10 Adri Vlaander geïnspireerd door veranderingen in de zorg Sterrenkoks Edwin Vinke en Syrco Bakker bereiden diner in Sint Baafs 30 ZEEUWS-VLAANDEREN Zicht op komst servicecorners die gat vullen dat is ontstaan door de sluiting van geldautomaten in dorpen en wijken. VOGELWAARDE - Begin volgend jaar kunnen de eerste servicecor ners als alternatief voor de geldau tomaat in gebruik worden geno men. Voorzitter Edger Erkel van de dorpsraad Vogelwaarde en Au- ke van den Hoek van het bedrijf Raaf M2M in Sint-Philipsland zet ten alles op alles om dat voor el kaar te krijgen. Erkel is bij het initiatief betrok ken geraakt, nadat de Rabobank eind vorig jaar besloot de geldau tomaat in Vogelwaarde - en in en kele andere dorpen in de gemeen te Hulst - af te stoten. Hij kwam in contact met Van den Hoek die zichzelf 'de aanstichter' van het servicecorner-concept noemt. Het idee erachter is simpel: plaats een apparaat, een servicecorner, die meer kan dan een geldautomaat en de machine betaalt zichzelf te rug. Dorpen en stadswijken waar banken geldautomaten afstoten, zijn ermee geholpen. „En het is", stelt Van den Hoek, „goed voor lo kale economie. Als mensen in hun dorp of wijk weer geld kun nen opnemen, zullen ze weer eer der naar een lokale ondernemer gaan om iets te kopen." Van den Hoek en Erkel vertellen dat de provincie Zeeland zeer geïnteresseerd is. Van den Hoek heeft daar een goede ingang. Hij stond ook aan de wieg van de bi- bliotheekservicebus waarmee de provincie tot in het buitenland fu rore heeft gemaakt. Erkel heeft de gemeente Hulst, met name wet houder Jean-Paul Hageman, en thousiast gekregen voor het idee. Verschillende andere gemeenten, waaronder Borsele en Veere, zijn ook aangeschreven. Een jachtha veneigenaar in Kamperland wil meedoen. En landelijk is er be langstelling in Horst aan de Maas, Tilburg en het Overijsselse Wan- neperveen. In de loop van 2015 hoopt Van den Hoek tien servicecorners te kunnen plaatsen, waar geld kan worden opgenomen, gestort en al lerlei extra diensten als het kopen van museum-, bioscoop- en thea terkaartjes kunnen worden aange boden. Die veelheid aan diensten moet de servicecorners betaalbaar maken, waarbij gemeenten wel via een publiek-private samenwer king borg moeten staan. „In prin cipe kost dat hen geen geld", al dus Van den Hoek. Om het project een stevige basis te geven is het de bedoeling nog subsidie aan te vragen bij de Euro pese Unie, in het kader van het programma Horizon 2020. Dit is in het leven geroepen om techni sche ontwikkelingen te stimule ren en tegelijkertijd de leefbaar heid te bevorderen. Hiervoor is tot en met 2020 voor alle Europe se lidstaten acht miljard euro be schikbaar. Van den Hoek bena drukt dat het al dan niet verlenen van Europese subsidie niet per se noodzakelijk om de servicecor ners te beginnen. „Zie het als een aanvulling." In de loods van de toekomstige vestiging van zijn bedrijf, aan de Meekrapweg bij Axel, staat de aan bouw. Met een slaapkamer van zo'n tien vierkante meter en 'een natte ruimte' van 6,5 vierkante meter met aangepaste douche en toilet. Vlaander is op het idee ge komen door een ervaring dichtbij huis. „Een familielid moest onder de kraan in de keuken worden ge wassen; omdat hij niet meer naar boven kon waar de douche is. In zeker 99 van de honderd wonin gen is de situatie zo." Vlaander had het idee. Hij heeft het bouwtechnisch uitgewerkt en zijn collega Ronnie Poppe van in stallatietechniek Poppe het instal- latietechnische deel. Zij zijn ook te rade gegaan bij ZorgSaam, met name de thuiszorgtak, om de aan bouw goed in te richten voor zo- wel de zorgverlener als de degene die zorg nodig heeft. „Alle details moeten kloppen, ook voor rol- stoelgebruik." Meer bouwbedrijven bieden een aanbouw aan voor mensen die zorgbehoevend zijn. Volgens Vla ander onderscheidt zijn concept zich doordat de Zorgaanbouw in een dag geplaatst kan worden, ,,'s Ochtends om zes uur komen wij en twaalf uur later is alles ge bruiksklaar. Dat garanderen wij. Dan staat de aanbouw tegen de woning aan, zodat de bewoner di rect vanuit de aanbouw zijn wo ning in kan komen." De kosten van de Zorgaanbouw variëren van 25.000 tot 30.000 eu ro, afhankelijk van de luxe van de uitvoering. In het geval van wo ningeigenaren kan een (extra) hy potheek worden genomen. Vlaan der: „We hebben daarover contac ten met hypotheekverstrekkers." Huurders kunnen er ook voor in aanmerking komen. Met woning corporaties Clavis en Woongoed moet Vlaander het nog gesprek ken voeren. Is de Zorgaanbouw niet meer no dig, dan neemt Risseeuw het ge bouw terug, waarbij de eigenaar een bepaald percentage krijgt ver goed. „Na een aantal jaren kun nen mensen dus ook kiezen voor een tweedehands aanbouw." Don derdag 20 november van 14.30 tot 17.00 uur is de officiële presenta tie van de Zorgaanbouw, waar voor belangstellenden zich nog tot 6 november kunnen aanmel den via www.dezorgaanbouw. com of 0115-561661. Twee geïnte resseerden konden daar niet op wachten en zijn al komen kijken. Vlaander verwacht jaarlijks 25 aan bouwen af te zetten. „Als aanne mer moet je zeker nu steeds aan innovaties werken." RECIOACENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. Vinke (De Kromme Watergang, Slijkplaat) serveert op donderdag 11 december en zondag 14 decem ber een driegangendiner met noordzeevis; Bakker (Pure C, Cad- zand-Bad) doet dat op vrijdag 12 december. De organisatie vindt plaats in sa menwerking met het plaatselijke Bach-Comité, dat het diner op zondag combineert met een canta teconcert. Overigens wordt ook de maaltijd tijdens de andere twee avonden omgeven met mu ziek. In het project 'Kerk, krimp en kans' zoeken gemeente Sluis en SCEZ naar nieuwe functies voor kerken. De initiatiefnemers willen twee kenmerken van West-Zeeuws- Vla anderen combineren. Die re gio kent immers veel sterrenres taurants én veel kerken. Van een flink aantal daarvan is de toe komst ongewis. Gemeente en SCEZ zoeken naar nieuwe func ties. Momenteel lopen er meerde re initiatieven, zoals mamacafé's en ondernemersborrels in kerkge bouwen. Ook 'koken voor kerken' past in dat rijtje. Wie mee wil eten in de Sint Baafs, kan voor 80 euro of 100 euro (zondag, met het concert) een plek reserveren via de website www.bachstad.eu/ kokenvoorkerken. Alternatief voor geldautomaat door Harmen van der Werf servicecorners kunnen in de eerste helft van 2015 in gebruik zijn, volgens initiatiefnemers Auke van den Hoek en Edger Erkel, waarbij de commercië le banken het nakijken hebben. door Harmen van der Werf AXEL - Alle veranderingen in de zorg leiden niet alleen tot veel ge mor, ze stimuleren ook de creativi teit. Adri Vlaander, directeur-eige naar van Risseeuw bouwbedrijf in Axel, heeft een aanbouw ontwik keld waardoor mensen langer thuis kunnen blijven wonen: de Zorgaan- bouw. Adri Vlaander, directeur Risseeuw bouwbedrijf, bij de door hem ontworpen Zorgaanbouw. foto Camile Schelstraete door Martijn de Koning AARDENBURG - Sterrenkoks Edwin Vinke en Syrco Bakker koken in de cember drie keer in de Sint Baafs in Aardenburg. Het gaat om een ini tiatief binnen het project 'Kerk, Krimp en Kans' van de gemeente Sluis en Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). Daarin wordt gezocht naar neven- en nieu we functies voor kerkgebouwen. WOENSDAG 5 NOVEMBER AXEL - De Halle, 13.30 uur: Sjoelen, crea tief Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, koersbal, bridge; 't Kasteel tje, 14.00 uur: Sjoelen; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Creamiddag, kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.00 uur: KBO bil jarten; 13.30 uur: Sjoelen; 19.00 uur: Li ne dance; GRAAUW - Dorpsbuis, 1430 uur; KBO gymnastiek; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, jeu de boules; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, voe- dingscoach; 9.30 uur: Tekenles; 10.30 uur; Fysio gym; 13.00 uur: Biljarten, com puteren; 13.30 uur: Viva la Musica; 19.00 uur: Dameskoor; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internetcafé; 11.00 uur: Kookgroep; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; OOSTBURG - KWL gebouw, 18.00 uur: Ta- iji; 19.00 uur: Qigong; OSSENISSE - Herberg De Snis, 13.30 uur: Kaarten; PHILIPPINE - De Kaak, 14.00 uur: Bie den, jokeren; SAS VAN GENT - De Statie, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren; StAlbert, 14.00 uur: Handwerken, biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande9.30 uur: Biljartles; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur Kaarten; 14.30 uur: Spaans; 19.30 uur: Popkoor; TERNEUZEN - Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mindfulness; Portaal van Vlaan deren, 13.30 uur: Rondleiding; De Veste, 9.00 en 13.30 uur: Jeu de boules; 12.00 uur: Biljarten; 19.00 uur: Lijndansen; De Kameleon, 14.00 uur; Kinderclub.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66