Getuige Fred Ros belast Dino Soerel en Ali A. Nu 21% korting bij Molenaar BINNENLAND 7 Jonge jihadisten zoeken zingeving Kamer voor 'studienekschot' Vader Van Rijn hekelt tehuis molenaar Eerste jihaduitspraak moet de toon zetten voor tientallen Nederlandse strijders in Syrië en Irak en ronselaars hier. DEN HAAG - Voor het eerst in 6,5 maand zat het echtpaar weer eens samen op de bank. Het beklaag denbankje voor de rechter in Den Haag wel te verstaan. Tegen Ma- her H. (20) werd gisteren drie jaar cel geëist voor zijn gang naar Sy rië, tegen zijn vrouw S.F. (ook 20) vier jaar cel vanwege ronselen voor de jihad. Het mag dan Maher zijn waarvan het Openbaar Ministerie (OM) denkt dat hij gevochten heeft in Syrië en die al 6,5 maand in voor arrest zit, het OM eiste opmerke lijk genoeg een hogere straf tegen zijn vrouw. Het OM ziet de Soma- lisch-Nederlandse F. als een spin in het web: „Maher is slechts een pion waar F. mee speelt." Zij is de vrouw die Veel jonge kwetsbare DEN HAAG - Er is niet één type jiha- dist, maar er zijn wel overeenkom sten, stelde terreurexpert Edwin Bakker gisteren voor de recht bank in Den Haag. Het zijn vaak jongeren met problemen thuis. Regelmatig met gescheiden ouders. „Ze zoeken zingeving en daar past de strenge islam in: die is helder en geeft duidelijkheid." mensen rijp heeft gemaakt voor de gang naar Syrië'. Het proces tegen het paar is het eerste in Nederland tegen terugge keerde Syriëgangers. Een pro bleem waar rechtbanken in de he le westerse wereld mee worste len. „Geen testcase", zegt het OM, maar een zaak die 'straffen moet opleveren die de jihadistische uit reizen naar Syrië en Irak doen stoppen'. Straffen die ronselaars en strijders moeten afschrikken. De rechter moet zich daarvoor over principiële zaken buigen. Is het strafbaar om naar Syrië te gaan? Er zijn foto's van Maher die met een kalasjnikov schiet. Maar er is geen enkel hard bewijs dat hij echt gevochten heeft. Het OM legt hem dan ook niet het vech ten, maar de 'voorbereidende han delingen voor moord met een ter roristisch oogmerk' ten laste. Maar kun je iemand veroordelen als je niet goed weet wat hij heeft gedaan in Syrië en met wie? Zijn advocaat vindt dat je niet van ter reur kunt spreken als je vecht te gen de troepen van president As sad. En waar ligt de grens tussen ronselen voor de jihad en 'vurig spreken over je geloof? De advocaten vragen om vrij spraak. De uitspraak op 1 decem ber zet de toon voor de komende ronsel- en jihadprocessen. En zet de toon voor de toekomst van de tientallen Nederlandse strijders (en hun gezinnen) die nu in Syrië en Irak zijn. SCHIPHOL - Kroongetuige Fred Ros heeft gisteren tijdens zijn eerste openbare verhoor onomwonden belastend verklaard over zijn me deverdachten in het liquidatiepro ces, onder wie Dino Soerel en Ali A. Beiden hebben opdrachten voor liquidaties gegeven, aldus Ros. Soerel en A. zijn goede vrien den van elkaar. In zijn verklaringen die Ros heeft afgelegd in de aanloop naar de ver horen, heeft hij hetzelfde ver klaard. Het verhoor van gisteren en morgen is inleidend; de raads heren gaan met hun vragen in vo gelvlucht door de verklaringen die Ros al heeft afgelegd. Het Openbaar Ministerie hoopt DEN HAAG - Het omzetten van de basisbeurs in een lening kan be ter een 'studienekschof dan een studievoorschot heten, vindt de SP. Ook het CDA had gisteren geen goed woord over voor het leenstelselplan van het kabinet. Toch komt de wet er naar alle waarschijnlijkheid wel door, met steun van D66 en Groenlinks. CDA-Kamerlid Michel Rog sprak over een 'langstudeerdersbonus', omdat de gunstige leenvoorwaar- Soerel en A. onder meer aan de hand van de getuigenissen van Ros veroordeeld te krijgen. Na ei sen tot levenslang gingen zij eer der bij de rechtbank vrijuit. Ook over Jesse R., met wie Ros nauwe banden onderhield, heeft hij uitvoerig verklaard. R. geldt als hitman, die bij zeven moorden betrokken is geweest en daarvoor levenslang heeft gekregen. De li quidaties waar Ros gisteren over heeft verklaard, zijn die van Kees Houtman (2005), Thomas van der Bijl (2006) en Nedim Ima^ (2007). Soerel en A. hebben de eerder af gelegde verklaringen van Ros gele zen. Volgens hen rijgt hij de ene leugen aan de andere. den hoge leningen in de hand zou den werken. Rog: „Na een afloster- mijn van 35 jaar worden schulden van tienduizenden euro's kwijtge scholden. Daar draait de belasting betaler voor op." De deal die PvdA en WD al in mei met D66 en GroenLinks slo ten, moet ervoor zorgen dat het leenstelsel ook een meerderheid in de Eerste Kamer krijgt Studen- tenbond LSVb geeft desondanks nog niet op en hoopt met een pro test op 14 november de Senatoren op andere gedachten te brengen. Vluchtelingen maand langer in opvang De twintig vluchtelingen die in een Haagse opvang zitten, mogen daar van de gemeente tot 8 december blijven. De mensen hadden eigenlijk afge lopen zaterdag weg moeten zijn. De komende weken moe ten de vluchtelingen meewer ken aan vertrek uit Nederland of asiel aanvragen. Te weinig radium voor prostaatkanker Het radioactieve medicijn Ra- dium-223 dichloride (Xofïgo), waar terminale patiënten met uitgezaaide prostaatkanker veel baat bij hebben, is de ko mende tijd niet of nauwelijks verkrijgbaar. Het College ter Beoordeling van Geneesmidde len meldt dat er productiepro blemen zijn bij de fabrikant. Defensiepersoneel wacht meer loon De ruim 42.000 militairen en meer dan 16.000 burgermede werkers van defensie zitten al zo'n 600 dagen zonder cao. Gis teren zijn onderhandelingen over nieuwe arbeidsvoorwaar den begonnen. Defensieminis ter Jeanine Hennis (WD) stelt dat ze 'weer ruimte heeft voor salarisontwikkeling'. Nederland levert Russische hacker uit Nederland zal de Russische hacker Vladimir Drinkman uit leveren aan de VS en niet aan Rusland, dat ook om zijn uitle vering had verzocht. Drink man is één van de Russen die in de VS verdacht worden van de diefstal via hacken van gege vens van mogelijk 160 miljoen creditcards. De vader van staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezond heid, PvdA) heeft zich gisteren in een interview met het AD kritisch uitgelaten over de zorg die zijn demente echtgenote krijgt in een Haagse zorginstel ling. Het personeel in die instel ling zou mevrouw Van Rijn en andere bewoners soms uren al leen laten. Bewindsman Van Rijn stelt in een reactie: „Mijn persoonlijke si tuatie is mijn inspiratiebron ge weest om in de politiek te gaan. Dat is geen geheim, ik heb het een paar weken na mijn aantre den in de Tweede Kamer gezegd. Dat de kwaliteit van zorg omhoog moet, wordt in heel Nederland breed gedeeld. Daarom is dat wat mij betreft de belangrijkste pijler onder de hervorming van de lang durige zorg." Kies voor een traplift van Molenaar en blijf heerlijk thuis wonen 0 Ja, stuur mij de gratis brochure over trapliften Naam Dhr. Mevr. Gratis thuis advies? WOENSDAG 5 NOVEMBER 2014 Eis tegen jihadstel moet 'afschrikken' ANALYSE JIHADPROCES door Cyril Rosman door Francine Wildenborg DEN HAAG UTRECHT DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG Gratis advies thuis? Bel 0800 - 27 40 400 Niets is fijner dan zo lang mogelijk in uw eigen huis kunnen blijven wonen, ook al is de slaapkamer of badkamer boven. Dat kan met een traplift van Molenaar. Begin dit jaar heeft onze overheid echter het belastingvoordeel op trapliften stopgezet. Daarom geven wij u als enige leverancier 21% BTW korting* bij aanschaf van de Modul traplift. Bel 0800 - 27 40 400 voor meer informatie of de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl Onafhankelijk advies, alle topmerken onder één dak Levering vanaf 1 dag mogelijk Altijd een passende oplossing voor uw trap Tijdelijk 21% BTW korting* 21% korting alleen geldig op de Modul, niet geldig i.c.m. andere acties. Adres Postcode Plaats Telefoon Maak een afspraak met een adviseur voor advies aan huis. 0800-27 40 400. E-mail Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet wk45,M3,pzc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7