk op Tataren neemt toe na Russische annexatie van Krim BUITENLAND 11 De hoofdstad van Frankrijk wordt groener dankzij een groot reservoir met warm water diep onder Parijs. PARIJS - Bijna elke minuut scheert met een hels kabaal een vliegtuig over de energiecentrale van de luchthaven Orly bij Parijs. Binnen heerst een serene rust. Niemand zit voor de beeldschermen in het computercentrum. De langgerek te vergaderzaal lijkt in geen tijden gebruikt. „We kunnen volstaan met één persoon voor het toezicht", zegt Alexandre Frenal, de verantwoor delijk ingenieur van de energie centrale bij de luchthaven. „Een geothermische centrale vergt een eenmalige investering, daarna zijn de exploitatiekosten ervan ex treem laag." Frankrijk leunt van oudsher op kernenergie voor de opwekking van elektriciteit. Op veel plaatsen in het land is het de enige energie bron. Maar de socialistische rege ring van Francois Hollande wil dat veranderen: in 2025 moeten kerncentrales nog maar 50 pro cent van alle elektriciteit opwek ken, tegen 75 procent nu. Eén alternatiefis geothermie, een onuitputtelijke bron van groene energie die goedkoop te produce ren is. De geothermische centrale in Or ly pompt warm water door een stelsel van 35 kilometer verwar mingsbuizen tegen een megawatt- uurprijs van 15 tot 20 euro. Dat is, zegt ingenieur Frenal, de helft goedkoper dan een centrale die biomassa of gas als brandstof ge bruikt. Een elektrische centrale is vier keer duurder. Frenal opent een putdeksel bui ten de centrale, daalt een tiental meters af, en legt zijn hand op een pijp. „Het water dat wij hier door omhoog pompen, is 74 gra den Celsius", zegt hij. „Na ge bruik is de temperatuur van het water tot 35 graden gedaald en wordt het weer terug naar bene den gepompt." Die twee pompen zijn de enige elektriciteit verbruikende appara ten in de hele centrale, die ook geen brandstof zoals gas behoeft. Het warme water komt van Dog ger, een warmwaterreservoir on der de stad. Parijzenaren weten dat er metro lijnen, rioolbuizen, catacomben, wijnkelders en een riviertje on der hun Straten liggen, maar van Dogger heeft niemand gehoord. Het reservoir is 15.000 vierkante kilometer groot. Het principe is eenvoudig. Warm water wordt naar boven gehaald door een buis, die bij Orly 2 kilo meter de grond in gaat. Na ge bruik gaat het (afgekoelde) water door een andere buis terug het re servoir in, waar Moeder Aarde het weer gratis opwarmt. Niettemin zijn er beperkingen, legt Frenal uit. De twee buizen van een centrale moeten anderhal ve kilometer uit elkaar liggen om te voorkomen dat het 'koude' wa ter de temperatuur van het war mere, op te pompen water drukt. Bovendien kunnen centrales niet te dicht bij elkaar liggen. Het aantal installaties dat in de re gio Parijs kan worden gebouwd, waar 12 miljoen mensen wonen, is daarom niet onbeperkt. Boven dien is het Dogger-water niet overal 74 graden Celsius. „Onder de luchthaven Charles de Gaulle is het maar 45 graden", zegt Frenal. „We hebben daar moeten kiezen voor een biomassacentra le." De ingenieur schat dat Dogger minstens de helft van de regio Pa rijs van warm water kan voor zien. Dat zou de stad een stuk groener maken. Alleen al de Or ly-centrale geeft een jaarlijkse be zuiniging van 3600 ton olie. Geothermie wordt in Parijs al sinds 1961 gebruikt, toen het Mai- son de Radio France een centrale kreeg. Maar sindsdien is de tech nologie verbeterd en de megawatt- uurprijs gedaald. Parijs heeft inmiddels een vijftig tal geothermische centrales. De re gering wil dat aantal snel opvoe ren. Dit jaar komt een nieuwe cen trale in gebruik, een door de staat gesteund project van 32 miljoen euro, dat warm Dogger-water in een stelsel van 13 kilometer bui zen pompt. Alexandre Frenal juicht de priori teitstelling van de huidige rege ring toe. „De geothermietechnolo- gie was voor politici nooit een prioriteit, omdat je de centrales niet ziet. Zolang er maar warm water was, waren hun kiezers te vreden." Het fragment staat in een rapport van Human Rights Watch (HRW) dat onlangs verscheen. Volgens de mensenrechtenorgani satie neemt de druk op de Krimta taren toe, sinds Rusland de Krim in maart dit jaar annexeerde. De meeste Krimtataren balen van de gedwongen overgang van hun schiereiland vanwege hun getroe bleerde, repressieve verleden in Rusland. De verdwijning van Isljam en Dz jevdet lijkt geen toeval. Isljams va der, Abdoeresjit Dzjepparov, is een vooraanstaande verschijning in de Krimtataarse gemeenschap en een voormalig lid van de Medz- jlis, het bestuur van de Krimtata ren. Medzjlis-leider Refat Tsjoeba- rov en zijn voorganger Moestafa Dzjemiljov zijn afgelopen zomer voor jaren de toegang tot Rusland ontzegd, de Krim incluis. Ze zouden zich schuldig hebben gemaakt aan 'extremisme'. Ook heeft Moskou een lijst met voor Krimtataren verboden islamiti sche literatuur gepubliceerd. HRW en in haar kielzog de Euro pese Commissie maken zich even wel vooral zorgen over de Russi sche paramilitaire eenheden op de Krim die weerstand tegen het bewind in Moskou proberen te onderdrukken. Sinds maart zijn er vijf pro-Oek- raïense activisten verdwenen, on der wie drie Krimtataren, stelt HRW. Volgens de Krimtataarse journa- list Rim Gilfanov gaat het om al zeker achttien van zijn volksgeno ten. Ook zouden er twee zijn ver moord. „Het lijkt een signaal: werk ons niet tegen", zei Gilfanov onlangs in gesprek met Radio Liberty/Free Europe. Rim Gilfanov was vooral gealar meerd door uitlatingen van pre mier Sergej Aksjonov van de Krim, die onlangs in de Russische krant Kommersant de Krimtata ren waarschuwde: 'De deportatie van Stalin (voormalig Sovjet-lei- der, red.) kan opnieuw plaatsvin den.' Gisteren hielden de vertegenwoor digers van vijf minderheden op de Krim echter een goednieuws- show in Moskou. Onder hen was Sejtoemer Nime- toellajev, leider van een afgelopen zomer opgerichte pro-Russische Krimtataarse organisatie. „De eni ge Krimtataren die het moeilijk hebben en vertrekken, zijn de moslimextremisten. Wat de ver dwijningen betreft, weet ik zeker dat de autoriteiten er alles aan doen om die op te lossen", be zwoer Nimetoellajev. Abdoeresjit Dzjepparov gelooft er niks van: „Gemaskerde mannen met machinegeweren vallen bin nen bij Krimtataren, dwingen hen met het gezicht tegen de grond te gaan liggen en keren hun huizen binnenstebuiten. Waarom weet ik niet. Maar wel dat het vandaag de dag gevaarlijk is Krimtataar te zijn." Zijn zoon is nog steeds niet terug. DONDERDAG 6 NOVEMBER 2014 Pari j s warm spaart olie uit door water op te pompen De geothermische centrale bij de Franse luchthaven Orly pompt water van 74 graden op uit het reservoir Dogger onder de luchthaven. Het afgekoelde wa ter (35 graden) wordt weer teruggepompt in de grond, illustratie Aéroports de Paris door onze correspondent Cees van Zweeden Dogger kan minstens de helft van de regio van warm water voorzien. Dat zou Parijs een stuk groener maken. Al leen al de Orly-centrale geeft een jaar lijkse bezuiniging van 3600 ton olie. door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - De Krimtataren Isljam Dzjepparov en Dzjevdet Isljamov - beiden 23 jaar oud - vertrokken op 27 september uit hun dorp op de Krim. Het laatst is het tweetal ge zien op de weg naar Belogorsk. Een vriend zag dat mannen in zwarte uniformen hen in een busje dwon gen. De actie verliep 'snel en pro fessioneel', aldus de getuige. Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch beschrijft in rapport verdwijningen van Tataren geothermische centrale warmtewisselaar aardwarmte water 74° water 35° bedrijvencomplex kantorencomplex terminal west terminal zuid waterreservoir

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11