Bredeweg Sirjansland gaat deels naar 60 km Van StadTöt Wad 71 I V vf x 4 T\j ■J j n Tien van de elf horecabedrijven controleerde leeftijd jongere niet J li I 44 Hij heeft niet veel meegenomen. Dat is tientjeswerk, hooguit honderd euro 28 SCHOUWEN-DUIVELAND CRIMINALITEIT W ^®§1 Inbreker bezit sleutel en haalt automaten leeg. Vervangen sloten kost meer dan dief buit kan maken. 4 Die boodschap had penningmees ter André de Jong van de dorps raad maandagavond voor de inwo ners. De Bredeweg verbindt de N59 met het dorp. In het dorp geldt een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. Op de Brede weg mag 80 worden gereden. De overgang van 80 naar 30 vindt de dorpsraad te groot. Automobi listen rijden daardoor te hard het dorp binnen. Op verzoek van de dorpsraad brengt het waterschap op het laatste stuk Bredeweg voor het dorp de snelheid nu terug naar 60 kilometer. De inwoners klaagden maandag ook over hardrijders in de dorps kom. Daar lopen en fietsen kinde ren. Zeker de helft van die hardrij ders woont op het dorp, merkte een vrouw op. Dorpsbewoner Cris van der Werf ergert zich met name aan één automobilist. „Als die zo doorgaat, gooi ik nog eens een steen door zijn voorruit." Volgens penningmeester De Jong is er aan hardrijden in het dorp niet veel meer te doen. „Er zit een knik in de weg en er staan al plan tenbakken. De gemeente zegt geen geld te hebben voor nog meer maatregelen en je kan er ook moeilijk de hele dag een poli tieagent bij zetten." Uit de vergadering kwam de sug gestie het doorgaand verkeer uit het dorp te weren. Vanaf het Dijk- water en de Dillingsweg kan het verkeer te gemakkelijk door het dorp heen richting Bruinisse rij den. Dat verkeer zou met behulp van verkeersborden gedwongen moeten worden de Dillingsweg te blijven volgen en zo om het dorp heen te rijden. De Jong zei dit idee voor te leggen aan de ge meente. ChristenUnie-raadslid Wim Dorst stelde later op Twitter voor dat de dorpsbewoners elkaar aanspreken op hardrijden in de bebouwde kom. Penningmeester De Jong kon ook nog melden dat de 'smiley', het elektronische waarschuwingssys teem tegen hardrijden, nog deze maand een tijdje in Sirjansland komt te staan. Verkeersveiligheid is een steeds terugkerend agendapunt in de dorpsraadsvergadering. Inwoner, tevens boswachter, Dirk Fluijt liet weten dat de Weg door het Dijk- water nog steeds als racebaan wordt gebruikt. Dat kost vaak het leven van een ree of hert. Op aandringen van de dorpsraad verlaagt het wa terschap de snelheid op de Bredeweg bij Sirjansland inclusief uitgebreid ontbijtbuffet retourticket naar 3 DAGEN VOOR door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Op 't gemakje maakt de slungelige jongeman de stroomautomaatjes op de steiger bij de watersportvereniging Zie rikzee één voor eén open. Twintig minuten later is de buit - enkele tientallen euromuntjes - binnen. De dief vervolgt zijn weg naar de gemeentehaven. Ook daar wordt doodgemoede reerd 'geoogst'. De gemeente doet aangifte, maar laat het er verder bij zitten. „Het vervangen van de sloten zou echt veel meer kosten dan de schade die we nu heb ben", legt gemeentewoordvoerder Sandra Strotkamp uit. „Die stroompaaltjes worden volgend jaar toch vervangen. Voor die kor te periode nemen we ons verlies maar. Sinds we weten dat de dief de sleutels heeft, maken we de au tomaten vrijwel dagelijks leeg. Hij zal niet veel hebben meegeno men. Dat is tientjeswerk, op z'n hoogst honderd euro", aldus Strot kamp. Ten bewijze heeft de woordvoerder de omzet van de ge meentelijke jachthaven opge vraagd. „De opbrengst is 400 euro lager dan in 2012. Daarbij moet je rekening houden met het slechte weer van augustus." De gemeente heeft 44 stroomau tomaatjes op haar eigen steigers en die van de WV Zierikzee staan. De kastjes zijn regelmatig prooi van criminelen. Tot mei vo rig jaar werden de kastjes met een koevoet opengebroken. Maar op zaterdag 25 mei 2013 werd ingebro ken in het kantoor van de ge meentelijke havenmeester aan 't Luitje. Daarbij werd de kluis uit de muur gebroken. In die kluis za ten de sleutels van de stroomauto maatjes. Daardoor kon de diefin de vroege ochtend van 28 oktober rustig zijn werk doen, zoals op de beelden van de bewakingscamera te zien is. AUTOMAATJES TEN MINSf E VIJF KEER LEEG „De volgende keer gaan we bekeu ren", zegt burgemeester Gerard Rabelink. Hij zegt teleurgesteld te zijn over de resultaten. De controle is uitgevoerd bij be drijven in verschillende kernen. „Van Renesse en Zierikzee tot Bruinisse en Oosterland." Dat ge beurt door zogeheten 'mystery guests'. Jongeren tussen de 18 en 21 die opgeleid zijn tot opsporings ambtenaar. Zij bezoeken een be drijf en bestellen een drankje met alcohol. Zij mogen alcohol gebrui ken - ze zijn ouder dan achttien jaar - maar de leeftijd moet nog wel gecontroleerd. Dat is in de wet vastgelegd; tot 25 jaar moet de leeftijd worden gecontroleerd. En dat gebeurde bij tien van de elf gecontroleerde bedrijven niet. Omdat het bij zo veel bedrijven niet goed is gegaan, organiseert de gemeente in samenwerking met Horeca Nederland binnen kort een bijeenkomst met onder nemers. Peter Arkenbout van Horeca Ne derland denkt dat de fouten te ma ken hebben met een gewennings proces. „Soms weten de mensen achter de bar dat iemand ouder is dan achttien. Dan controleer je de leeftijd niet meer." Bij hem zijn verschillende klachten binnenge komen naar aanleiding van de controles. Volgens Rabelink kun nen ondernemers zelf ook wat doen om het gemakkelijker te ma ken. „Sommige ondernemers wer ken met polsbandjes. Dat zouden anderen ook kunnen doen." www.westcordhotets.nl/stad-tot-wad of bel: 058-2334900 o.v.v. Stad tot Wad door Ton van den Nouweland SIRJANSLAND - Waterschap Schelde- stromen brengt de maximumsnel heid op het laatste stukje van de Bredeweg in Sirjansland terug naar 60 kilometer per uur. v Gemeente gedoogt diefstal Sandra Strotkamp, gemeente De stroomautomaatjes in de jacht havens van Zierikzee zijn ten min ste vijf keer leeggehaald. Gebeurde dat in 2012 nog met een koevoet - hetgeen veel schade opleverde - na de inbraak van mei 2013 in het havenkantoor hebben de dieven de sleutels. Sindsdien kunnen zij gemakkelijk bij de euromunten die daar door passanten en lokale watersporters zijn ingegooid. In 2015 worden de kastjes waar schijnlijk vervangen door vaste aansluitingen. De stroomkosten worden verrekend in het liggeld. De dief, die 28 oktober om 3.45 uur toesloeg, is tussen 20 en 25 jaar oud. Hij is vrij lang en droeg witte sportschoenen en een petje. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Bij een horecacontrole met mystery guests op Schouwen- Duiveland is bij tien van de elf be zochte bedrijven verzuimd om de leeftijd van een bezoeker te contro leren. Onder de tien bedrijven zit één sportkantine. De bedrijven heb ben een formele waarschuwing ge kregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50