De rijke Thomaes Bomen zijn nu weg van de Zeven Koten Nieuwe raadkaart BUITEN 7 IAf»! In de meimaand van 1786 trouwde de 16-jarige Suzanna (Suze) Dossche met de 22-jarige Constantinus (Stant) Tho maes. Ze waren allebei nog minderja rig. Volgens de toen geldende wet was je als man pas meerderjarig als je 23 was, en als vrouw 22. Deze mensen hadden dus nog toestemming nodig. Al diegenen die dachten dat het om een 'moetje' zou gaan, kwamen bedrogen uit, want het eerste kind liet bijna een jaar op zich wachten. De trouwerij vond plaats in Waterland- Oudeman, net over de grens bij Waterland kerkje. Zowel Thomaes als Dossche waren grensbewoners en hadden banden met zo wel Zeeuws- als Belgisch Vlaanderen. De bruiloftsgangers kwamen allemaal van mooie, 'welbetimmerde' hofsteden. Ze wa ren niet rijk, maar waren door hard werken en goed boeren welgesteld geworden. Stant en Suze gingen op een hoeve in daar de buurt wonen (waarschijnlijk familiebezit - Suze bracht zelf 15 a 20 hectare in). Dertien jaar lang gebeurde er niets bijzonders. Stant was een goede boer en ondernemer en maakte flinke winsten, en Suze kreeg in die tijd negen kinderen en was dus druk als moeder. Na 1799 zouden er nog vier kin deren geboren worden. Slechts drie van de ze nakomelingen overleefden hun vader. Suze stierf op 41-jarige leeftijd. Maar los van deze familiale omstandigheden begon de financiële carrière van Stant in 1799. In dat jaar begon hij met het kopen van grond -12 hectare bij IJzendijke en 4,5 ha bij Bier vliet en 8 ha bij St. Jan in Eremo. Een paar jaar later volgde het grote werk: een kapita le hofstede van 70 ha bij Biervliet in de He- lenapolder. Heel Vlaanderen was Frans in die tijd, dus douane- of fiscaal/nationale barrières waren er niet. Stant ging toen met z'n grote gezin op Biervliet wonen. Omdat hij niet genoeg geld had om zo'n grote hoeve te kopen, moest dat voor een deel op de pof. Hij maakte de jaren daarop veel winst met z'n boerderij (en waar schijnlijk ook met allerlei handel),want 5 jaar later was hij alweer op de kopers markt, en was de lening op z'n gekochte hoeve afbetaald. Dat was het begin van een waar landbouwimperium. Tussen z'n 39e en 79e jaar, zijn sterfjaar, kocht hij 1800 ha grond. Zowel in Zeeuws- als Belgisch Vlaanderen (na de Franse tijd weer apart), als in Tholen en Zuid-Beveland. Daarnaast kocht hij 25 hofsteden, een aantal huizen, twee scheepjes om zijn producten zelf te vervoeren, een molen, schorren, slikken en dijken. Toen hij stierf, was hij bij voor sprong de rijkste Zeeuw en liet hij een kapi taal na van omgerekend 100 miljoen euro. Hoe is zoiets mogelijk? Stant had alleen en kele jaren lagere school, en geen verdere op leiding. Hij begon pas rond zijn veertigste met kopen en investeren, en dat alleen met een bescheiden eigen vermogen. Hij moet zowel zeer intelligent zijn geweest, als een financieel genie. Hij kocht vrijwel altijd met eigen geld en was voorzichtig: bijna ie der jaar een kapitale hoeve erbij. Het rende ment van de gekochte hoeves (die hij ver pachtte) was hoog: vaak rond de 9% bij een rente van 4 a 5 Hij wist altijd op het goe de moment te kopen en goed te beleggen; het kenmerk van een geboren financier. Het leek wel of hij de tegenslag in zijn ge zin - z'n vrouw stierf jong evenals de mees te van zijn kinderen - en tegenwerking in de maatschappij - het lukte hem nooit een zetel te veroveren in gemeenteraad of wa terschap, wellicht ook vanwege zijn domi nante en tegendraadse optreden - extra compensatie zocht op financieel vlak. Daar kon hij op zijn eentje opereren en succes boeken, zodanig dat hij al snel 'de rijke Tho maes' genoemd werd. En dat is eigenlijk nogal een understatement voor deze multi miljonair die tot op hoge leeftijd als boer op zijn hoeve, en later gewoon als rente nier in Biervliet is blijven wonen. Soms heb je geluk, dan is de opgave een beeld dan in je geheugen ge grift. Zoals bij Gerda Geus. De fo to in 's-Heerenhoek in de Zeven- huizenstraat. Ik heb daar op de lage re school gezeten en het plaatje kwam mij bekend voor", schrijft ze. Overigens weet ze ook te melden dat de oplossing voor ieder een te vinden geweest zou zijn: „Deze foto komt ook voor in het boekje oude ansich ten deel 1 van 's-Heerenhoek." „De foto is is gemaakt in 's-Heerenhoek. Je ziet de 'oeprel' tussen de Heerenstraat en de Benedenstraat en de Kuipersdijk", vult Rianne Voet aan. De straat is in het dorp trouwens beter be kend onder een andere naam, weten diver se inzenders te melden. Waaronder Jan Rentmeester: „De locatie is de Zevenhui- zenstraat in 's-Heerenhoek, in de volks mond de Zevenkoten. Nu is het de Benedenstraat. Hij weet nog veel meer bijzonderheden over de elementen op de foto: „In het huis middenin woonden Jozias en Maria Smit, In 1929 bouwden ze hier een nieuw huis. La ter woonden hier twee vrijgezelle dames, de gezusters Leeman. Zij waren de kerk- schoonmaaksters en maakten en heel goed boeren- en boerinnepoppen, en doodskleed- jes. Wanqeer iemand op het dorp was over leden, moest men naar de Leemannetjes om zo n kleedje. Helemaal links op de dijk woonde Bart Dronkers. Later vestigde zich daar een levensmiddelenwinkel van Jan Martens en Kaotje Visser. Die werd rond i960 overgenomen door zoon Piet Martens. In de jaren '20 zijn de bomen op de dijk ge rooid. Links op de voorgrond staan Leune Engelbert en Miene Knopjes (dochter van Marien Knopjes, de dorpsveldwachter)." WOENSDAG 5 NOVEMBER 2014 ZEVEN HUIZENSTRAAT, 'S HEERENHOEK r?* •gr.": ■h* door Gerard Smallegange De winnaars van de waardebonnen zijn: Paula Franse, Heinkenszand; Gerda Geus, Heinkens- zand en C. Hendriksen, Goes het nu rustig Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzcnl of postbus 5046,4380 KA Vlissingen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon. Vroeger stond er andere bebouwing, en beduidend meer bomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47