Ongekende opbrengst aan suikerbieten in Zeeuws-Vlaanderen Actualisatie Natuurbeheerplan Zeeland ZEEUWS-VLAANDEREN 31 „Vorig jaar zaten we op 80 ton en dat was al niet misselijk", aldus Michielsen. Het weer is van grote invloed, maar belangrijker nog is het gebruik van betere zaden en intensieve begeleiding van telers. In 2000 lag landelijk de opbrengst op gemiddeld 'slechts' 61 ton, in 2005 was dat gestegen tot ruim 66 ton en vijf jaar later werd al bijna 75 ton gehaald. De opbrengst is niet alleen super dit jaar, de oogst verloopt ook erg voorspoedig. In Zeeuws-Vlaande ren is inmiddels de helft van het bietenareaal gerooid. Meer haast is er niet gemaakt vanwege het goede weer de afgelopen weken. Er wordt gewerkt volgens een vas te planning, zodat de fabriek in Dinteloord het aan kan. Bieten lang aan de weg laten liggen is bo vendien niet goed, zeker niet bij hoge temperaturen. Suikerbieten verliezen suikerge halte, als ze eenmaal uit de grond zijn en wachten op transport. „Bij normale temperaturen voor deze tijd praat je over 0,1 procent per week, bij hogere over 0,2 pro cent", verklaart Michielsen. „Bij een suikergehalte van nu gemid deld 16,5 procent, scheelt dat in vijf weken een volle procent." Hij is blij dat het wat kouder is gewor den. „Al hoeft regen van mij ook weer niet." Rinus Dekker uit Reuzenhoek zit evenmin op regen te wachten. Hij is al ruim 45 jaar loonwerker en heeft niet eerder zulk droog weer meegemaakt tijdens de bieten campagne. „Het kan niet beter", zegt hij. „Al mag het van mij wel wat regenen. De grondwaterstand is zo laag, met wat regen wordt het nog niet nat." Dekker herinnert zich natte cam pagnes in 1974 en 1998. Met name 1974 was erg, toen zelfs militairen werden ingezet om te helpen met de oogst. „In die tijd had je nog niet zulke zware machines. De machines zijn veel verbeterd, met bredere banden waardoor je met nattigheid toch nog door kunt werken. We kunnen ook veel snel ler werken. Vroeger kon je één rij doen, nu zes of zelfs twaalf rijen tegelijk." De prijzen van aardappelen en uien zijn dit jaar erg laag, zeker vergeleken met vorig jaar. Ook de suikerbieten brengen minder op, al zijn volgens Michielsen de prij zen 'niet erg slecht'. Provincie Zeeland WOENSDAG 5 NOVEMBER 2014 door Harmen van der Werf REUZENHOEK - Het is ongekend hoeveel ton suikerbieten dit jaar van Zeeuws-Vlaamse akkers wordt gehaald. Jurgen Michielsen, agra risch adviseur van de Suikerllnie in Zeeuws-Vlaanderen, voorspelt ge middeld zo'n 90 ton. Loonwerker Rinus Dekker uit Reuzenhoek. „Nog nooit zulk goed weer gehad met de bietencampagne." foto Camile Schelstraete Gedeputeerde Staten (GS) hebben het Natuurbeheerplan Zeeland gewijzigd. Het Natuurbeheerplan Zeeland is een nadere uitwerking van het Omgevingsplan Zeeland en bevat de begrenzing van bestaande en nieuwe natuurgebieden en agrarische beheergebieden. Het Natuurbeheerplan wordt ieder jaar geactualiseerd. Dit jaar zijn kleine wijzigingen doorgevoerd in de begrenzing en beheertypen van enkele natuurgebieden en agrarische beheergebieden. Ook is de begrenzing van het kerngebied voor akkervogels in Zeeland gewijzigd. Op grond van deze kaart kunnen in de toekomst gerichte beheermaatregelen voor behoud van de akker vogels op landbouwgrond worden gesubsidieerd. De Provincie verstrekt alleen subsidie natuur- en landschapsbeheer voor gebieden en beheertypen die in het Natuurbeheerplan staan vermeld. De Ontwerp planwijziging Natuurbeheerplan Zeeland 20U is op 20 mei 20U vastgesteld door GS en heeft van 2 juni tot en met 14. juli ter inzage gelegen. Op het plan zijn 20 zienswijzen ingediend. Deze zijn behandeld in een antwoordnota. Naar aanleiding van de zienswijzen is de planwijziging op onderdelen aangepast. De Planwijziging Natuurbeheerplan Zeeland 2014 en Antwoordnota liggen vanaf 10 november gedurende zes weken ter inzage op het provinciehuis Abdij 6 te Middelburg en kunnen op werkdagen, gedurende de kantoortijden, worden ingezien. De Planwijziging kan tevens worden geraadpleegd via de provinciale website op: http://provlncie.zeeland.nl/natuur_landschap/actueel/planwijz20147lngsnl Belanghebbenden kunnen schriftelijk beroep instellen tegen dit besluit bij de rechtbank Zeeland-West Brabant, locatie Breda, team bestuursrecht, Postbus 90006, 4800 PA Breda. In het beroepschrift neemt u ten minste op uw naam, uw adres, de datum, tegen welk besluit u beroep instelt (zo mogelijk een kopie mee zenden) en waarom. Het beroepschrift dient te worden ondertekend. U moet het beroepschrift indienen binnen zes weken na de dag waarop het besluit is bekend gemaakt. Doorgaans is dat de dag na de datum van verzending. Overschrijding van de termijn kan er toe leiden dat met uw beroep geen rekening wordt gehouden. Als u overweegt beroep in te stellen, kunt u een informatiefolder aanvragen op het telefoonnummer 0118-631000. U kunt de informatie ook downloaden via http://loket.zeeland.nl/bezwaar/beroep Wij wijzen u erop dat het beroep niet de werking van het besluit schorst. U kunt een verzoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening (artikel 8:81lid 1 van de Algemene wet bestuursrecht). U richt het verzoek aan de voorzieningenrechter van de rechtbank Zeeland-West Brabant, locatie Breda, team bestuurs recht, Postbus 90006, 4800 PA Breda. Voor de behandeling van het verzoek is griffierecht verschuldigd. www.zeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67