Van Stad tot Wad 'Stacaravans 's winters buiten laten' I PvdA komt met plan voor volwaardige bieb CULTUUR 28 BEVELANDEN en THOLEN Niet geld of cultuur, maar politieke spelletjes bepalen de discussie over Podium Reimerswaal. WestCord in Ier inclusief uitgebreid ontbijtbuffet retourticket naar 3 DAGEN VOOR tö S^KM^HR v z?i 1 n m Alle partijen ondersteunen het be leid van het college waarmee een eind kan worden gemaakt aan het huisvesten van Polen en andere buitenlandse seizoenskrachten in krakkemikkige caravans. Verschil lende fracties gaven aan de stren gere regels te rigide te vinden. Zo hebben SGP, Leefbaar Reimers waal en CDA moeite met het feit dat stacaravans buiten het sei zoen in de stalling moeten. „Als ze in een boomgaard buiten het zicht staan, hoeven die caravans voor ons niet perse in een schuur", zei Hans Rottier (SGP). Rottier vond ook dat dat de ge meente Reimerswaal voor onder nemers die hun zaken goed op or de hebben, 'maatwerk' moet kun nen leveren wanneer ze niet pre cies binnen de nieuw aangekon digde normen passen. Ook Peter Koeman (CDA) gaf aan moeite te hebben met de eis om de stacaravans te verplaatsen. „On dernemers hebben verteld dat het enorm veel geld kost om telkens aansluitingen voor water, gas en elektriciteit telkens opnieuw aan te sluiten." Hij vreesde dat onder nemers dergelijke nutsaansluitin- gen dan achterwege gaan laten, waardoor het wooncomfort van de caravans juist verslechtert. Andries Jumelet van de Christen- Unie was het daar niet mee eens. „Als caravans in de winter ge woon buiten mogen blijven staan is het niet meer makkelijk te con troleren of ze de caravans buiten het seizoen worden bewoond." Vogelaar zei uit te kijken naar mo gelijkheden om bijvoorbeeld een uitsterfbeleid te hanteren voor on dernemers die het goed geregeld hebben, maar niet geheel aan de normen voldoen. „Het is een lasti ge discussie omdat er dan een grijs gebied ontstaat. Dat maakt zo'n regeling zwak als het gaat om handhaving." EP Of de poging kans van slagen heeft, is moeilijk te zeggen. Zo lie ten WD en ABT gisteren nog niet het achterste van hun tong zien. CDA, CU en in iets mindere mate de SGP lijken wel wat te voe len voor de koers van het college. Dat wil de bibliotheken in de hui dige vorm opheffen en alle ker nen een servicepunt te geven. Daarin moeten onder meer kran ten en tijdschriften komen, een wisselcollectie van honderd boe ken en een computer om andere boeken mee te bestellen. PvdA en SP pleitten juist voor het behoud van één volwaardige bibli otheek in combinatie met service punten in de andere kernen. Pro bleem is dat in dat geval de bezui niging van 275.000 euro, die de ge meente zichzelf vorig jaar heeft opgelegd, niet wordt gehaald. Er zou een tekort van 120.000 euro ontstaan. De PvdA beloofde vol gende week met een voorstel te komen waarin dit bedrag wordt gedekt. Kenmerkend voor het debat van gisteren was dat er nog ontzet tend veel vragen waren over met name de servicepunten die in alle kernen moeten komen. Zo is voor veel fracties nog niet geheel duide lijk welke voorzieningen in die punten komen. Ook het voornemen van het colle ge om de servicepunten in de meeste kernen onder te brengen op locaties waarvoor geen huur moet worden betaald, doet de wenkbrauwen fronsen. Enkele fracties vroegen zich of dit wel realistisch is. Wethouder Kees van Dis zei er alle vertrouwen in te hebben dat die plekken zich zullen aandienen. Hij wees op het cafetaria in Sint-Maartensdijk, waar spontaan een soort 'vrije bi bliotheek' is ontstaan waar men sen boeken kunnen wegleggen en meenemen. Eén onderdeel van het college voorstel lijkt al wel door een meer derheid van de fracties te worden omarmd: het aanbieden van het concept 'De Bibliotheek op School' aan alle basisscholen in de gemeente. Dit zou onder meer tot een verbetering van de taal vaardigheid moeten leiden. De gemeenteraad hakt volgende week donderdag de knoop door. De Thoolse gemeenteraad is verdeeld over de toe komst van de bibliotheken in de gemeente tenUnie juist een situatie kunnen ontstaan waarbij Podium wél op breed maatschappelijk draagvlak kan rekenen. Dat lijkt overigens zeer onwaarschijnlijk. De achter ban van de SGP zal, zelfs in het onwaarschijnlijke geval dat Po dium haar programmering zui vert van zondaars, altijd princi pieel tegen subsidie aan podium kunsten blijven. De gemeenteraad had vorige week een dikke streep onder de discussie kunnen zetten door Po dium het vertrouwen te geven om voor de lange termijn een cul tureel programma te verzorgen en weer budget aan Bureau Boon man toe te kennen om dit pro gramma samen te kunnen stellen. In plaats daarvan bleef het bij het halfslachtige collegevoorstel, dat de zaak in 2016 wil evalueren op basis van, zo gaf zelfs Vogelaar toe, nauwelijks objectief te meten criteria. Zo moet Podium het cul tureel programma zó samenstel len dat het 'gedragen wordt door een breed deel van de bevolking'. Met dit soort boterzachte formule ringen is het straks opnieuw vra gen om 'politiek' debat waarbij Po dium Reimerswaal geheid weer langs de morele meetlat wordt ge legd. Immers, ook al hebben de op dit vlak onderling zwaar ver deelde coalitiepartners een com promis bereikt, de kans is groot dat partijen de evaluatie weer aan grijpen om opnieuw de subsidie aan Podium ter discussie te stel len. Het vorige week door aange nomen voorstel biedt daar ook ruimte voor. Vanaf 2017 staat er weliswaar 10.000 euro op de be groting voor culturele evenemen ten, maar in theorie kan ook een andere club vanaf dat jaar daar in vulling aan geven. Nu Podium Reimerswaal heeft be sloten bij de rechtbank te reage ren op het door de gemeente voor gestelde compensatie-bedrag en Jacques Boonman naar de rechter gaat om het stopzetten van zijn persoonlijke contract aan te vech ten, is het allerminst uitgesloten dat zelfs nog voor de evaluatie van 2016 Podium opnieuw tot po litiek theater in de raadszaal zal leiden. Podium Reimerswaal is het afgelopen jaar door de lokale politiek be handeld als een speel bal. Alles wijst erop dat de klucht rondom de subsidie aan de club van theaterprogrammeur Jacques Boonman nog lang niet aan het laatste bedrijf toe is. De organisatie die ruim twee jaar geleden wegens haar 'unieke pres taties' nog de promotieprijs van de gemeente Reimerswaal ont ving kan de komende twee seizoe nen op 10.000 euro per jaar reke nen; ongeveer een derde van het oude budget. Deze 'druppel op de gloeiende plaat' krijgt Podium al leen omdat de rechter deze zomer oordeelde dat de gemeente al te abrupt een einde maakte aan de langdurige subsidierelatie. De discussie die vorige week voor af ging aan het besluit om Po dium Reimerswaal weer structu reel subsidie toe te kennen, ging echter nauwelijks over de vraag of een budget van 10.000 euro per jaar genoeg is om gevarieerd cul tureel programma op poten te zet ten. Ook spraken de politici niet over de toegevoegde waarde van de 25 voorstellingen die Podium Reimerswaal dit seizoen voor het dertigste jaar op rij voorschotelt aan volle zalen. Over de bezuini gingen, ooit de reden om aan de subsidie te morrelen, werd al hele maal niet meer gepraat. In plaats daarvan stond het debat in het te ken van politieke spelletjes en mo rele oordelen over de inhoud van de programmering. Zo beweerde Leefbaar Reimers waal dat de WD -voor de verkie zingen nog fel pleitbezorger van Podium Reimerswaal- nu de par tij in de coalitie zit kiezersbedrog pleegt met het aannemen van het collegevoorstel dat maar een der de van de oude subsidie over houdt. Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal werd op zijn beurt beschuldigd van 'draaien'. Im mers, hij kwam vorige week met een (verworpen) amendement om Podium langer dan 2016 de ga rantie op subsidie te geven. Het zelfde raadslid nam precies een jaar eerder nog het initiatief om met ingang van 2014 Bureau Boonman en de Werkgroep Po dium Reimerswaal geen cent meer toe te kennen. Politieke op ponenten van Weststrate bewe ren dat hij dit deed om -vlak voor de verkiezingen- in een goed blaadje te komen bij de SGP. Het debat verloor nog meer zake lijkheid door een pleidooi van de Christenunie om Jacques Boon man aan de keukentafel er van te overtuigen geen artiesten meer te boeken die vloeken of spotten met God. Met deze poging tot, wat andere partijen betitelden als 'censuur', zou volgens de Chris- www.westcordhotels.nl/stad-tot-wad of bel: 058-2334900 o.v.v. Stad tot Wad Debat Podium i' r:< V door Joeri Wisse KRUININGEN - WD-wethouder Izak Vogelaar overweegt het aangekon digde strengere beleid voor het huisvesten van arbeidsmigranten op het platteland in de gemeente Reimerswaal te versoepelen. Dit zei hij gisteren toe naar aanleiding van een discussie in de Opinieraad. door Rob Paardekam THOLEN - De PvdA zal volgende week tijdens de gemeenteraadsver gadering een ultieme poging onder nemen om één volwaardige biblio theek te behouden in de gemeente Tholen. Dat kondigde de partij gis teren aan tijdens de vergadering van de commissie samenleving. ANALYSE door Joeri Wisse Jacques Boonman van Podium Rei merswaal. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56