n Israël boos om rapport over geweld in Caza 10 BUITENLAND Weer aanval in Oost-Jeruzalem Politie en leger in Kenia liggen letterlijk onder vuur. Is dat het begin van het einde van orde en gezag? NAIROBI - Eric Mugendi (28) en Li vingstone Karuga (30) danken God dat ze nog in leven zijn. De twee politieagenten overleefden een kogelregen van nog onbeken de schutters in het district Turka- na, in Noord-West Kenia. 21 colle ga's werden doodgeschoten. „We escorteerden rond drie uur 's mid dags een andere wagen naar een naburig dorp toen onze vrachtwa gen werd doorzeefd met kogels", zegt Eric Mugendi vanaf zijn zie kenhuisbed. „Ik weet niet hoe ik het overleefd heb, maar het moet wel door interventie van God zijn." De overheid reageerde zoals altijd met ferme taal: de gewapende bende zal hard worden aangepakt en alles wordt gedaan om de vei ligheidssituatie in het land te ver beteren. Maar nog geen twee da gen later waren een legerbarak en politiekamp aan de kust doelwit. In Malindi vielen twintig man nen gewapend met geweren, kap messen en ander wapentuig om half zes in de ochtend een politie post aan. Agenten openden het vuur en de bende wist te ontko men. Vrijwel tegelijkertijd sloeg een groep jongeren, gekleed in zwarte trainingsbroek, zwart T-shirt en donkerblauwe haarband, een le gerbasis van het 17e bataljon van Kenya Rifles aan in Nyali, een wijk van de kustplaats Mombasa, ten zuiden van Malindi. Zeven jongeren werden doodgeschoten. Terwijl de autoriteiten hun drei gende taal bleven herhalen rich ting aanvallers werd tot overmaat van ramp ook nog een tijdelijke politiepost in Garissa, verder noordwaarts, aangevallen. De post is onlangs ingericht om de veiligheid in het al lange tijd door moord en doodslag geplaagde ge bied te verbeteren. De autoriteiten in Kenia zijn be ter in het elkaar beschuldigen dan voor adequate veiligheid te zor gen, dus vlogen na de kogels voor al de aantijgingen in het rond. Po litici in Turkana, waar aanzienlij ke olievelden ontdekt zijn, riepen dat de bloedige aanval op de poli tie te wijten is 'aan de strijd van hebzuchtige lokale leiders om land en olie'. Aan de kust werd richting de Mombasa Republican Council (MRC) gewezen, een or ganisatie die pleit voor afschei ding van de regio. Tot woede van secretaris-generaal Randu Ruwa, die fulmineerde dat de overheid 'iedere keer als er in Mombasa wordt gemoord zonder enig be wijs de MRC als zondebok aan wijst'. Het begin van het einde van orde en gezag in Kenia? Het begint er wel op te lijken, waarschuwen commentatoren. „Als veiligheids diensten als zwak en kwetsbaar worden gezien door criminele ele menten, dan is de rechtsstaat in gevaar", stelde een van hen in dag blad Daily Nation. Want de recen te aanvallen op leger en politie Te veel jongeren zijn kansloos en worden door de overheid in de steek gelaten zijn geen geïsoleerde incidenten; het afgelopen jaar zijn tientallen overheidsfunctionarissen ver moord, zoals in Baragoi waar in één nacht 42 veelal jonge, onerva ren agenten werden doodgescho ten door bandieten. Aan de regering van president Uhuru Kenyatta nu de zware taak het geweld de kop in te drukken en de veiligheid aan vooral de voor toerisme belangrijke kustre- gio te garanderen. Inmiddels zijn tientallen hotels gesloten omdat toeristen massaal wegblijven. Dat is een miljardenstrop voor de eco nomie. Ook moet de regering de oorza ken aanpakken. „Te veel jongeren zijn kansloos en worden door de overheid in de steek gelaten", zegt analist Eric Mondi. „Dat weten we al lange tijd, maar niemand doet iets. Het feit dat jonge man nen zich nu verenigen in goed ge trainde en bewapende bendes die zonder schroom leger en politie aanvallen lijkt me de allerlaatste waarschuwing." VfJ Volgens Tel Aviv presenteert de organisatie geen enkel bewijs. Sterker nog: „Amnesty fungeert als propaganda-instrument van Harnas en andere terreurgroepe- ringen", stelt het ministerie van Buitenlandse Zaken in een giste ren uitgegeven communiqué. Volgens de mensenrechtenorgani satie heeft het Israëlische leger buitensporig veel geweld ge bruikt tegen Palestijnse burgers in Gaza in juli en augustus. Er zou zelfs sprake kunnen zijn van oorlogsmisdaden, schrijft Amnes ty. Human Rights Watch kwam eerder ook al tot vergelijkbare con clusies. Amnesty International onder zocht acht Israëlische bombarde menten. De aanvallen op huizen in Gaza werden uitgevoerd zon der waarschuwing vooraf aan bur gers. Ze kostten 104 burgers het le ven, onder wie 62 kinderen. In sommige gevallen waren er vol- gens Amnesty mogelijk wel vijan dige militaire doelen in de wonin gen. Toch hadden de bombarde menten moeten worden uitge steld toen duidelijk werd dat er zo veel burgers binnen waren. In het rapport rept Amnesty vol gens Tel Aviv met geen woord over de misdaden van Harnas, zo als het inzetten van menselijke schilden en het afvuren van raket ten vanuit scholen, ziekenhuizen en moskeeën. Het onderzoek is bovendien niet uitgevoerd door medewerkers van Amnesty zelf, maar door lokaal gerekruteerde niet bij naam genoemde 'veldwer kers'. Israël houdt volgens mensenrech tenorganisaties al jaren hun mede werkers tegen die naar Gaza wil len reizen. Onderzoeken door de Verenigde Naties wees het land in augustus ook af, omdat de volke renorganisatie bevooroordeeld zou zijn. Tel Aviv doet zelf onder zoek naar negentig incidenten. Tijdens de oorlog in juli en augus tus zijn zeker 18.000 huizen ver woest en kwamen meer dan 1500 Palestijnse burgers om. De aanval len volgden op raketbeschietin gen door Harnas op Israëlische burgerdoelen. JERUZALEM - In Oost-Jeruzalem is een automobilist ingereden op voetgangers. Daardoor werd een persoon gedood en raakten min stens dertien mensen gewond, al dus Israëlische media. De chauf feur werd door de politie doodge schoten. De bestuurder van het busje reed in op twee groepen mensen bij een station van de tram. Hij stuur de het voertuig de stoep op, stap te uit en begon mensen met een breekijzer te slaan, waarna hij werd doodgeschoten. Op 22 oktober opende een Pales tijnse motorrijder het vuur in een tramstation en schoot daar twee mensen dood. Hij werd door de politie doodgeschoten. na aanslag in Kenia Aanslag door onze correspondent Frans van den Houdt Eric Mondi, analist De door aanvallers verbrande voertuigen bij het politiestation van Mpeketoni. Bij de aanval in juni van dit jaar kwamen zeker vijftien mensen om het leven, foto Fred Mutune/HH JERUZALEM - Israël heeft kwaad ge reageerd op een kritisch rapport van mensenrechtenorganisatie Am nesty International over het ge bruik van geweld tegen Palestijnse burgers in Gaza in juni en augustus dit jaar. Volgens Israël fungeert Amnesty als propaganda- instrument voor Harnas en andere terreurgroepen Amnesty International deed onderzoek naar acht verschillende Israëlische bombardementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10