Studie: nieuw asfalt levert nauwelijks extra verkeer op Zwarte Piet mag nu nog op school I Elk najaar heeft zijn voordeel! 4 BINNENLAND ZORGLEERLINGEN h Hands me we. reportage Reguliere scholen moeten zorgleerlingen aannemen. Dat gaat niet zonder slag of stoot. Voordeeltje te behalen? Laat de privacy dan maar zitten! e3 Dat concludeert het Kennisinsti tuut voor Mobiliteitsbeleid (KiM) in een onderzoek naar de effecten van extra asfalt. Het verbreden van wegen heeft wel een enorm effect op de ver keersstromen in de omgeving, stelt het KiM. Als er meer ruimte is op de snelweg, zullen minder mensen sluiproutes gebruiken waardoor het drukker wordt op de snelweg. Ook zullen meer mensen die vroeger de spits me den, nu weer op de drukke mo menten de weg op gaan. Het tota le aantal auto's op de weg neemt er echter niet door toe. Pas op de langere termijn kan 10 procent aan extra rijstroken leiden tot een procent of 4 extra verkeer, stelt het KiM. Dat betekent overigens niet dat er geen nieuwe files ontstaan na in grepen. Het totale verkeer is in de periode 2000-2012 met 16 procent gegroeid. Dat komt niet doordat er meer plek is op de snelweg, maar door andere factoren, legt het KiM uit. De bevolking en het type banen is bijvoorbeeld veran- derd waardoor er meer auto wordt gereden. Als er tussen 2000 en 2012 niks was gedaan aan het wegennet, had een automobilist nu 45 pro cent meer tijd verloren in files dan begin deze eeuw. De aanleg van nieuw asfalt heeft dit beperkt tot 5 procent extra tijdverlies. Dat is economisch gezien een forse winst, rekent het KiM voor. De aanleg van nieuwe rijstroken le verde weggebruikers vorig jaar 625 miljoen euro op, oftewel 650.000 euro per aangelegde kilo meter. Het bedrag is gebaseerd op de tijdwinst keer een uurbedrag. Voor 'gewone' automobilisten be spaart een uur tijdwinst gemid deld 12,40 euro, voor een vracht wagen is dat 45,30 euro. Het zijn overigens vooral de personenwa gens die profiteren van het extra asfalt: 92 procent van de tijdwinst komt op hun rekening. UTRECHT - Als het aan het College voor de Rechten van de Mens ligt, mag de openbare Kohnstamm- school in Utrecht de Sinterklaas viering dit jaar gewoon doen met Zwarte Piet in de klas. Dat is het oordeel in de procedure die een moeder met kinderen op de school had aangespannen. Zij wil de dat Zwarte Piet werd verbo den. Volgens het college is dat in dit ge val niet nodig. Zwarte Piet is wel iswaar een racistisch onderdeel van het Sinterklaasfeest, maar maakt onderdeel uit van een lan ge traditie. De discussie over aan passing van het uiterlijk van de pieterbaas is nog niet afgerond. „Een school discrimineert niet als zij Sinterklaas 2014 met Zwarte Piet viert", stelt daarom het colle ge. De school moet wel zijn best doen discriminerende aspecten hollandsnieuwe.nl/pzc van de vrolijke knecht zo veel mo gelijk aan te pakken. Voor 2014 is dat te kort dag. Maar als de school volgend jaar het feest niet aanpast dan 'miskent zij haar verantwoor delijkheid als bevoegd gezag', al dus het college. Het college toetst alleen of er spra ke is van overtreding van wetge ving over het gelijkheidsbeginsel. Sancties of boetes kan het College niet opleggen. kampen - Klaas is het wachten zat. Hij wil nü antwoord op zijn vraag. „Juf, ik...", begint hij. Maar hij wordt streng afgekapt. „Nee, nee, ik was nog niet klaar", wijst Irmgard Korten hem terecht. En ze keert zich weer naar de leer ling die ook een vraag had. „Klaas moet nog leren dat hij niet altijd meteen aan de beurt kan zijn. Leren omgaan met uitgestel de aandacht", zegt Korten even la ter. Deze kleine klas van de Pieter Zandt Scholengemeenschap in Kampen is geen gewone klas in het voortgezet onderwijs. De acht DEN HAAG - Als er een voordeeltje te behalen valt, nemen Nederlan ders het niet zo nauw met hun privacy op internet Maar het voor deel moet niet té groot zijn, an ders wint de argwaan. Dit blijkt uit onderzoek door het ECP, waar in overheid, bedrijven en organi saties van gedachten wisselen over de informatiesamenleving. Bijna iedereen vindt dat persoon lijke informatie op internet ver trouwelijk moet blijven. Een meerderheid van 60 procent maakt zich zorgen over hoe over heid en bedrijven hiermee om gaan. Een op de vijf is bereid per soonlijke informatie te verstrek ken, ook als hij of zij eraan twij felt of hiermee wel zorgvuldig wordt omgegaan. Vooral als daar een voordeeltje tegenover staat. Het zijn met name hoger opgelei den met smartphone of tablet (40 procent) die zich laten verleiden. Lager opgeleide internetters (13 procent) zijn zo makkelijk niet. Anders wordt het als een korting van 70 procent of meer of bijvoor beeld een gratis tv wordt aangebo den. Zo'n superdeal geeft voeding aan de gedachte dat persoonlijke gegevens worden gekocht en daar mee ook aan argwaan. Een op de vijf ondervraagden zegt online privacyvoorwaarden daadwerkelijk te lezen. De overi ge 80 procent scant de tekst al leen of tikt zonder te lezen op ak koord. door Paul Bots DEN HAAG - De aanleg van spitsstro- ken en het verbreden van snelwe gen leidt amper tot een toename van het verkeer. De stelling van mi lieu-organisaties dat extra asfalt zinloos is, omdat door de aanzuig ende werking uiteindelijk het ver keer toch weer vast komt te staan, gaat daarom niet op. Als tussen 2000 en 2012 niks aan wegen was gedaan, had auto mobilist 45% meer tijd in de file gestaan. Uniek aanbod je betaalt slechts per maand! De Apple iPhone 5c t.w.v. €399,- - In wit. blauw en roze - 4" display met hoge resolutie - 8 megapixel camera En iedere maand - 275 MB, belminuten of sms'jes - 500 MB extra Bij hollandsnieuwe krijg je de iPhone 5c (t.w.v. €399,-) nu voor maar €27,- per maand. Inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra! De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever meer MB's? Voor €2.- meer krijg je nog 500 MB erbij (totaal dus 1000 MB). Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Daar houden wij van! Bestel snel op: Het Pieter Zandt College heeft voor leerlingen met 'een rugzakje' speciale 'Met zó veel door Freke Remmers Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4