Asscher blijft bij vast contract invaldocent Passend onderwijs onder vuur BINNENLAND 5 Oom en neef krijgen Voorbereiding wietteelt SP: behoed pensioen 15 jaar voor moord wordt strafbaar bijstandsgerechtigden Een neef en zijn oom moeten vijftien jaar de cel in voor de 'wrede' moord op de vrouw van de oom. Dat heeft de recht bank in Rotterdam gisteren be sloten. De toen 35-jarige vrouw werd in juni 2013 dood gevon den in een woning in Baren- drecht De neef zou in op dracht van zijn oom hebben ge handeld. Het motief voor de moord is niet helemaal duide lijk. Mogelijk speelde de cultu rele achtergrond van de man nen een rol. Ze besloten tot de moord omdat het gedrag van de vrouw in hun ogen bescha mend zou zijn geweest. Mensen die meewerken aan voor bereidingen van grootschalige ille gale wietteelt kunnen straks worden vervolgd. Een meerder heid in de Eerste Kamer schaarde zich gisteren achter het wetsvoor stel van minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie), maar coali tiepartner PvdA steunt het niet. „De effectiviteit van de wet is zo gering ten opzichte van de huidi ge wet dat er geen positief oor deel kan komen", zei Guusje ter Horst (PvdA). Volgens Thom de Graaf (D66) zal de wet de politie veel werk opleveren, maar zal het aantal hennepkwekerijen er niet door dalen. Gemeenten mogen bijstandsge rechtigden niet dwingen hun pensioen 'op te eten' voor ze een uitkering aanvragen. Ka merlid Paul Ulenbelt (SP) zal vandaag voorstellen dat wette lijk te regelen. Staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken) heeft weliswaar ook een wette lijke regeling aangekondigd, maar dat voorstel is er nog niet, constateert Ulenbelt Vol gens de SP'er is haast geboden. „Als een gemeente nu een bij standsgerechtigde dwingt zijn pensioen op te eten, kan dat wettelijk. Dan is de aanvrager van de uitkering de klos." DEN HAAG - Minister Lodewijk As scher (Sociale Zaken, PvdA) is niet bang dat er lessen uitvallen als er per 1 juli een limiet op tijde lijke contracten voor docenten komt. Dat zei hij gisteren op vra gen van het CDA naar aanleiding van een bericht in deze krant. Daarin dreigden basisscholen klas sen naar huis te sturen als ze ge dwongen worden invalkrachten sneller in vaste dienst te nemen. Nu mogen scholen docenten drie jaar lang kortdurende contracten geven. Door de nieuwe Wet werk en zekerheid is dat vanaf 1 juli 2015 nog maar twee jaar toege staan. Daarbinnen mag een leraar straks maximaal twee contracten krijgen. CDA-Kamerlid Pieter Heerma wil dat Asscher het onderwijs bui ten de nieuwe wet laat vallen. De minister heeft daar geen oren naar. Volgens hem geeft de wet docenten eindelijk zekerheid en blijft invalwerk mogelijk als scho len regionale poules met vervan gers in vaste dienst maken. „Die poules hebben de meeste scholen al, maar dat vangt de uit val tijdens een griepgolf niet op", aldus een zegsman van basisscho lenkoepel de PO-Raad. Sinds 1 augustus kan een 'zorg- kind' niet zonder meer terecht in het speciaal onderwijs. Passend onderwijs dwingt reguliere basis- en middelbare scholen eerst te kij ken of de leerling daar les kan krij gen. En als dat niet zo is, moet de school zelf voor een oplossing zor gen. De SP kreeg zevenhonderd reac ties na een oproep om ervaringen te delen. Ouders vertellen dat ze zich zorgen maken over de bege leiding en ondersteuning. Leraren geven aan dat ze zorgleerlingen te kort doen omdat ze die niet de juiste begeleiding kunnen bieden. Hun werkdruk neemt toe. „Leraren hebben vorig jaar een al gemene scholing gehad hoe ze moeten omgaan met verschillen in de klas", zegt vice-voorzitter Jo- any Krijt van CNV Onderwijs. „Veel scholen specialiseren zich nu bijvoorbeeld in autistische kin deren. Dan zouden leraren moe ten leren hoe ze daar mee om moeten gaan, maar dat is niet ge beurd." Oudervereniging Balans kreeg 75 meldingen van ouders binnen. Die gaan over basisscholen die geen zorg kunnen bieden omdat ze er geen geld meer voor hebben waar ze dat eerder nog wel had den. Maar de meeste klachten be treffen het voortgezet onderwijs. Zowel Balans als SP-Kamerlid Tjitske Siderius wil dat er meer geld komt om leerkrachten te hel pen in de klas, bijvoorbeeld voor klassenassistenten of remedial teachers. Ook vinden zij dat de klassen kleiner moeten. Reguliere scholen vingen al jaren zo'n 40.000 zorgleerlingen op, ge leidelijk komen daar nu kinderen bij. De zwaarte van de problema tiek bij kinderen is volgens de scholen de laatste jaren toegeno men. Klaas moet nog leren dat hij niet altijd meteen aan de beurt kan zijn Veel scholen specialiseren zich nu bijvoorbeeld in autistische kinderen Na halfjaar kijken we of het kind het aankan om een vak te volgen in een gewone klas jongens en meiden hier hebben een gebruiksaanwijzing. De klas staat ook wel bekend als 'autisten klas', maar er zijn ook leerlingen met adhd of een ander gedrags probleem. „Vijf klassen zitten hier in een klein gangetje, afgezonderd van de rest van de school. De kinde ren zijn nog niet in staat om volle dig mee te draaien in een grote school, omdat ze er te veel prik kels krijgen of zich er niet kun nen concentreren", legt teamlei der Arjan van Tol uit. In de eerste klas volgen deze leer lingen alleen lessen in hun eigen klas. Elk uur in hetzelfde lokaal met dezelfde docent. Van Tol: „Na een halfjaar kijken we of het kind het aankan om een vak te volgen in een gewone klas, bij voorbeeld wiskunde als ze daar goed in zijn." Langzaam worden ze zo begeleid naar het reguliere onderwijs. Ie dereen móet daar vanaf de derde klas les volgen, simpelweg omdat de docent hen niet alles kan leren op een steeds hoger niveau of om dat ze praktijkvakken krijgen. Carlo (15) en Herraid (14) zitten in de derde klas en volgen nu vijf vakken met de andere leerlingen van de scholengemeenschap. „An ders krijgen we zó veel prikkels, dan worden we cola", antwoordt Carlo lachend op de vraag waar om zij in de speciale klas zitten. „Dan kunnen we ons niet concen treren en halen we slechte cij fers", vult Herraid aan. Toch komt echte integratie met de 'gewone' leerlingen niet echt op gang. Carlo: „Ze zeggen wel 'hallo', maar je gaat toch vooral om met mensen van het eigen cluster." Terwijl het juist de be doeling is van passend onderwijs dat leerlingen meer mixen. Er is ook kritiek op de 'autisten klassen' zoals die op de Pieter Zandt Scholengemeenschap. Het is een verkapte vorm van speciaal onderwijs, werkt stigmatiserend en de andere leerlingen zouden niet wennen aan het feit dat niet ieder kind hetzelfde is. „Als wij de leerlingen altijd hier zouden willen houden, zou het in derdaad geen Passend Onderwijs zijn. Maar het doel is regulier on derwijs", werpt Van Tol tegen. Hij heeft de steun van staatssecre taris Dekker die de klassen een goede vorm van passend onder wijs vindt. Carlo en Herraid zijn er in ieder geval blij mee. Wat ze hierna wil len doen? „Havo, en dan het laat ste jaar helemaal in een gewone klas." ROTTERDAM DEN HAAG DEN HAAG door Francine Wildenborg DEN HAAG - De invoering van pas send onderwijs verloopt niet zon der problemen. Ouders van leerlin gen die extra zorg nodig hebben en docenten in het reguliere onder wijs waar deze kinderen nu wor den geplaatst, vragen zich af of zij wel genoeg begeleid en onder steund worden. Irmgard Korten, docente Joany Krijt, vice-voorzitter CNV Onderwijs Arjan van Tol, teamleider klassen opgezet foto Herman Engbers/HH prikkels worden we cola'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5