Zeeland doet mee in Braziliaans testlab voor groene economie Piet Vroon blijft rijkste Zeeuw met een vermogen van ruim een miljard De boze toeriste Bij een grote drugs- en antiwitwasactie van de politie zijn 4 mannen aangehouden. 26 ZEELAND HENNEPTEELT EN WITWASSEN 66 Er bleek mogelijk sprake te zijn van onverklaarbaar vermogen woensdag Hoe lang geleden het is weet ik niet meer. Mijn zoon was in ie der geval nog diepge lovig. We stonden ruim op tijd bij Michiel de Ruyter aan de Vlissingse boulevard te wach ten op Sinterklaas en raakten aan de praat met een Canadese toeriste. Ze vroeg ons wat er te doen was. Da's nou leuk, dacht ik. En ik trakteerde haar op een uitge breide cultuurhistorische uit eenzetting over ons eeuwenou de Sinterklaasfeest en dat het de oorsprong is van de Santa Claus die zij kent. Ik vertelde van de bisschop van Myra en hoe deze in de loop der tijd ver anderde in een Spanjaard die ie der jaar met de stoomboot naar Nederland komt om daar zijn verjaardag te vieren. Ik overdrijf niet. De dame hing aan mijn lippen. Tot ik over Zwarte Piet (Black Pete) begon. Haar gezicht betrok. Ze draaide zich om en beende boos weg terwijl ik nog aan het vertellen was over zak en roe. Ik stond met mijn mond open. Stom wijf, zei ik nog. Woedend was ik. Stond ik daar als goedbedoelende Nederlan der. Het altijd zo progressieve Nederland. Het land van ge doogbeleid, anti-apartheid, ho mohuwelijk en samen theedrin ken op de multicultibeurs. Begreep ik het nou echt goed? Werd ik hier even weggezet als een racist? Als ze nou niet weggelopen was, had ik haar uit kunnen leg gen dat Zwarte Pieten helemaal geen negers zijn. Zwarte Pieten zijn uniek. Geen kind dat niet het verschil ziet tussen een ne ger en een Zwarte Piet. Zwarte Pieten zijn een beetje als smur fen. Unieke wezens waarvan we eigenlijk geen idee hebben hoe ze zich voortplanten. En ja of Piet nu zwart, bruin of knalroze of smurfenblauw is. Maakt het écht uit? Is Sinter klaas dan ineens niet meer his torisch verantwoord? We heb ben nota bene van een Turkse bisschop een snoepstrooiende Spanjaard in een stoomboot ge maakt. Het zal de snoep- en cadeau- schooiende kinderen over een paar jaar volslagen worst zijn. Het centrum in de stad Belo Hori- zonte is een initiatief van HZ Uni versity of Applied Sciences, Avans Hogeschool, HAS Hogeschool, de provincies Zeeland en Noord-Bra bant en het regionale bedrijfsle ven. In het zogeheten Living Lab Bio- based Brazil verrichten de deelne mers onderzoek naar de mogelijk heden om resten van productie processen opnieuw te gebruiken. Op korte termijn gaan studenten uit Nederland en Brazilië aan de slag met hun stages en afstudeer onderzoeken aan de slag. Het Living Lab neemt onder meer algen onder de loep die Ne derlandse waterzuiveringsbedrij- ven inzetten om drinkwater schoon te maken. Ook wordt onderzoek verricht naar de productie van ethanol uit biomassa, nieuwe logistieke con cepten en de productie van biopo- lymeren, duurzame kunststoffen die zijn niet zijn gemaakt van aardolie. Avans Hogeschool en HZ Univer sity of Applied Sciences werken in dit project samen via het Cen tre of Expertise Biobased Eco nomy (CoEBBE) uit Breda. Daar naast neemt de Biobased Delta deel, een platform waarop multi nationals, het midden- en kleinbe drijf, overheden en kennisinstel lingen uit Zuidwest-Nederland sa menkomen. De partners in Brazilië komen vooral uit de regio Minas Gerais, waar het Living Lab is gevestigd. Dat zijn onderwijsinstellingen zo als Universidade Federal de Minas Gerais, Pontificia Universidade Católica de Minas Gerais en de Universidade Federal de Vi^osa. Het Living Lab-idee komt uit de koker van Nuffic, de Nederlandse organisatie voor internationale sa menwerking in het hoger onder wijs. Living Labs zijn netwerken waarin Nederlandse hogescholen, bedrijven en overheden samen werken met hun lokale equivalen ten in het buitenland. Het Living Lab Biobased Brazil is de eerste in zijn soort. Zeeland werkt onder meer met West-Brabant, Zuid-Holland en Vlaanderen samen om de econo mie van de Delta-regio te vergroe- nen. Zo lopen onder meer onder zoeken naar het gebruik van plan ten (bijvoorbeeld zeewieren) voor de productie van medicijnen en als grondstof voor bioplastics. VLISSINGEN - Even na achten dins dagmorgen vallen op in totaal 17 verschillende plekken in Middel burg en Vlissingen mensen van politie, douane, gemeenten, belas tingdienst en defensie panden binnen. Daarbij worden drie man nen van 26, 39 en 54 jaar uit Vlis singen en een 40-jarige inwoner van Middelburg aangehouden. Het gaat om bedrijfsloodsen, een flat, en woningen. Het doel is het boven water halen van drugs, ille gaal Verkregen geld en goederen die met witwaspraktijken te ma ken kunnen hebben. Omstreeks half elf is de rust weer gekeerd in de Westerschelde- straat. Politiemensen in burger gaan een van de flats in en uit. Vanaf de straat is te zien dat spul len in de flat onderzocht worden. Op datzelfde moment staat achter een van de loodsjes/garages aan de Vlissingse Vrouwenstraat een politieauto. Een politieman met een (drugs?)hond komt even naar buiten. Het dier moet nodig. Aan de achterkant zien de woningen er als een gribus uit. Aan de voor kant, de kant van de Lange Zelke, merkt het winkelend publiek niets van de inval. Wie naar boven kijkt en de wo ningen boven de winkels ziet, is niet verrast over de mogelijke aan wezigheid daar van activiteiten die het daglicht niet kunnen zien. Ook aan de Octrooiweg in Vlissin gen staat een politiewagen. Man nen en vrouwen lopen in en uit en een wagen van het energiebe drijf Delta duidt er op dat er iets met de stroom geregeld moet wor den. Dan heb je ook niet veel fan tasie nodig om te weten dat er iets met drugs aan de hand is. De brandweer moest er met een lad derwagen aan te pas komen om een kijkje op het dak van het 1 pand te kunnen nemen. Uit het onderzoek blijkt dat in het pand voorbereidingen voor een hennep kwekerij aan de gang zijn. In een woning aan de Rembrandt- laan wordt een hennepdrogerij ontdekt. Ook activiteiten aan de Vlissingse Piet Heinkade staan met de actie in verband. Normaal valt het uit het water takelen van een bootje daar niet zo op. Wel als dat onder het wakende oog van enkele poli tiemensen gebeurt. Ze staan er met hun neus bovenop en maken verschillende foto's van het vaar tuigje. In een bedrijfspand aan de Indus trieweg worden kweekapparatuur en een middel om cocaïne te ver snijden in beslag genomen. Aan de Singel in Vlissingen treffen agenten een grote hoeveelheid fit- nessapparatuur aan. Deze goede ren bleken te zijn verduisterd. Het onderzoek is gestart, toen uit informatie bleek dat er mogelijk sprake zou zijn van onverklaar baar vermogen. Bij de invallen zijn gisteren onder andere twee vuurwapens, een alarmpistool, een boot, twee personenauto's en 600 gram hennep in beslag geno men. Aan de actie doen zo'n 170 mede werkers van Openbaar Ministerie, Belastingdienst, gemeente, defen sie en politie mee. Er wordt ge zocht naar geld, drugs en vatbare goederen. Defensie is gevraagd om haar specifieke expertise in te zetten met het betrekking tot het doorzoeken van moeilijk toegan kelijke plaatsen. Vroon staat op de dertiende plek van de jaarlijkse lijst van rijkste Nederlanders, de Quote 500. Hele maal bovenaan staat Randstad-op- richter Frits Goldschmeding met een geschat vermogen van 3,2 mil jard euro. In de Quote 500 staan negen Zeeuwen. De op een na ge- fortuneerdste is Wim de Pundert uit Goes. Hoewel hij zijn vermo gen acht procent zag slinken staat hij met 350 miljoen op de 47e plek. Kees Meijer van de aardap- pelverwerkende fabriek in Krui- ningen boert juist goed. Zijn kapi taal groeide met maar liefst 33,7 procent tot 235 miljoen euro. Ge noeg voor een 65e plek. Ook oud-Roompot-directeur Henk van Koeveringe uit Middel burg mag tevreden zijn. Hij heeft volgens Quote 9,1 procent meer kapitaal. Zijn 180 miljoen is goed voor plaats 95. Frangois Claeijs uit Oudelande sluit de top vijf van rijkste Zeeuw en. Het kapitaal van 87 miljoen heeft hij opgebouwd met detache ring in de olie-industrie. Claeijs prijkt op de 235e plek van de Quo te 500. Zijn vermogen nam met 7,4 procent toe. De andere Zeeuwen in de lijst staan relatief laag. Edwin en Ro bin Vervaet van het gelijknamige landbouwmachinebedrijf uit Bier vliet bezetten de 441e plek met 44 miljoen. Fred van Herpen uit Burgh-Haamstede staat op 467 met 40 miljoen. Middelburger Ar nold van Velzen (vastgoedbedrijf AW Beheer) staat met 39 miljoen op 486. En Adrie Murre van Top Onions uit 's-Gravenpolder is op 492 te vinden met een geschat ver mogen van 38 miljoen euro. Cuido van der Heijden Politie doet op Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Zeeland en West- Brabant hebben gisteren een on derzoekscentrum voor groene ec- nomie geopend in Brazilië. door René Schrier Zeeland heeft samen met Noord-Brabant een testlab voor groene economie geopend in Brazilië. 'mt Woordvoering politie door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Piet Vroon van de ge lijknamige rederij in Breskens blijft de rijkste Zeeuw. Volgens het za kenblad Quote heeft hij een vermo gen van 1,1 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62