6 BUITEN RAADKAART Bij het gemeentearchief van Borsele weten ze waar de naam Zevenhuizenstraat is gebleven: die is ooit veran derd in Kerkstraat. En in het verlengde ervan, onder aan de beklinkerde dijk, liep de Dorpstraat. Die naam is inmid dels ook veranderd. En het voormalige Kerkstraat-gedeelte is de Benedenstraat geworden. Het doorgaande verkeer rijdt over de dijk. Beneden, in de diepte, is het stil. Er zijn wat winkels; een bad- en sanitair- zaak, een loodgietersbedrijf, wat kroeg jes en een pizzeria. En net voorbij de hoek, waar de Benedenstraat begint, verrijst de voormalige dominees wo ning: een architectonisch hoogstandje in een verder niet al te opvallende buurt met vriendelijke huizen, die zonder voor tuinen direct aan smalle stoepen gren zen. „Het is hier altijd rustig", vertelt een da me met een hondje. Ze is in 's-Hee- renhoek geboren en getogen. „Als je hier niets te zoeken hebt, kom je er im mers niet; er is alleen bestemmingsver keer." Ze wijst om zich heen, naar de parkeer plaatsen onderaan de dijk: „De huizen die hier stonden, zijn allemaal weg. Eerst was het er begroeid met gras. Nu is er zo'n betonnen wand, bekleed met klinkers. En altijd auto's ervoor. De sfeer is veranderd; dat is jammer. Mijn man en ik hebben wel een tijdje in Heinkenszand gewoond, -maar toch wilden we liever terug; we werken alle bei in het dorp." En dan, met een hoofd knik naar twee oudere dames boven bij de voetgangersoversteekplaats: „Die ene mevrouw woont hier ook al heel lang. Die weet vast nog véél meer te vertel len." De oude ansichtkaart maakt veel los. Be langstellend buigen de twee zich over het verleden. Het punt vanwaar de foto is genomen, herkennen ze allebei moei teloos, al kunnen ze zich niet meer her inneren dat er ooit andere bebou wing en meer tuin was dan nu. „Het is misschien ook wel zo'n zeventig jaar geleden", oppert de dame met het blauwe sjaaltje. En de dame met derollator vult aan: „En er is veel ge beurd." Vervolgens duidt ze de huizen waar fa milies woonden; noemt namen van wie waar naartoe verhuisd is; waar de kin deren studeerden en waarom ze emi greerden en wie inmiddels alweer zo lang niet meer leeft. En dan, terwijl zij verder wandelt, giechelt zij over haar schouder naar haar plaatsgenote: „De rest vertel jij maar. Ik woon hier nog maar net." De dame met het blauwe sjaaltje vindt het wel grappig: „Vroeger was het hier heel levendig. Toen hadden we nog een café op de dijk. Vanuit alle andere dor pen kwamen de mensen ernaartoe." Ze knikt naar de kroegjes en pizzeria: „Of die het zullen redden, valt nog te be zien." Met enige trots wijst zij op een klein huisje in de diepte, in het verlengde van de Benedenstraat: „Daar ben ik gebo ren, achtenzeventig jaar geleden, op nummer 23. Mijn moeder heeft twaalf kinderen gekregen. Ik ben de oudste. Mijn vader stierf toen hij tweeënvijftig was, mijn jongste broertje was toen net vier. Ik heb altijd hard gewerkt, en mijn moeder geholpen met iedereen, en de huishouding." Dat laatste deed zij tot vier jaar geleden nog steeds: „Mijn moe der is 101 geworden en bleef zelfstandig wonen. Ik heb haar tot het laatst ver zorgd." Zij kijkt even rond. In de Benedenst raat blijft het stil. Er bewegen zelfs geen - gordijnen. Dan zegt ze: „Het ga je goed!", en wandelt weer verder over de dijk. Op de opgave van vorige week staat volgens de tekst die op de kaart is ge drukt, de 'Zevenhuizenstraat' in 's-Hee- renhoek. Maar die straatnaam zul je vandaag de dag niet meer op een plat tegrond van het dorp vinden. Eenmaal ter plaatse is het echter ook niet lastig om het nodige aan de weet te komen: de historie loop in 's-Heerenhoek ge woon op straat. In de Benedenstraat blijft De Zevenhuizenstraat heet anno 2014 helemaal geen Zevenhuizenstraat meer. foto Lex de Meester door Jacoline Vlaander Onder: Een portret van 'de rijke Thomaes' uit het familiearchief van de familie. Rechts: Boerderij 'De Hoekstee' bij Hoofdplaat. Nakomelingen van de rijke Thomaes hebben deze hoeve aan het bezit toegevoegd. foto Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46