Andere regio's nemen nu ónze kuststreek als voorbeeld BUITEN 5 In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en aanleg van een groot natuurgebied gaan daar hand in hand. Vandaag: Strandcam- ping Groede krijgt Waterdunen voor de deur. Eric van Damme is ervan overtuigd: Water dunen gaat West-Zeeuws-Vlaanderen een flinke oppepper geven. De eigenaar van Strandcamping Groede krijgt Waterdunen straks vlak voor de deur. De aanloop naar de aanleg van Waterdu nen was lang en moeizaam. De familie Van Damme zat er met de neus bovenop. Dat zorgde voor gemengde gevoelens. „Natuur lijk, wij zien de meerwaarde van Waterdu nen", vertelt Eric. „Maar de tegenstanders, de mensen die hun grond kwijtraakten, dat zijn wél onze buren." En daar is niet al tijd even netjes mee omgesprongen, vindt hij. „Het had allemaal anders en beter ge kund." Maar goed, dat is achter de rug. Wa terdunen komt eraan en Van Damme kijkt er naar uit. De eigenaren van de familie camping tonen zich al jarenlang voorstan der van natuurontwikkeling in hun regio. „Toen we eind jaren negentig de camping wilden uitbreiden, hebben we afgesproken mee te betalen aan de inrichting van recrea- tienatuur." Het was het begin van een snel le ontwikkeling. De camping zelf - niet voor niets een 'strandcamping' - heeft een duinachtige uitstraling. De directe omge ving bestaat inmiddels uit bijna louter nieuwe natuur: toegankelijke natuur in de Cletemspolder, meer beschermde natuur rond de Zwartegatse kreek en, iets verder op, de recreatienatuur van de Groese Pol ders met daarin speelpark Groede Podium. Prachtig, vindt Van Damme, al gaat het hem niet alleen maar om de natuur zelf. „Door de natuurontwikkeling weten we zé ker dat het hier onbebouwd blijft. De ge wassen op het land van mijn buurman, daar geniet ik ook van. Maar de toekomst van landbouwgrond is niet altijd duidelijk. Nu we natuur aanleggen, blijft het open ka rakter behouden. En daar gaat het om." De politieke keuze om de West-Zeeuws- Vlaamse kust deels te bebouwen, maar daartussen ook bewust te kiezen voor 'groe ne' stukken, juicht Van Damme toe. „Zeker als de natuur toegankelijk is, en er fiets- en wandelpaden worden aangelegd. Je kan hier straks vanaf Breskens een fantastische fietstocht maken: langs Waterdunen, de Groese Polders, de nieuwe promenade bij Nieuwvliet, de Zwarte Polder en dan via Cadzand-Bad naar Het Zwin. En dat met steeds de zee en het strand in de buurt, ein goede restaurants." Die combinatie zet West-Zeeuws-Vlaanderen op de kaart, er vaart Van Damme. „Voorheen keken wij hoe andere kustregio's het deden. Tegen woordig nemen andere gemeenten ons als voorbeeld. Dat is een teken dat we op de goede weg zijn." De uitdaging is om op die weg te blijven, benadrukt Van Damme. „We moeten de openheid koesteren, en de natuur moet toe gankelijk en dynamisch blijven. Het beheer is bij het Zeeuwse Landschap in goede han den, maar er moeten wel middelen beschik baar blijven om te vernieuwen. Want dan worden mensen geprikkeld om terug te ko men. Ik hoop dat er straks voor Waterdu nen genoeg budget is én blijft om dat te ga randeren." De gemeente Sluis zou daar mooi de toeristenbelasting voor kunnen ge bruiken, grijnst Van Damme. „Maar daar moeten we ze in het gemeentehuis nog van overtuigen." WOENSDAG 5 NOVEMBER 2014 Het bleek nestzwammetje. De geelwitte russula. door Martijn de Koning Een paddenstoel identificeren is heel vaak ook een kwestie van ruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45