Vogelkweker gebroken na diefstal levenswerk 30-jarige man mogelijk getuige dumpen baby Nieuwe eigenaar voor 'springlevend' Buisman 6 BINNENLAND 66 Alles is weg, alles is weg. Ze waren nu op hun mooist 66 Maandelijks worden er verspreid over het hele land vogels gestolen Overheid vraagt Facebook steeds vaker om gegevens gebruikers Dieven hebben uit de volière ach ter zijn huis meer dan driehon derd bijzondere vogels gestolen, voor het merendeel gouldamadi- nes, maar ook Japanse meeuwtjes en spitsstaarten. Allemaal eigen kweek en het resultaat van meer dan vijftig jaar vogels kweken. Er was een afspraak gemaakt met een opkoper, zoals dat elk jaar ge beurt, maar die hoeft nu niet meer te komen. „Alles is weg, al les. Ze waren juist nu op hun mooist." Dat moeten de dieven haast gewe ten hebben. En ook dat het de moeite loont om met deze vogels aan de haal te gaan. Een koppeltje kan zomaar 50, 60 euro opleve ren. Echtgenote Truus ontdekte de diefstal gisterochtend toen ze om half zeven zag dat de deur van de volière open stond. „En die staat nooit open. Ik stond als aan de grond genageld, ik kon niets meer uitbrengen", vertelt ze, even ont daan over de diefstal als over het verdriet van haar man. „Hadden ze het huis maar leeggehaald, wat kunnen mij die meubels en die te levisie nou schelen." Jan Weijgerse is geen lid meer van een vereniging, maar nog wel van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers. Veertig jaar lang was hij voorzitter van de Rossum- se vogelvereniging Tropika. Die club ging negen jaar geleden ter ziele, nadat de penningmeester er met de kas vandoor was gegaan. „Van de 8.000 euro was nog 45 cent over", herinnert Weijgerse zich nog. „Dat gebeurt dan door iemand die je denkt te kunnen vertrouwen." Sindsdien is hij gewoon doorge gaan met het kweken van de vo gels. In de winter stookt Weijger se het lekker warm en laat hij het licht in de volière branden van vijf uur 's morgens tot negen uur 's avonds. „Om de Australische zo mer na te bootsen, daar komen de amadines vandaan. De opkoper komt elk jaar voor het resultaat. Vreemden krijgen de volière niet van binnen te zien en de deur gaat dan ook op slot. De vogelliefhebber heeft al beslo ten dat hij doorgaat met zijn hob by. „Ik heb nog één koppeltje over. En ik hoop op wat hulp van kennissen uit het wereldje." Diefstal van vogels is geen bijzon derheid, weet Hans van der Stroom van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. „Niet weke lijks, maar zeker maandelijks wor den er verspreid over het hele land vogels gestolen. De ellende is dat het aantal opgeloste diefstal len vrijwel nihil is. De vogels, zo is het vermoeden, worden van hun ringen ontdaan en gaan naar het buitenland. In Nederland zijn ze toch onverkoopbaar en onge- ringd kun je er ook niet mee naar een tentoonstelling." Van der Stroom adviseert leden van zijn bond niet met naam en toenaam in een catalogus van een tentoonstelling te gaan staan. „Want wat is voor een dief makke lijker dan op een show te kijken waar de mooiste vogels te vinden zijn en die dan een week later te gaan halen?" In Nederland is het kweken van vogels een hobby van de gewone man. „Onze bond heeft 25.000 le den. Het probleem is dat het in het buitenland liefhebberij is van mensen met veel geld." De politie heeft dinsdagavond in Opsporing Verzocht een composi tietekening" van de man laten zien. Ondanks meerdere oproe pen heeft hij zich nog niet ge meld. De politie toonde ook een pleister met schildpadjes, die op de hiel van het meisje zat. Die is moge lijk na de hielprik geplakt. Verlos kundigen, GGD-medewerkers en andere professionals voeren zo'n hielprik uit. De politie hoopt dat AMSTERDAM - De Nederlandse overheid vraagt Facebook steeds vaker om informatie. In de eerste helft van dit jaar heeft Nederland de gegevens van 45 gebruikers op gevraagd en in meer dan de helft van de gevallen gaf Facebook in formatie. Dat heeft de profielensi te dinsdag laten weten. Het is de derde keer dat Facebook met zulke cijfers komt. In de twee de helft van vorig jaar vroeg Ne derland de. gegevens van 28 ac- professionals of ouders weten wie zulke pleisters gebruikt. Verder liet de politie de luier en een speen van het meisje zien. Volgens de politie gaat het goed met het meisje. Ze zit nu bij een pleeggezin. Burgemeester Eber- hard van der Laan heeft maandag aangifte gedaan van de geboorte van het meisje. Ze heeft nu dus ook een naam, al blijft die geheim om de privacy van het kind te waarborgen. Het kindje werd gevonden nadat een voorbijganger in Amster dam-West geluidjes uit een onder grondse vuilcontainer hoorde. Het meisje was vermoedelijk tus sen de tien en twintig dagen oud en had een licht getinte huids kleur. De baby was in een plastic zak gestopt. counts. Facebook stemde toen in met iets meer dan een derde van de aanvragen. In de eerste helft van vorig jaar werden enkele van de vijftien overheidsverzoeken ge honoreerd. Wat de overheid pre cies wil weten, verschilt. Vaak wil men een naam, een IP-adres of de inhoud van een account hebben. „Het overgrote deel van deze ver zoeken heeft betrekking op crimi nele activiteiten zoals diefstal of ontvoering", aldus Facebook. Het blauwe busje Buisman Ge brande Suiker, later Buisman Aro ma, ontbrak in geen enkel Neder lands keukenkastje en zal bij me nig veertigplusser de nodige nos talgie oproepen. De stroop maakt de koffie scherp en bitter. Tijdens de gloriejaren in de jaren '60 gingen ruim tien miljoen blikjes per jaar over de toonbank. Nu worden er jaarlijks een miljoen potten van verkocht. „Het is jammer dat die hoogtijda gen zijn geweest", aldus mede-ei genaar Joep van Wessem. Zeven jaar geleden deed de vijfde generatie Buisman de fabriek van de hand. Joep van Wessem en Dirk van Kappen kochten de aan delen en namen het voormalig fa miliebedrijf over. Nu neemt de van concurrent Nest- lé afkomstige ondernemer Robert Hoopman de plek van Dirk van Kappen in. Hoopman zal naast Joep van Wessem het bedrijf, dat 33 werknemers in dienst heeft, gaan bestieren. „We gaan voorlo pig op dezelfde voet door", aldus Van Wessem. „Over de grens doen we het al goed, maar Hoop man kan ons in het buitenland verder laten groeien." Buisman doet al goede zaken in Europa en Amerika en richt zich nu op Zuid-Oost Azië. Ook wil de firma meer koffiespecialiteiten GEBRANDE SUIKER gaan aanbieden. „Maar daar heb ben we nog even de tijd voor no dig", zegt Van Wessem. Hoeveel de firma dit jaar ver wacht te gaan omzetten, wil Van Wessem niet zeggen. Marktlink, dat bemiddelde bij het aanstellen van Hoopman, spreekt van '10 tot 12 miljoen euro'. In 2011 en 2013 schommelde de omzet tussen de 4 en 4,5 miljoen euro. Twee jaar geleden was dat nog ruim 6 miljoen. Dat de ver koop in een aantal decennia is te ruggelopen, kan volgens Van Wes sem worden verklaard doordat 'er tegenwoordig een enorm breed as sortiment aan koffiesoorten ver krijgbaar is'. „Waarschijnlijk heb ben mensen daarom niet zo'n be hoefte meer aan het accentueren van smaak. Maar er zijn nog steeds genoeg mensen die het wel gebruiken." door Bertjan Kers ROSSUM - Het is een fraai gekleurd vogeltje, de gouldamadine in de vo lière van Jan Weijgerse in Rossum zit. Fraai, maar verfomfaaid. „Hij is flink beschadigd. Ze hebben hem waarschijnlijk te pakken gehad, maar hij heeft weten te ontsnap pen." De 83-jarige kan er niet over uit. In een nacht tijd is hem zijn le venswerk ontnomen. Vogelkweker Jan Weijgerse Hans van der Stroom, Bond van Vogelliefhebbers De 83-jarige Jan Weijgerse in zijn lege volière. In de nacht van maan dag op dinsdag namen dieven alle 350 vogeltjes mee. foto Cor de Koek AMSTERDAM - Een ongeveer 30 jaar oude, getinte man met kort, don ker haar weet mogelijk meer over de baby die anderhalve week gele den in een Amsterdamse vuilcontai ner werd gegooid. Hij zat rond het tijdstip van de vondst van de baby in een auto nabij de container. door Kim Jacobs ZWARTSLUIS - Buisman Aroma, de firma die bekend werd met het blauwe busje smaakversterker voor in de koffie, heeft een nieuwe mede-eigenaar. Buisman B.V. be staat nog en mag volgens de eige naren gerust 'springlevend' worden genoemd. Buisman Aroma: een busje toen (onder) en een potje nu. foto's Hollandse Hoogte Buisman werd bijna 150 jaar gele den door Herman Buisman in Zwartsluis voor het eerst ver kocht. In een tijd waarin koffie duur en schaars was, gebruikte men cicho rei om de smaak van het slootwa ter te verbeteren. Cichorei was bitter. Roelof Buis man, zoon van de oprichter, zag in koffijstroop, gebrande suiker, een goede vervanger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6